JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

AE NEWS: POTVRZENO! Moravskoslezský hejtman za ANO potvrdil, že kraj jenom čeká na oficiální nabídku na vybudování strategické americké vojenské základny v Mošnově na Ostravsku!

ČESKO: Když předminulý víkend na volebním sjezdu ODS vystoupil Alexandr Vondra a prohlásil [1], že by se v Mošnově na Ostravsku měla vybudovat americká strategická letecká základna, tak to vyvolalo v českých médiích obrovský poprask a povyk, ovšem mnozí to považovali jenom ze výkřik na volebním sjezdu, který není nijak závazný a nic neznamená. Jak jsem ale v předminulém pořadu na SVCS poznamenal, takovéto výkřiky zdaleka nejsou náhodné a velmi často se naopak jedná o signály, které zaznívají ve chvíli, kdy je prakticky už všechno hotovo a připraveno. Uběhly dva týdny a včera to najednou celé prasklo a je to venku. Co se stalo? Regionální Deník.cz se totiž zeptal jednotlivých politiků, jaký mají názor na vybudování americké letecké základny a přišel šok, který vám vyrazí doslova dech.

Hejtman Moravskoslezského kraje za Hnutí ANO, Ivo Vondrák, totiž pro zmíněný list uvedl šokující stanovisko, že kraj již dlouhodobě usiluje o umístění vojenské posádky na letišti [2]. Doslova uvedl následující slova: “O umístění vojenské posádky na našem letišti dlouhodobě usilujeme. Jsem přesvědčený, že vojenská posádka zvýší prestiž i sebevědomí našeho regionu a bude přínosem pro fungování mošnovského letiště. Dokud však nezazní oficiální nabídka, tak to považuji pouze za politické prohlášení pana europoslance Vondry.” A je to venku!

Pamatujete si, co jsem říkal před 2 týdny na SVCS? Není vyloučeno, že budoucí vláda Hnutí ANO a ODS si bude velice a moc dobře rozumět, a to především v otázkách obrany a zahraniční pro-americké politiky. Podívejte se, jak to všechno dokonale do sebe zapadá. Alexandr Vondra na sjezdu ODS vyzve k vybudování americké strategické letecké základny v Mošnově a na to margo hejtman kraje za Hnutí ANO potvrdí, že kraj dlouhodobě o takovou základnu s posádkou usiluje. Dokud ale nepřijde ze shora oficiální nabídka, tak do té doby je to prý jenom návrh Alexandra Vondry z ODS, uvedl pan hejtman.

Strategická letecká základna v Mošnově? Vědí vůbec místní lidé, co by to znamenalo?

Nevím, jestli obyvatelé regionu vůbec o takovém plánu vědí, že vedení kraje usiluje o zřízení americké letecké základny v Mošnově. Nejde totiž jenom o americké vojáky, jejich základny a jejich letadla. Alexandr Vondra totiž na sjezdu ODS zcela jasně a přesně vyzval k tomu, aby v Mošnově byla vybudována “strategická” letecká základna. To slovo “strategická” českým občanům a laikům asi moc smyslu nedává, jenže v americké vojenské terminologii je tento přívlastek naprosto klíčový a odlišuje takové základny od všech ostatních tím, že na takové základně se nachází prostředky a zázemí pro činnost amerického velení v případě ozbrojeného konfliktu nebo vypuknutí války. Strategické letecké základny totiž hostí důstojníky strategického velení (US Strategic Command) amerických ozbrojených sil a tyto základny jsou vybaveny a připraveny pro uskladnění, vykládku, nakládku, montáž a demontáž jaderných zbraní na nosiče, letadla a rakety.

US Strategic Command, nejvyšší orgán americké armády s určením strategického velení na americkými ozbrojenými silami na všech kontinentech, ale i ve vesmíru.

Existuje jen úzký a přesně specifikovaný počet amerických strategických základen, v Evropě to je např. známá letecká základna Ramstein v Německu, nebo v Turecku základna Incirlik. A dosud ani v jedné jediné bývalé zemi Varšavské smlouvy žádná americká strategická základna nestojí. Nejde tak o nic jiného než o to, že Saša Vondra má ambice, že otevře v ČR první americkou strategickou leteckou základnu v zemích post-sovětského bloku.

A to by rovněž znamenalo, že na letišti by došlo k vybudování zázemí pro US Strategic Command personál, protiatomové bunkry pro US velení, podzemní komplex pro montáže hlavic na různé nosiče, jejich vybavení a především zázemí pro případný budoucí příjem, uskladnění a manipulovaní s jadernými hlavicemi. Znovu je třeba zdůraznit jednu zásadní věc, že strategická letecká základna americké armády nemusí automaticky mít uskladněné jaderné zbraně, ale musí být na jejich přijetí, logistiku a uskladnění připravena, protože strategické letecké základny mají v americké vojenské doktríně hlavní úlohu: z těchto základen budou startovat bombardéry a stíhačky se strategickými zbraněmi v případě vypuknutí války.

