JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ibuprofén alebo paracetamol? Farmaceutka radí, čo užívať pri ľahkom priebehu COVID-19. Je to jednoduchšie ako pri chrípke

SLOVENSKO: Pred prvou vlnou epidémie mnohí Slováci spanikárili a vytvárali si doma zásoby antipyretík a analgetík na tmenie horúčky a bolesti. V dôsledku toho potom v lekárňach chýbali.

Portál vZdravotníctve zisťoval, či lekárne neevidujú nedostatok týchto liekov na trhu aj počas druhej vlny. Zaujímalo nás aj to, po akých liekoch na tlmenie príznakov by mali siahnuť ľudia s miernym priebehom ochorenia COVID-19.

Situácia na trhu s liekmi je stabilizovaná

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) je situácia na trhu s antipyretikami momentálne stabilizovaná a liekov je dostatok.

„Samozrejme, občas dôjde ku krátkodobému výpadku niektorých liekov, čo je ale štandardná situácia. Naďalej je však potrebné, aby ľudia lieky nakupovali zodpovedne a zbytočne sa nimi nezásobili,“ doplnila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Aj podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory (SleK) Ondreja Sukeľa sú na slovenskom trhu analgetiká aktuálne dostupné a komora neregistruje ani zvýšený záujem pacientov o tento druh liekov.

Dopyt stagnuje

Ako vysvetlil Peter Sedláček, PR manažér lekární Dr.Max, „septembrový vývoj zatiaľ vôbec nepotvrdzuje premisu, že by sa s rastúcim počtom infikovaných a pozitívne testovaných ľudí na COVID-19 priamo úmerne zvyšoval dopyt po analgetikách a antipyretikách.“

Dodal, že domácnosti sú s veľkou pravdepodobnosťou zásobené ešte z jari 2020, vďaka čomu dopyt po analgetikách v ostatných mesiacoch stagnuje. Lekárne sú však pripravené aj na zvýšený záujem o tieto lieky.

Najskôr vyskúšajte paracetamol, radí lekárnička

Pacientom s ľahkým priebehom ochorenia stačí príznaky zmierňovať bežne dostupnými liekmi. Podľa farmaceutky Henriety Tvaruškovej z lekární Dr.Max môžu ľudia siahnuť napríklad po liekoch s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.

Ak je to možné, vyskúšajte najskôr paracetamol, pretože má menej vedľajších účinkov ako ibuprofén a je pre väčšinu ľudí bezpečnejšou voľbou. Je tiež dôležité dbať na správne dávkovanie a dodržiavanie maximálnej dennej dávky, aby nedošlo k vzniku nežiaducich účinkov. Dávkovanie treba prispôsobiť aj podľa veku, hmotnosti a iných pridružených ochorení,“ radí odborníčka.

Spresňuje, že voľnopredajné lieky bez dohľadu lekára sa môžu užívať najdlhšie týždeň. Po konzultácii s lekárom je však možné užívať lieky proti horúčke, až kým sa príznaky infekcie koronavírusom nezmiernia.

Ako utlmiť kašeľ?

Ľudia, ktorých okrem malátnosti a horúčky trápi aj bolesť v krku a kašeľ, by mali piť veľa tekutín. Farmaceutka odporúča popíjať horúci vývar alebo čaj. Pomôže aj lyžička medu či cmúľanie skorocelových alebo šalviových pastiliek proti bolesti v krku. Pacienti si však pochvaľujú aj sprej na bolesť hrdla.

Niektoré štúdie naznačujú, že výrobky proti kašľu s obsahom dextrometorfánu môžu pomôcť znížiť závažnosť suchého kašľa pri COVID19. Dextrometorfánové výrobky sa však neodporúčajú používať u detí mladších ako 4 roky. Keďže infekciu koronavírusom sprevádza suchý dráždivý kašeľ, môžu sa užiť lieky, sirupy či kvapky proti suchému kašľu napríklad s obsahom butamirátu. Samozrejme, s ohľadom na vek a iné zdravotné ťažkosti,“ upozorňuje farmaceutka.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář