Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NĚMECKO : Ve východním Německu má migrační původ každý devátý člověk, zatímco v západním Německu každý třetí. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová zahájila svou bezpečnostní cestu po Německu, během které navštíví sedm spolkových zemí a setká se s bezpečnostními složkami. Během cesty se zaměřuje na boj proti islamistickému terorismu, omezení nelegální migrace a posílení ochrany před extremismem. V pondělí ministryně varovala před vysokým rizikem další radikalizace násilných islamistů.
Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová tento týden zahájila svou bezpečnostní cestu po sedmi spolkových zemích návštěvou Spolkového úřadu pro ochranu ústavy v Kolíně nad Rýnem, informuje ministerstvo vnitra. Během dvoutýdenního turné navštíví Severní Porýní-Vestfálsko, Sasko, Berlín, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Porýní-Falc a Hesensko, kde se setká s policisty, záchranáři, bezpečnostními experty a dobrovolníky. Cestu Faeserová zakončí v Dolním Sasku 23. srpna.
Hlavními tématy cesty jsou aktuální výzvy vnitřní bezpečnosti Německa, a to jak v kontextu vnitřních, tak i vnějších hrozeb. Faeserová se zaměří na posílení bezpečnostních orgánů, zajištění ochrany před kriminalitou, extremismem, kybernetickými útoky a podporu stálých i dobrovolných záchranných služeb.
Během pondělní návštěvy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Faeserová vyzvedla význam boje proti islamistickému terorismu, omezení nelegální migrace, ochrany kritické infrastruktury, kybernetické bezpečnosti a boje proti organizovanému zločinu. „Riziko další radikalizace násilných islamistů je bohužel vysoké,“ řekla Faeserová.
Německá ministryně vnitra se nedávno po četných útocích nožem vyslovila pro zpřísnění zákonů o zbraních tak, aby bylo napříště možné nosit na veřejnosti pouze nože s délkou čepele do šesti centimetrů. Současný limit je dvanáct centimetrů. Ministryně je též pro „všeobecný zákaz manipulace“ s nebezpečnými vystřelovacími noži.
Při jednom takovém útoku nožem koncem května v Mannheimnu zemřel policista. Terčem útoku byl známý kritik islámu Michael Stürzenberger.
Ozývají se též hlasy tvrdící, že zákaz nožů Faeserové je omezováním svobody v důsledku masové migrace. „Je to, jako kdybychom zakázali SUV a povolili jen malá auta kvůli nadměrnému požívání alkoholu v silničním provozu,“ říká bavorský vicepremiér Huber Aiwanger.
Z policejních statistik vyplývá, že v roce 2023 bylo v Německu zaznamenáno přibližně 8 950 útoků nožem v oblasti nebezpečného a těžkého ublížení na zdraví a přibližně 4 890 v oblasti loupeží. To představuje v obou případech nárůst oproti předchozímu roku.
Dle novináře Ulricha Reitze, on-line korespondenta magazínu Focus, však zůstává otázkou, zda se ve velkých německých městech díky o šest centimetrů menším nožům doopravdy zvýší bezpečnost. „Problém není v noži, ale v osobě, která ho nelegálně používá. Lidé, kteří to dělají, jsou obvykle mladí – a polovina z nich jsou cizinci,“ tvrdí novinář a nastavil otázku, zda by cestou k zastavení „islámského násilí, rostoucí dezintegraci“ cestou vpřed nebylo spíše zastavení muslimské imigrace.
Hlavními tématy cesty ministryně vnitra jsou aktuální výzvy vnitřní bezpečnosti Německa, a to jak v kontextu vnitřních, tak i vnějších hrozeb. Faeserová se zaměří na posílení bezpečnostních orgánů, zajištění ochrany před kriminalitou, extremismem, kybernetickými útoky a podporu stálých i dobrovolných záchranných služeb.
Z dat Spolkového ústředí pro politické vzdělávání, které je institucí Spolkového ministerstva vnitra, vyplývá, že z 83,9 milionů obyvatel Německa má 24,9 milionů migrační kořeny. To je 29,7 % lidí žijících v Německu. Téměř dvě třetiny lidí s migračním původem – 16,1 milionu, tj. 64,5 % – byly v roce 2023 samy migranty.
V západním Německu měl v roce 2023 migrační původ každý třetí člověk, zatímco ve východním Německu se to týkalo každého devátého člověka (32,9 a 11,4 procenta).
Téměř třetina z 24,9 milionu osob s migračním pozadím v roce 2023 pochází z jednoho z 26 členských států Evropské unie a dalších 31,3 % z jiné evropské země. Nejvíce z 24,9 milionu osob s migračním pozadím v roce 2023 pocházelo z Turecka.
ZDROJ: BMI / De.Statista / Focus / BPB / Parlamentní Listy
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi