JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

A JE TO TADY! FEDERÁLNÍ KOMISE PRO CENNÉ PAPÍRY V USA ZAŽALOVALA SPOLEČNOST LBRY ZA TO, ŽE K FINANCOVÁNÍ PROVOZU SVOBODNÉ VIDEO PLATFORMY ODYSEE POUŽÍVÁ BLOCKCHAIN TECHNOLOGII A OBCHODUJE S DIGITÁLNÍMI AKTIVY, KTERÉ PODLÉHAJÍ KONTROLE A REGULACÍM KOMISE! VÝSLEDEK SOUDU MŮŽE OTŘÁST CELÝM SVĚTOVÝM TRHEM S KRYPTOMĚNAMI!

Pokud jste si vytvořili na svobodné platformě pro sdílení videí Odysee účet, tak vám možná již také přišel velmi neblahý email, který naznačuje velmi vážnou situace a dokonce i možnost likvidace platformy Odysee v blízké době, a to v důsledku žaloby [1], kterou 29. března 2021 podala na společnost LBRY Inc. americká federální komise pro cenné papíry (Security Exchange Commission – SEC). Společnost LBRY provozuje platformu Odysee na sdílení videí, která je financována tokeny generovanými technologií Blockchain a hodnota tokenů je odvozena od nákladů na elektřinu, která pohání servery Odysee, jenž zajišťují renderování nahraných videí od uživatelů a hlavně jejich streaming. Čím více videí je nahráváno, tím větší výpočetní výkon je potřeba a tím větší hodnotu tzv. LBRY tokeny získávají.

Svobodná platforma pro sdílení videí Odysee funguje na decentralizované platformě LBRY využívající technologii Blockchain

Rozdíl mezi LBRY a Bitcoinem je pouze v kosmetické podobě, kdy Bitcoin ke svému vytěžení potřebuje pouze surový výpočetní výkon počítačů spotřebovávajících elektrickou energii pro ověřování transakcí, ovšem LBRY tuto spotřebu elektřiny nemrhá do větru a blockchain využívá videa a jejich renderování a následné streamování, což generuje obrovskou spotřebu elektrické energie a blockchain dropuje a poskytuje tokeny za jednotlivé operace na platformě Odysee. Zatímco po těžbě Bitcoinu zůstane jenom spálená elektřina na jedné straně účetní bilance a vytěžený Bitcoin na straně druhé, v případě LBRY na jedné straně zůstane spálená elektřina, ale na straně druhé se objeví nejen vytěžený token, ale i nahrané video.

Útok proti technologii Blockchain je útokem na všechny kryptoměny a jejich nezávislost

Těžbou LBRY se tak získávají kryptografické mince, tedy tokeny, ale navíc se tím získávají videa, která jsou součástí blockchainu. A tady začíná právě ten zádrhel, který nakonec skončil až žalobou SEC na společnost LBRY. Problém je v tom, že v roce 1933 byl v USA schválen zákon v důsledku právě skončené Velké krize z roku 1929, který reguluje obchod s tzv. securities, tedy cennými papíry, jejichž neregulované obchodování vedlo právě v roce 1929 ke krachu burzy na Wall Street. Zákon z roku 1933 nařizuje, že každý subjekt, který nabízí cenné papíry, se musí registrovat u Komise pro cenné papíry a musí se podřídit regulacím a kontrolám obchodní činnosti. Tato povinnost se ale nevztahuje na obchodníky, kteří na burze obchodují s komoditami. Abychom pochopili rozdíl, nejprve si vysvětlíme základy.

Dozor nad cennými papíry v USA spadá pod Komisi pro cenné papíry

Na burze se rozlišují obchodované tituly na securities a commodities. Securities jsou cenné papíry, které reprezentují finanční hodnotu a na burze se tak obchoduje s těmito cennými papíry, aniž by se fyzicky obchodovalo s majetkem, který tyto cenné papíry zajišťuje, od toho vyplývá označení “securities”, tedy cenné papíry, jejichž hodnota je zajištěna nějakým podnikatelským aktivem, obvykle továrnou, podnikem, firmou, provozem atd. Naproti tomu commodities představují komodity ve smyslu zboží, které lze zvážit či změřit a tím určit jeho hodnotu. Na burze lze obchodovat s komoditami kávy nebo cukru, přičemž se obchoduje s komoditními certifikáty a nikoliv se samotným zbožím.

Komise pro cenné papíry považuje kryptoměny za cenné papíry v elektronické podobě

Proč v roce 1933 došlo k přijetí zákona o cenných papírech a jejich regulaci, to má jednoduchý důvod. Když spekulace s komoditou dopadne špatně, nic se prakticky nestane, protože ve skladech ta komodita nezmizí. Ty pytle kávy, cukru nebo oleje tam prostě zůstanou a nikam nezmizí. Jenže v případě cenných papírů je to jiný příběh. Hodnota cenných papírů může zkrachovat a firmy, které je emitovaly, mohly být vytunelovány. Firma v dobré kondici vydala cenné papíry, poté vyvedla veškerá aktiva z firmy pryč, mezitím se obchodovalo s cennými papíry firmy na burze a kupující potom zjistili, že nakoupili akcie, které jsou bezcenné, protože firma, která je vydala, je vytunelovaná.

Boj LBRY proti SEC je v podstatě bojem Davida proti Goliášovi

Krize v roce 1929 vznikla v důsledku investiční bubliny, kdy investoři pumpovali miliardy dolarů do firem, které ekonomicky kolabovaly, ale účetně zkreslovaly své výsledky. Bylo to možné kvůli tomu, že neexistovala regulace trhu s cennými papíry. Od roku 1933 tak všechny firmy, které na svůj provoz získávají peníze od investorů naproti cenným papírům firmy, se musí registrovat u Komise pro cenné papíry, která potom sleduje, jestli firma neemituje mnoho cenných papírů, jestli firma nebankrotuje, nezkresluje účetnictví atd. A tady se dostáváme k problému, který může otřást celým trhem s kryptoměnami na světě. Níže si ocitujeme dopis, který do emailů rozeslal ředitel společnosti LBRY uživatelům Odysee.

Dopis ředitele LBRY uživatelům platformy Odysee

Vážená komunito LBRY & Odysee,

Oslovujeme vás dnes jako součást našeho trvalého závazku k transparentnosti.

SEC dnes podala žalobu na společnost LBRY, Inc. (tvůrce blockchainu LBRY a platformy pro sdílení videí Odysee), v níž tvrdí, že prodej kreditů LBRY společností LBRY, Inc představuje neregistrované nabídky cenných papírů.

V první řadě je důležité vědět, že tato žaloba není zaměřena na vás, na vaše kredity LBRY nebo na vámi vytvořený obsah, ale spíše na stav a prodej kreditů LBRY společností LBRY, Inc.

Žaloba komise SEC se snaží potlačit inovace, přístupnost a kreativitu inspirovanou blockchainovými společnostmi jako je LBRY, Inc. Žaloba také neuznává společné kroky podniknuté společností LBRY k dodržování zákonů a k podnikání transparentním způsobem. Společnost LBRY nejenže v posledních třech letech vyhověla vyšetřování SEC, ale také jsme postoupili tisíce dokumentů, poskytli jsme naše svědectví a věnovali jsme několik tisíc hodin času členům právního týmu, abychom se tímto případem zabývali – což je pro startup velkou zátěží.

Jak prokážeme při naší právní obraně, token LBRY není cenným papírem, ale komoditou. Společnost LBRY se nikdy nezabývala počáteční nabídkou emisí mincí (ICO) a nikdy jsme neprováděli nabídku cenných papírů. Společnost LBRY se nicméně snažila dodržovat zásady Know Your Customer a zásady proti praní peněz, a to navzdory skutečnosti, že token LBRY není cenným papírem. Podle přísných a nepraktických standardů, které ve své stížnosti uplatňuje SEC, by se LBRY Credits a mnoho dalších blockchain tokenů považovalo za cenné papíry, což by v tomto odvětví zanechalo nejistotu a zmatek.

Společnost LBRY v rámci své činnosti fungovala v dobré víře a vysoce transparentním způsobem. Vyvinuli jsme značné úsilí, abychom dodržovali zákon, a to navzdory absenci jasných pokynů SEC pro toto odvětví. Společnost LBRY spolupracuje s právním poradcem, aby zajistila, že naše zásady maximalizují bezpečnost pro členy naší komunity, včetně rozvoje sítě a aplikací LBRY, a neustále spolupracuje s komunitou LBRY za účelem poskytování vzdělávání a podpory týkající se používání sítě LBRY.

Nespravedlivá žaloba SEC a opatření na zákaz činnosti, kterou žaloba po soudu požaduje, hrozí zničením celého blockchainového průmyslu v té podobě, jak ho známe. Tento případ se týká více subjektů než jen společnosti LBRY: výsledek tohoto soudního sporu ovlivní zásadní životaschopnost celé blockchain technologie, která podnítila inovace a kreativitu a podpořila přístup k široké veřejnosti.

Žádáme naši komunitu, aby nám pomohla šířit informace o našem boji a abyste vaši podporu pro LBRY a přežití blockchainového průmyslu vyjádřili online. Sdílejte prosím tento dopis na svých sociálních kanálech a použijte hashtag #helplbrysavecrypto.

Více informací na helplbrysavecrypto.com a prosím podepište naši petici.

S vděčností,

Jeremy Kauffman

výkonný ředitel

LBRY, Inc.

https://odysee.com

Válka o definici, jestli kryptoměny jsou sekuritou nebo komoditou

Žaloba SEC na společnost LBRY jasně ukazuje, že komise se dívá na vytěžené tokeny, potažmo bitcoiny, jako na cenné digitální papíry, jestliže tyto tokeny nakoupí někdo za reálné peníze. Podle žaloby společnost LBRY od roku 2016 do února 2021 prodala investorům tokeny za 11 milionů USD, aniž by společnost LBRY byla registrována u SEC a aniž by investory informovala, že nakupují cenné papíry, tedy securitíes. Komise argumentuje tím, že nakoupené tokeny LBRY jsou elektronické cenné papíry, které v čase mění svoji hodnotu, přičemž hodnota tokenů je stanovena ekonomickým výkonem společnosti LBRY Inc. Na webu SEC je žaloba již zveřejněna [2], ocitujeme si její text.

SEC obviňuje emitenta cenných papírů ze státu New Hampshire z porušení povinnosti na registraci digitálních aktiv

Tisková zpráva o soudním sporu č. 25060 / 29. března 2021

Komise pro cenné papíry v. LBRY, Inc. , občanská žaloba č. 1: 21-cv-00260 (DNH podaná 29. března 2021)

Komise pro cenné papíry dnes obvinila blockchainovou společnost LBRY prováděním neregistrované nabídky cenných papírů v podobě digitálních aktiv.

Podle žaloby SEC prodala společnost LBRY, která nabízí aplikaci pro sdílení videa, nejméně od července 2016 do února 2021 cenné papíry s digitálními aktivy s názvem „LBRY Credits“ mnoha investorům, včetně investorů se sídlem v USA. Stížnost vychází z toho, že LBRY k nabídce nepodala registrační prohlášení, a že nabídka nesplňovala žádnou výjimku z registrace. Žaloba dále tvrdí, že LBRY tím, že nepodala prohlášení o registraci, upřela potenciálním investorům informace potřebné pro učinění takových nabídek pro veřejnost. Jak se uvádí, LBRY obdržela více než 11 milionů USD v amerických dolarech, bitcoinech a službách od kupujících, kteří se podíleli na nabídce firmy.

Žaloba SEC, podaná u federálního okresního soudu v New Hampshire, obviňuje LBRY z porušení ustanovení o registraci v oddílech 5 (a) a 5 (c) Zákona o cenných papírech z roku 1933. SEC požaduje žalobou trvalé opatření na zákaz činnosti LBRY, konfiskaci neoprávněné získaných finančních prostředků, úhradu soudních nákladů a uložení pokuty v rovině občanskoprávní sankce.

Případem SEC se zabývají Peter Bryan Moores, Sofia Hussain, Eric Forni, Marc Jones a Amy Gwiazda z bostonského regionálního úřadu.

Společnost LBRY naopak tvrdí, že tokeny jsou komoditami, protože za tokeny se nachází nahraná videa na platformě Odysee, která lze změřit či zvážit, takže tím je splněna podmínka komoditizace, takže tokeny nejsou cenné papíry, ale jsou to komodity. Komise pro cenné papíry neuznává nahraná videa jako komoditu a tvrdí, že cena tokenů není navázána na nahraná videa, ale pouze na ekonomický výkon společnosti LBRY Inc. Oba dva argumenty obou stran jsou faktograficky správné a americké soudy budou muset rozhodnout, jestli vytěžené coiny všeho druhu na světě jsou komoditami nebo cennými papíry.

Komoditizaci cenných papírů v podobě nahraných videí podle všeho Komise pro cenné papíry neuznává. Bude to znamenat konec platformy Odysee?

Společnost LBRY se snažila prodej vytěžených coinů komoditizovat alespoň nahranými a streamovanými videi, takže když obchod s tokeny LBRY zkrachuje, na skladě zůstanou videa, tedy podobně jako ten sklad s pytli kávy, ovšem zatímco kávu lze snadno ocenit a prodat na uspokojení požadavků věřitelů, jak bude chtít společnost LBRY prodat nahraná videa? Obhajoba LBRY se bude snažit prokázat, že videa jako taková mají hodnotu, protože tvoří platformu a sociální síť s hodnotou. Tím by byl splněn požadavek komoditizace, protože počet videí a jejich hodnotu v podobě sociální sítě by šlo změřit a vyčíslit.

Jeremy Kaufmann, CEO společnosti LBRY, inc.

Sociální síť s jedním videem bude mít řádově jinou hodnotu než síť s 1 milionem nahraných videí. Komise pro cenné papíry však může argumentovat tzv. komoditizační klauzulí, která říká, že věc lze považovat za komoditu, jestliže její jedna část je přesně definovaným zlomkem z ceny celku. Převedeno do laické řeči to znamená, že 1 kg kakaových bobů je 1 tisícinou tuny kakaových bobů. Pokud 1 kg kakaových bobů bude stát 1 dolar, potom tuna bude stát 1 000 dolarů. Pokud tato zkouška argumentu platí, potom se jedná o komoditu.

Emise kryptoměn bez souhlasu FEDu a Komise pro cenné papíry může být označena za nelegální obchod ohrožující národní ekonomickou bezpečnosti

Jenže u nahraných videí je problém. Pokud je na platformě nahráno 1 milion videí a cena platformy je 1 milion dolarů, platí potom tvrzení, že 1 video má tržní cenu 1 dolaru? Když investor koupí 1 video, bude schopen video na trhu prodat za 1 dolar? Když koupí 100 videí, bude schopen je prodat za 100 dolarů na trhu bez obtíží a bez problému? Pokud ano, potom se videa dají označit za komoditu. Pokud ne, potom nelze tvrdit, že cena je odvozena od komoditního prostředku, ale od platformy, která prostředky nabízí. A v tom případě jde už o cenné papíry. Laikům to zní asi komplikovaně a zmateně, ale je v tomu celkem jednoduchá logika.

Kryptoměny založené na technologii Blockchain

Žaloba na LBRY je první zkušební palba proti velkým kryptografickým platformám na čele s Bitcoinem. Drtivá většina kryptoměn je totiž klasickými aktivy s cennými papíry, protože hodnota vytěžených coinů není zajištěna nějakým skladem něčeho, na čem by se investoři mohli hojit, tedy není kryta komoditami, ale cena je zajištěna pouze ekonomickým výkonem podniku, tedy aktuálního kurzu platformy. LBRY se snažila komoditizovat prodej tokenů mohutným skladem videí, ale v Komisi pro cenné papíry nesedí žádní hlupáci a musí jim být jasné, že videa nesplňují komoditizační podmínku.

Žaloba proti LBRY a platformě Odysee bude mít v blízké době brutální dopady na Bitcoin, Ethereum, Litecoin a všechny další kryptoměny a online burzy s těmito kryptoměnami

Komise pro cenné papíry bude usilovat o precedenční rozsudek, že prodej coinů podléhá regulačním mechanismům Komise pro cenné papíry, a to by znamenalo de facto konec kryptoměn v současné podobě. Kdokoliv by prodával coiny bez regulace a dozoru SEC, by se dopouštěl trestného činu. Každý, kdo by nakupoval, by se dopouštěl téhož. Jedinou cestou na přežití blockchainu v případě rozsudku proti LBRY bude registrace všech burz a webových peněženek na internetu u Komise pro cenné papíry, která bude vyžadovat řadu opatření.

V první řadě zrušení anonymních vkladů, zablokování anonymních transferů na síti blockchain, adresné přiřazení účtů konkrétním lidem a sdílení dat uživatelů celého tržiště a celé platformy s Komisí pro cenné papíry. Mnoho tržišť už dnes vyžaduje oskenované kopie cestovních pasů nebo občanských průkazů, ale obvykle jen pro vybrané operace nad rámec běžného používání, např. pro účely kurzových směn mezi více kryptoměnami. Ovšem placení kryptoměnou a přijímání kryptoměny až dosud nikde registrace nevyžaduje, až dosud je možné platit a přijímat platby anonymně.

Žaloba proti LBRY a soudní rozhodnutí bude mít precedenční dopad na všechny velké kryptoměnové ryby v čele s Bitcoinem

Po skončení soudních tahanic v této žalobě na LBRY však může být s anonymními kryptoměnami nadobro amen. Systém po technické stránce nepůjde shodit a zastavit, ale půjde jej izolovat. Lidé budou sice moci posílat a přijímat kryptoměnu, ale nebudou ji moci směnit za reálné peníze, nebudou ji moci nakupovat za reálné peníze. Bude to možné v podstatě jen v ilegalitě. Je otázkou, jak dlouho bude fungovat platforma Odysee, protože Komise pro cenné papíry požaduje v žalobě okamžité ukončení činnosti prodeje tokenů, jenže tím by došlo ke zhroucení blockchainu a k likvidaci provozuschopnosti platformy Odysee. Zdroj příjmů by se pro společnost LBRY zastavil a nemohla by již provozovat cloudové servery, na kterých jsou videa uložena. Nosaté právo nedovolí nikomu provozovat vlastní anonymní platební instrument.

A kdo se opováží, bude zlikvidován. Žaloba proti maličké rybě jako je LBRY má jediný cíl, poskytnout snadno a rychle Komisi pro cenné papíry precedenční rozsudek. O nic jiného komisi nejde. Jakmile bude na stole precedenční rozsudek, bude možné s ním zaútočit na Bitcoin a všechny velké ryby v kryptorybníku. Tahle taktika je jasná. Komise ví moc dobře, že malá společnost LBRY nebude mít peníze na nejlepší advokáty, které by si bez problému mohly dovolit velké bitcoinové burzy, takže útok SEC je mířen právě na malou rybu, ale precedenční rozsudek soudu bude mít platnost i na ty největší ryby. Tento útok není vůbec mířen na LBRY, je to obchvatný manévr ve válce proti Bitcoinu a proti anonymitě blockchainových kryptoměn. 

 

-VK-

Šéfredaktor AE News

 

Zdroj: https://aeronet.cz/news/a-je-to-tady-federalni-komise-pro-cenne-papiry-v-usa-podala-zalobu-na-spolecnost-lbry-provozujici-svobodnou-video-platformu-odysee-za-to-ze-k-financovani-provozu-pouziva-blockchain-technologii/

Odeslat komentář