Není kouře bez ohně! Výkřik na sjezdu ODS o americké základně už má totiž reálně vyhlížející obrysy, vedení kraje čeká na nabídku ze shora. Strategická základna není strategickou jen tak pro nic za nic

Na manipulaci a uskladnění jaderných hlavic nelze používat jen tak jakékoliv letiště, a to z toho důvodu, že bojové hlavice mají radioaktivní vyzařování, které je bezpečné pro personál jen s krátkou dobou expozice, když se např. hlavice nakládají, vykládají, nebo montují na nosiče. Ovšem uskladnění těchto zbraní znamená permanentní záření v místě jejich uskladnění. Strategické základny tak mají vybudovány obvykle podzemní bunkry, kde jsou hlavice ponořeny do bazénů s bórovou vodou, anebo jsou uskladněny “nasucho” v kobkách, jejichž stěny, podlahy a stropy jsou obloženy buď olověnými deskami anebo natřeny několikavrstvým olovnatým nátěrem.

Suché uložení je obvykle používáno na kratší dobu uložení hlavic. Jinými slovy, pokud jakýkoliv politik začne vyzývat k vybudování americké strategické letecké základny, tak ve skutečnosti vyzývá k vybudování zařízení schopného v případě bezpečnostní krize v Evropě přijímat, uskladňovat a manipulovat se strategickými zbraněmi, mezi něž patří právě termonukleární zbraně, ale stejně tak i balistické rakety, rakety s plochou dráhou letu a veškeré stroje schopné nést a dopravovat do cíle určení jaderné zbraně.

Alexandr Vondra na sjezdu ODS.

A že se opravdu nejedná o výkřik do tmy, to potvrzují i americká tisková média. Donald Trump minulý rok v červnu uvedl, že zvažuje vyslat do Polska na novou základnu Fort Trump celkem 2 000 amerických vojáků, a to právě ze základen z Německa [3]. O dva měsíce později americká vláda vyhrožuje [4] Berlínu úplným stažením amerických vojsk z Německa a jejich přesunutím do jiných, blíže neurčených, zemí v Evropě. Výhrůžka přišla přímo od amerického velvyslance v Berlíně Richarda Grenella. Donaldu Trumpovi se nelíbí, že Německo jako nejbohatší země Evropy neplatí USA za svoji obranu a ochranu, a dokonce se prý Berlín paktuje s Rusy ohledně plynovodu Nord Stream 2. Takové chování prý Donald Trump nebude tolerovat. A protože od té doby ke změně politiky Berlína nedošlo, a už ani nedojde, tak je jasné, že Američané hledají novou hostitelskou zemi pro své vojáky momentálně umístěné v Německu.

Americká vláda už pracuje na plánu přesunu amerických základen ze západní Evropy do zemí bývalého Východního bloku, všechno do sebe postupně zapadá

A protože v Německu tím pádem skončí i strategická letecká základna Ramstein, je naprosto logické, že Američané už začali hledat náhradu v zemích bývalého sovětského bloku. Kam asi tak umístit americkou strategickou leteckou základnu odsunutou z Ramsteinu? Která země ochotně leze americké armádě do pozadí a je ochotna za americké základny platit, která země má příhodné letiště a hlavně prostor pro jeho další rozšiřování? Která země je tak příhodně umístěna přímo uprostřed Evropy? Dobře si pamatujte to staré přísloví o tom, že není kouře bez ohně. Jestliže Saša Vondra mluví specificky o strategické letecké základně v Mošnově, jestliže Babišův hejtman za Hnutí ANO tvrdí, že kraj usiluje o vojenskou posádku na letišti v Mošnově, a jestliže americká strana vyhrožuje odsunem amerických vojsk z Německa, a jestliže Německo pokračuje v paktování s Ruskem na výstavbě Nord Stream 2 navzdory Američanům, potom je jasné, že jsme svědky tanečků.

B-52 přistává na letišti v Mošnově.

Tohle všechno jsou přípravné tanečky pro veřejnost, kterými je pouze taktně naznačováno něco, co je v podstatě už dopředu možná dohodnuté. V Mošnově, kde umírá civilní letecká doprava a provoz padá skoro k nule, se provádí všude kolem dokola stavební úpravy silnic, mostů, mostků a právě ve chvíli, kdy probíhá největší krize mezi Německem a USA, tak na sjezdu ODS zaznívá výzva k vybudování strategické letecké základny v Mošnově. Problém je v tom, že lidé vůbec netuší, co by to znamenalo, kdyby opravdu byla Američanům nabídnuta tato možnost, protože vybudování strategické letecké základny by znamenalo obrovské a miliardové investice na rozšíření letiště, a to všechno s cílem připravit celou základnu pro příjem a logistiku strategických zbraní.

Zdaleka by nemuselo jít jen o možnost budoucího uskladnění jaderných hlavic, ale tyto základny strategického určení budou s vysokou pravděpodobností v budoucnu hostit nové americké rakety středního doletu poté, co USA potopily smlouvu INF na zákaz vývoje a rozmisťování raket středního doletu. A když Hnutí ANO a ODS společně toto prosadí, tak bude vymalováno. Hlasy ve sněmovně na to totiž mají jak dnes, tak i budou mít po příštích volbách. Pokud čerstvý místopředseda ODS vysílá tyto kouřové signály, tak vám garantují, že někde jinde už dávno hoří a vše je nachystáno.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Odeslat komentář