JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

A už to jede: V EU připravují systém pro letní dovolené

EU: Přestože je ještě letní sezóna celkem daleko, mnohé evropské země na ni již nyní vzhlížejí jako na možnost obnovy cestovního ruchu, který pod nánosem silných koronavirových omezení trpí. Zatímco některé země vyčkávají, co přinese celoevropský přístup, jiné nelení a jednají již teď bez Evropské unie. Aktivně se na dohodách o volném pohybu pro cestování v poslední době podílí zejména Řecko, pro které je cestovní ruch neodmyslitelnou součástí ekonomiky. Pozadu nezůstávají kupříkladu ani naši polští sousedé, kteří již nyní připravují možnosti, jak svým občanům v bezproblémovém cestování pomoci.

Základní pilíř Evropské unie zakládající na volném pohybu osob mezi členskými státy nyní příliš nefunguje a každý měsíc je situace horší a horší. Do některých zemí již nestačí být ani negativní, což dokládá například přístup Německa. Země, která i během nejsilnějšího náporu za migrační krize dbala na evropské hodnoty otevřených hranic a země s odlišným přístupem silně kritizovala, nyní zakázala Čechům byť jen tranzitovat přes své území, a český občan tak nyní Německem neprojede, ani kdyby měl deset negativních testů na covid-19.

Právě v takovéto atmosféře je nyní zřejmě jediným světlem na konci cestovních restrikcí očkování. Evropští představitelé již v minulém roce opatrně začali připouštět, že ti, kdo se nechají očkovat, budou mít mnohem více výhod, z nichž ta hlavní zřejmě bude spočívat v možnosti volného pohybu v evropském prostoru.

Očkovaní se podle záměru politiků mají prokazovat jakýmsi vakcinačním pasem, který je mnohým cestovatelům dobře znám třeba z cest z Afriky, místo tropických nemocí však v něm bude záznam o provedení očkování proti covidu-19.

 

Na společném očkovacím průkazu přitom Evropská komise pracuje již dva roky, a vakcinační pas tak může mít základ právě v něm.

Ne všechny země ale po aktuálních zkušenostech s rychlostí Evropské unie v rámci řešení krize a očkování budou čekat na společný postup. Jednat se již rozhodly Řecko, Dánsko, Polsko, Švédsko nebo třeba Island.

Hovoří se i o zapojení mobilních telefonů, v Dánsku by tak měla existovat aplikace splňující funkci druhého pasu a v Polsku by zase lidé dostávali QR kód, který by pak jednoduše ukázali na svých cestách, a hned by bylo jasné, že jsou naočkovaní.

Britský zpravodajský server The Telegraph s odvoláním na vládní zdroje uvádí, že tamní odborníci již také vymýšlejí, jak svým vlastním občanům umožnit volné cestování, a to do rozličných zemí, proveditelný podle nich je zavést jakýsi pasový systém vakcín.

Je možné, že ve Velké Británii, kde vládní zdroje uvedly The Telegraph, je možné, že odborníci tvrdí, že by bylo „proveditelné“ zavést pasový systém vakcín pro mezinárodní cestování.

Dohody o volném cestování pro naočkované již některé státy řeší i se svými mimoevropskými kolegy. Dohoda o volném překračování hranic mezi letošním 1. květnem a 1. říjnem již platí mezi Srbskem a Řeckem.

Kromě toho Řecko, které dlouhodobě volá po zachránění letošní turistické sezóny za pomoci společného unijního očkovacího pasu, uzavřelo trojdohodu i mezi Kyprem a Izraelem. I naočkovaní lidé z těchto zemí budou mít možnost volného pohybu mezi zapojenými státy. Dohoda vstoupí v platnost již od prvního dubna.

Jak poznamenává server časopisu Forbes, ne všichni takové dohody vítají. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že zatím není jasné, do jaké míry mohou covid-19 šířit i očkovaní lidé. Zároveň je jednou velkou nejistotou i účinnost jednotlivých vakcín a délka jejich působení.

A i Světová rada pro cestování a cestovní ruch (WTTC) volá po zdrženlivosti, rozlišovat cestovatele podle očkování je podle ní diskriminující, a to zejména kvůli tomu, že ne všude bude očkování dostupné. Pod tíhou ekonomické situace mnohých zemí závislých na cestovním ruchu však zřejmě takováto doporučení zůstanou nevyslyšena.

 

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/

Komentář

  • Sedmý.7

    22. února 2021

    Žijeme v bipolárním světě. Celý život je o rozhodování. Život nám přináší situace, které vyžadují volbu. A my, podle toho co zvolíme, dovolíme průchod jistému druhu energie. Zkusme si představit, co musel prožívat voják za 2. světové války, ležící v zákopu se čtyřmi granáty v rukou. Věděl, že když s nimi zalehne pod tank, zachrání dvacet kamarádů, ale sám při tom zahyne. Jak byste volili Vy? Ne, opravdu nechci znát Vaší odpověď, bojím se odpovědět i sám sobě. Naštěstí dnešní doba od nás takové volby nevyžaduje. Ale každý sám za sebe si musí zvolit, jestli se dá očipovat, dovolí, aby mu byla nainstalována apka do mobilu, dostane covid pass…. je to na každém z nás. Nemusíme ale můžeme.
    „S“

Odeslat komentář