JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

AE NEWS: Babišova vláda má problém! Buď v pondělí v ČR otevřou všechny obchody, hospody, živnosti a lidé se opět budou moci sdružovat, anebo bude muset vláda tato omezení vyhlásit podle Krizového zákona a čelit tak miliardovým požadavkům o náhrady a ušlý zisk všech živnostníků, firem a podnikatelů za celou dobu Nouzového stavu!

ČESKO: Celá koronavirová zápletka v ČR se dnes opravdu řádně zamotala. Pražský městský soud s účinností od pondělí 27. dubna zrušil celkem 4 ustanovení současného Nouzového stavu v ČR, protože je shledal v rozporu s českými zákony. Soud zrušil [1] vládní zákaz provozu maloobchodů a služeb všech typů, živností a firem obecně, a rovněž zrušil zákaz shromažďování. Soud zrušil tyto zákazy z toho důvodu, že byly vyhlášeny nezákonným způsobem.

Ondřej Dostál, právník se specializací na zdravotní právo

Soud totiž vyhověl žalobě Ondřeje Dostála, odborníka na zdravotní právo, který podal na český stát a vládu žalobu za to, že vyhlásila tato omezení prostřednictvím ministerstva zdravotnictví na základě znění zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, a nikoliv na základě Krizového zákona č. 240/2000 Sb. Rozsudek je pravomocný a česká vláda má velký, ale opravdu velký problém. Vláda totiž má před sebou jen dvě možné varianty řešení, a obě jsou opravdu pro vládu nežádoucí.

Proč vláda zavřela firmy a obchody skrze výnosy ministra zdravotnictví a ne jako vláda ČR?

Nejprve si musíme vysvětlit, v čem je zakopaný pes, protože v českých médiích se o tom moc nepíše, jako kdyby to snad ani novináři nevěděli, o co se tady hraje. Když vláda ČR vyhlásila v březnu Nouzový stav na území ČR a uzavřela prodejny, živnosti a firmy, s výjimkou potravinových a některých dalších obchodů, okamžitě nastoupili ekonomové NERVu a začali Babišovi a vládě počítat, kolik to bude stát peněz. Omezení občanských práv v době krize, kterou vyhlašuje česká vláda jako Nouzový stav, je možné realizovat pouze na základě Krizového zákona.

Jan Hamáček a Andrej Babiš na tiskovce vlády

Babišova vláda se ale rozhodla, že omezí výkony občanských a lidských práv na základě jiné směrnice, a to konkrétně podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda se úzkostlivě chtěla vyhnout použití Krizového zákona. A teď se dostáváme k tomu zásadnímu. Jaký je v tom proboha rozdíl? Omezení práv podle jednoho nebo druhého zákona vyjde nastejno, ne? No, a to právě nevyjde.  Zakopaný pes spočívá totiž v náhradách za ušlý zisk a za omezení vlastnických a jiných majetkových práv v době krize.

Vláda omezila provozy firem a živností neoprávněně, s použitím jiného zákona, rozhodl soud

Zatímco Krizový zákon [2] č. 240/2000 Sb. určuje přiměřené náhrady všem subjektům za omezení výkonu vlastnických práv v době krizového stavu, to znamená náhrady za zavřené obchody, živnosti, hospody, provozovny, tedy obecně náhrady za ušlý zisk, tak naproti tomu zákon [3] č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví žádné takové náhrady a kompenzace vůbec nenabízí a nemá je nijak v zákoně zahrnuté. A to je celé tajemství, dámy a pánové. Babišova vláda tak vyhlásila zákazy shromažďování a zavření obchodů a živností na základě zákona o ochraně veřejného zdraví skrze výnosy ministra zdravotnictví.

Jan Hamáček v červeném svetříku.

A to všechno proto, aby česká vláda nemusela použít Krizový zákon k tomuto úkonu a tím pádem na sebe vzít závazek veškerých náhrad ušlých zisků firmám a živnostem v ČR, na které tyto subjekty mají nárok podle § 35 zákona č. 240/2000 Sb. Zákon garantuje přiměřenou náhradu za omezení vlastnického práva a jeho výkonu v době Krizového stavu. Náklady na kompenzace českým firmám, závodům a živnostníkům půjdou do stovek miliard korun. Pražský soud tak rozhodl, že vláda porušila zákon, když tato omezení pohybu a provozu obchodů a služeb vyhlásila podle jiného než Krizového zákona, a to s cílem vyhnout s placení náhrad podnikatelům, firmám a živnostníkům.

Strašák stamiliardových náhrad z titulu aplikace § 35 Krizového zákona

Jak jistě tušíte, tohle je úder proti Babišově vládě, který určitě nečekala. Vláda tak má v této chvíli jen dvě možnosti. Buď nejpozději do pondělí znovu vyhlásí tato omezení z pozice vlády ČR, ale tentokrát už na základě Krizového zákona jako rozhodnutí vlády ČR a nikoliv jako rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, a bude tak od pondělí zodpovídat za všechny náhrady a ušlý zisk firem a živností, anebo Nouzový stav v pondělí v ČR definitivně skončí, protože vláda si spočítá, že by neměla peníze na vyplácení ušlých zisků.

Tisková konference na vládě ke koronavirové krizi.

Neměla by totiž na výplaty náhrad za zavřené obchody, živnosti, závody, restaurace, hotely, ubytovny, sportoviště, mamutí nákupní centra, kina, plavecké bazény atd. Jaké rozhodnutí vláda přijme, to je teď opravdu nejasné a ve hvězdách, protože jedno i druhé řešení je nepřijatelné. To první řešení si nemůže dovolit česká státní kasa, resp. ministerstvo financí, to druhé je zase nepřijatelné pro epidemiology a ministerstvo zdravotnictví. Celá problematika náhrad za Krizový stav se tak od dnešního dne překlápí do úplně nové roviny, kde hovoří a rozhodují dva protichůdné zájmy, zájem peněz a rozpočtu a zájem ochrany zdraví.

Záhada je vyřešena a je jasné, proč před 2 dny začal Andrej Babiš prohlašovat, že chce najednou konec Nouzového stavu

Žalobce Ondřej Dostál uvedl pro Info.cz následující: „V žalobě nepopírám pravomoc státu omezit svobody v epidemii. Brojím ale proti faulu na živnostníky přenesením těchto zákazů pod ministerstvo zdravotnictví z dřívějších usnesení vydaných vládou, čímž se ztížilo uplatnění náhrad škod.“ Dnešním výrokem pražského soudu se nově vysvětluje i podivný spor mezi Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem, který vypukl už před dvěma dny. Andrej Babiš šokoval výrokem [4], že chce zrušit v ČR Nouzový stav, zatímco Jan Hamáček to nechce. Dnešní rozhodnutí soudu velmi zásadním způsobem ovlivní chystané zasedání vlády, na kterém se má o prodloužení nebo konci Nouzového stavu jednat.

Jan Hamáček s krizovým štábem v červených svetrech.

V této situaci je rozsudek soudu v podstatě obrovsky silný argument pro Andreje Babiše, aby Nouzový stav skončil, protože tím okamžikem nebude muset český stát živnostníkům a firmám platit žádné náhrady. Pokud by Nouzový stav měl pokračovat, musí být na základě rozhodnutí soudu nejpozději do neděle vyhlášen na území ČR oficiální stav krize podle Krizového zákona a od toho okamžiku a od té hodiny a minuty začnou naskakovat miliony korun v podobě náhrad pro firmy, závody a živnosti v celé ČR.

Nebudu si tipovat, protože Česko snese fšecko, ale podle všeho se dá očekávat, že Nouzový stav v ČR to má spočítané a normální život se vrátí do kolejí velmi rychle, nejpozději k 1. květnu 2020. Vláda možná opravdu vyhlásí od neděle Nouzový stav podle Krizového zákona, ale bude to pouze na pár dní, a to do 30. dubna. Těch pár dnů, přesněji řečeno 4 dny do konce měsíce, česká státní kasa zvládne na výplatách náhrad.

Konec zavřených živnost, závodů a obchodů již od 1. května, celoplošně? Vláda prakticky jiné možnosti nemá, kromě “Nuke option” s hrozivými důsledky pro Hnutí ANO

Vláda se zjevně bude snažit od 1. května kontrolovat epidemii opatřeními, které nebudou zasahovat do výkonu majetkových práv, aby vláda nemusela platit náhrady, takže se dá očekávat, že budou pouze platit doporučení k nošení roušek, k používání dezinfekcí, k omezování počtů lidí v nákupních centrech, ale i to bude velmi na hraně a komplikované, protože omezení vstupu lidí do provozovny na základě Krizového zákona je opět omezením výkonu vlastnických práv a i v takové situaci budou moci firmy a živnosti uplatňovat nároky na náhrady, protože stát jim omezuje počet lidí v obchodech, v restauracích atd. A méně lidí znamená méně tržeb a omezení výkonu vlastnického práva.

Roman Prymula, Jan Hamáček a Andrej Babiš na tiskovce vlády.

Teoreticky připadá v úvahu ještě jedna možnost. Vláda by udělala ten podraz, že by narychlo iniciovala ve sněmovně projednání novely Krizového zákona, která by § 35 zákona č. 240/2000 Sb. o náhradách úplně z Krizového zákona vypustila. Zákon by musel být projednán narychlo, zřejmě v režimu legislativní nouze a kdokoliv by pro novelu zvedl ruku, stal by se veřejným nepřítelem podnikatelů, firem a živnostníků, protože by zvedl ruku pro odstranění náhrad za to, že stát omezí výkon vlastnického práva.

Zákon by muselo podpořit celé Hnutí ANO, celá ČSSD a ještě s podporou komunistů, anebo někoho jiného. Politicky by to byla sebevražda a nedovedu si představit, že v Hnutí ANO by se pro to našla většinová podpora. A protože volby se nezadržitelně blíží, Andrej Babiš do tohoto řešení nepůjde, a proto začal před 2 dny tlačit na ukončení Nouzového stavu. Musel mít na 100% signály a informace z okruhu pražského soudu, že tento dnešní rozsudek padne. Jenom Honza Hamáček to pořád nepochopil, že jakmile hrozí, že Nouzový stav nebude zadarmo a vláda by musela za něj platit, v tom okamžiku nebude v Hnutí ANO pro takový stav podpora.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Odeslat komentář