Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NEMĚCKO : Anke Behrend hodnotí na serveru apolut výsledky voleb v Sasku a Durynsku z pohledu BSW/ Bündnis Sahra Wagenknecht):
-Zemské volby v Sasku a Durynsku trvale otřásly politickou scénou v Německu. Kromě drtivého vítězství AfD za to může i úspěch Aliance Sahry Wagenknecht (BSW), která minulou volební neděli vyslala již podruhé silný signál působivými volebními výsledky. S předběžným výsledkem (k 2. září) 11,8 procenta v Sasku a 15,8 procenta v Durynsku dosáhla aliance úspěchu, který je v Německu ojedinělý, získala dvouciferné číslo ve dvou zemských parlamentech a stala se třetí nejsilnější silou.
To znamená, že BSW se po volbách do Evropského parlamentu, do kterých mohla tato mladá strana krátce po svém založení v lednu 2024 vyslat šest zástupců, opět etabluje jako vážný politický hráč. Tento úspěch je zvláště pozoruhodný, protože jde na úkor zavedených stran, zejména Levice (Die Linke), ale také SPD a Zelených, které v těchto volbách dosáhly historicky špatných výsledků. FDP je zaslouženě zařazena mezi „také kandidovala“ a již není zastoupena v zemských parlamentech.
V Durynsku se Zelení ani Levice již nedostali do zemského parlamentu, Levice v Sasku dramaticky ztratila a své setrvání v saském zemském parlamentu si zatím zachránila pouze dvěma přímými mandáty. Sociální demokracie (SPD) zůstává v obou spolkových zemích relativně stabilní, na jednociferné úrovni předchozích zemských voleb. AfD je jasným vítězem v obou spolkových zemích.
Takže boj proti pravici selhal. Podle volebních zpráv ARD si pouze BSW dokázala zajistit kolem 13 000 hlasů od AfD v Durynsku a 23 000 v Sasku.
Skvělý úspěch BSW je výsledkem jasné a konzistentní politické strategie, která je založena na hluboké analýze a zaměřuje se konkrétně na slabá místa politického establishmentu, aniž by upadala do hrubého populismu nebo zášti. Zatímco tradiční strany, zejména SPD a Zelení, stále více ztrácejí ukotvenost v klasických levicových cílech a zabředávají do někdy až absurdní genderové a klimatické politiky i do „boje proti pravici“, BSW oživila tyto cíle a učinila z nich ohnisko své politiky.
Zaměření na sociální spravedlnost, diferencovaný přístup ke genderové politice, jasný postoj k migrační problematice, snaha vypořádat se s koronavirovou krizí, ale především jasný požadavek co nejrychleji ukončit ukrajinskou válku diplomatickou cestou. Zajistily BSW širokou podporu, zejména v nových spolkových zemích.
Migrace a imigrace
Ústředním tématem v politice BSW je postoj k migraci a imigraci. BSW prosazuje restriktivnější imigrační politiku, která je v jasném kontrastu s pozicemi zavedených stran. Zatímco tyto strany prosazují otevřený a do značné míry neregulovaný kurz, BSW tvrdí, že taková politika přetěžuje německé sociální a infrastrukturní kapacity, již značně poškodila sociální soudržnost a pomáhá pravicovým silám získat popularitu.
Sahra Wagenknecht zdůrazňuje, že imigrace by měla probíhat pouze na úrovni, která je pro zemi přijatelná a zajišťuje integraci imigrantů. Tvrdí, že imigrační politika s otevřenými hranicemi nejen prohlubuje stávající sociální problémy, ale také podkopává základy fungující demokracie:
„Existují hranice, za kterými je naše země zahlcena a integrace již nefunguje.“
BSW se staví jako tradičně levicově liberální alternativa, která obhajuje spravedlivou a sociálně vyváženou migrační politiku, aniž by upadla do xenofobní, rasistické nebo nacionalistické rétoriky. Postoj BSW k imigraci není charakterizován plošným odmítáním imigrace, ale spíše přesvědčením, že imigrace může a musí být kontrolována a utvářena v zájmu společnosti jako celku.
Tato pozice přinesla BSW značnou popularitu ve východních spolkových zemích. Celkově svým jasným postojem k migraci BSW ukazuje, že je možné spojit levicové sociální zájmy s realistickým a pragmatickým postojem k imigraci. Toto postavení jasně odlišuje BSW od zavedených stran a oslovuje zejména ty voliče, kteří se již necítí být zastupováni současnou migrační a uprchlickou politikou, ale nabídky krajní pravice považují za nepřijatelné.
Genderová a sociální politika
Dalším klíčovým aspektem, který odlišuje BSW od pravicových konkurentů, je její zaměření na práva žen a genderovou politiku.
I zde se BSW jasně staví proti částečně reakčním myšlenkám AfD. Zatímco AfD ve svém programu propaguje „tradiční“, tedy patriarchální, vzory a staví se proti moderní politice rovnosti, BSW se zasazuje o emancipovanou ženskou politiku, rovné příležitosti a komplexní sociální zabezpečení, které lze měřit konkrétními čísly, jako jsou mzdy a důchody. místo toho, aby se držela vyhlídky na mlhavou „rovnost pohlaví“, které lze dosáhnout prostřednictvím jazykových předpisů(genderování). Konkrétně BSW požaduje větší a kvalitnější péči o děti a kratší pracovní dobu pro rodiče, zatímco AfD hledá záchranu v „tradiční“ rodině, v níž by ženy měly být natolik vzdělány, aby mohly vychovávat děti.
„Klíč k větší rovnosti v odměňování spočívá ve spravedlivém rozdělení pečovatelské práce mezi pohlaví a konec nízkopříjmového sektoru, ve kterém pracují převážně ženy. Potřebujeme více dobrých pracovních míst místo dočasných a špatně placených míst, dostatečnou celodenní péči a kratší pracovní dobu pro všechny. 32hodinový týden pro rodiče by byl důležitým prvním krokem, ačkoli stát musí zajistit náhradu mzdy, aby si to mohli dovolit i lidé s nízkými příjmy.“
Sahra Wagenknecht považuje nedávno přijatý zákon o sebeurčení pro svobodnou volbu pohlaví
„za politiku řízenou ideologií, za kterou se fandí určitým sektám“ a ptá se, „jak silně jsou stále chráněny prostory pro ženy, když se každý muž může libovolně prohlásit za ženu“.
Kromě toho se BSW liší od AfD silným důrazem na sociální spravedlnost a politiku přerozdělování, která má zajistit sociální smír. Zatímco AfD prosazuje neoliberální hospodářskou politiku, která primárně prospívá bohatým a zvyšuje sociální nerovnosti, BSW se zaměřuje na ochranu sociálně slabých:
„Jsou nejen děti migrantů, ale také potomci německých rodičů, kteří pracují v sektoru s nízkými mzdami – a my musíme zastupovat jejich zájmy. Samozřejmě musíme zakročit proti diskriminaci, například když lidé mají ještě horší šance při podání žádosti kvůli arabskému jménu. Těmto lidem však nejsou k ničemu přehnané jazykové regulace nebo kvóty. Musíme požadovat skutečné rovné zacházení, například tím, že učiníme zákonným požadavkem anonymní žádosti o práci.
Tento jasný kontrast k AfD ukazuje, že BSW zaujímá v některých bodech restriktivní postoj, ale nikdy neztrácí ze zřetele základní hodnoty solidarity, rovných příležitostí a sociální spravedlnosti. V politickém prostředí, v němž se zavedené strany stále více odvracejí od svých sociálně-politických kořenů, zaplňuje BSW důležitou mezeru a dává hlas těm, kteří požadují jak sociální spravedlnost, tak sociální integraci.
Východ a Západ
Výsledky voleb BSW v zemských volbách v Sasku a Durynsku znovu odhalily hluboké rozdíly v německé politické scéně. Zatímco BSW triumfovala v nových spolkových zemích s dvoucifernými výsledky, výsledky průzkumů v západním Německu zůstávají na tak mladou stranu působivé, ale ve srovnání s východními spolkovými zeměmi mírné. Tyto rozdíly nejsou jen důsledkem současného politického vývoje, ale odrážejí i hluboce zakořeněné rozdělení, které trvá i 35 let po znovusjednocení Německa a je viditelné mimo jiné při hodnocení války na Ukrajině.
Důvody tohoto regionálního rozdílu jsou různé. Od znovusjednocení se východní Německo muselo potýkat s vysokou nezaměstnaností, nižší úrovní mezd, emigrací a řadou dalších otřesů. Mnoho lidí si všímá, jak jejich obavy nejsou dostatečně vyslyšeny v německém politickém diskursu jako celku, ale jak jsou opakovaně shora očerňováni jako „nacisté“, „komunisté“ nebo hloupí vesničané, kteří nejsou schopni pochopit demokracii. Toto zklamání z otevřeně západoněmeckého pojetí politiky vedlo v posledních letech k nárůstu populistických a extrémních myšlenek. BSW pochopila, jak absorbovat tuto nespokojenost a nabídnout lidem politický domov.
Naproti tomu v dobře situovaném západním Německu, kde je ekonomická situace obecně stabilnější a nejpozději od znovusjednocení se lidé vyhřívají v jistotě, že byli vždy na „správné straně“, jsou úspěchy BSW daleko omezenější. V neposlední řadě proto, že masivní útoky jak politického establishmentu, tak pravicových odpůrců stranu propagandisticky posouvají blíže k bývalé NDR a přisuzují jí „socialistické“, ne-li „komunistické“ ambice. Jedná se o pokus oživit příběhy studené války, o nichž se věřilo, že jsou mrtvé, aby se na Západě vzbudil hluboce zakořeněný strach ze všeho, co lze očernit jako „levicové“ – včetně Merkelové, semaforové vlády a amerických demokratů, nehledě na nesmyslnost takového označení a toho, že žádný z posledně jmenovaných aktérů nestaví sociální spravedlnost a obecné dobro do popředí politiky a v neposlední řadě proto demokracii hrozí ztráta podstaty, totiž sociální soudržnosti.
Stručně řečeno, geografické rozdíly ve výsledcích voleb BSW odrážejí pokračující rozdělení Německa na Východ a Západ.
Závěr
Úspěch Aliance Sahry Wagenknecht v zemských volbách v Sasku a Durynsku znamená významný posun v německé politické tektonice. Představuje část zlomového bodu, který Angela Merkelová oznámila v roce 2020 a zahájila v roce 2015.
V době, kdy mnoho voličů ztratilo důvěru v etablované strany, zaplnila BSW mezeru, která vznikla zejména propadem SPD a Zelených. Tyto strany, kdysi strážkyně klasických levicových hodnot, se stále více vzdalovaly svým principům a vytvořily tak prostor pro novou politickou sílu, která nejenže bere vážně a důsledně prosazuje obavy pracujícího obyvatelstva, ale zaujímá jasný postoj proti pravicovému populismu.
BSW živí legitimní naději, že je možné spojit sociální spravedlnost, ekonomický úspěch a kritický, ale nikoli diskriminační přístup k migraci. Zatímco jiné strany se ztrácejí v debatách o politice identity, prosazují destruktivní ideologickou ekonomickou politiku nebo na druhé straně chtějí oživit reakční pozice, BSW nabízí pragmatickou a zároveň vizionářskou alternativu. Strana má pravdu v jasném odmítání iracionálních excesů současné genderové politiky, zaměření na materiální životní podmínky namísto symbolického vyjednávání, jasného postoje k válce a míru a požadavku důsledného zpracování covidového období, což Sahra Wagenknecht zopakovala opět v předvečer voleb. To vše přineslo straně značnou podporu. Výzvou pro BSW bude nyní upevnit úspěchy na východě a zároveň se prosadit v západním Německu.
Celkově lze říci, že mladá strana Sahry Wagenknecht se svou jasnou sociální agendou zpochybňuje zavedený politický status quo a nabízí skutečnou alternativu pro mnohé, kdo jsou zklamáni současnými politickými nabídkami, ale nemohou najít řešení v jakémsi „němectví“, ať se zdá jakkoli blahodárné. Následující roky ukážou, zda BSW dokáže využít dynamiku svého prvního roku a dále rozšiřovat svou pozici. Jasné však je, že BSW se již stala významnou silou v německé politice, zpochybňuje a mění jak zavedené strany, tak tzv. extrémní pravici. Úspěch BSW ukazuje, že v Německu existuje silná poptávka po politice, která se důsledně orientuje na sociální potřeby obyvatel a neřídí se módními trendy, ideologickými experimenty ani zpátečnickými sliby spásy.
AUTOR: Anke Behrend
Zpracoval: Jana Kunšteková/Pokec24
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi