HlavníSvět

Irak sa obracia na OSN, aby vykopol neautorizované americké jednotky, ktoré prišli zo Sýrie

Iracká vláda hľadá medzinárodnú pomoc po tom, ako americké jednotky, ktoré sa stiahli zo Sýrie, vstúpili bez povolenia do západného Iraku, pričom Bagdad teraz podniká právne kroky proti ich nevyžiadanej prítomnosti.

Bagdad nedovolil americkým silám zostať v Iraku , predseda vlády Adil Abdul-Mahdi to stredu potvrdil.

Žiadame medzinárodné spoločenstvo a OSN, aby v tejto veci plnili svoje úlohy.

Americký minister obrany Mark Esper v utorok vyhlásil, že americké jednotky, ktoré prechádzajú ku nim zo Sýrie, využijú Irak na prípravu domov a ubezpečia sa, že cieľom nie je „nekonečne zostať v Iraku“. Esper nešpecifikoval, ako dlho zostanú americké jednotky.

Washington odstránil svoje jednotky zo severnej Sýrie na úkor tureckej ofenzívy proti kurdským milíciám v regióne, ktoré Ankara považuje za teroristov.

Turecko v utorok vyhlásilo, že po piatich dňoch prímeria a zdĺhavých rozhovoroch prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Moskve nezačne novú ofenzívu proti Kurdom .

USA už majú v Iraku 5 000 vojakov na základe dohody s irackou vládou, dohoda je však kontroverzná a mnohí Iračania to považujú za pokračujúcu okupáciu po katastrofálnej americkej invázii z roku 2003.

Komentár: Minister obrany Esper uskutočnil neohlásenú návštevu Iraku, pravdepodobne na riešenie neohláseného príchodu amerických jednotiek kde o to Irak nepožiadali:

Hlavný predstaviteľ Pentagonu Mark Esper od 18. októbra neoficiálne navštívil krajiny Blízkeho východu. Údajne dostane aktuálne informácie o súčasných operáciách v regióne a potom sa vydá na velenie NATO v Bruseli, kde sa stretne so svojimi tureckými partnermi a prediskutuje kampaň na porazenie teroristickej skupiny Daesh. ?

Esper prišiel do Bagdadu na stretnutia so svojim irackým náprotivkom a premiérom Adelom Abdulom Mahdím, aby prediskutovali záležitosti spoločných záujmov v regióne, informoval Reuters.

Partneri budú tiež údajne diskutovať o čiastočnom stiahnutí amerických jednotiek zo Sýrie a o úlohe, ktorú v nich zohrá Irak .

Esper skôr uviedol, že okolo 1 000 amerických vojakov stiahnutých zo Sýrie po začiatku tureckej ofenzívy by smeroval do západného Iraku.

„Stále sme v počiatočných fázach sťahovania zo severovýchodnej Sýrie. Bude to trvať týždne, nie dni, a my sme … v mnohých ohľadoch iba dni do stiahnutia. Cieľom je vytiahnuť našich vojakov von a nakoniec dostať späť domov, “povedal Esper.

Dodal, že týždne potrebné na to, aby americké sily opustili Sýriu, dali Washingtonu a Bagdadu dostatok času na vypracovanie podrobností o stiahnutí z Iraku .

Tagy

Napsat komentář

Back to top button
Close
Close