JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

AE NEWS: Světlana Tichanovská šlápla na brzdu, neprohlásila se prezidentkou, ale nabídla, že se stane dočasnou “vůdkyní” lidu na cestě k novým volbám! Její improvizované vystoupení na YouTube v hotelu Marriott ve Vilniusu bylo divné, studio neobsahovalo žádné běloruské státní symboly, ani vlajky nebo nápisy, a bylo potvrzením, že EU i NATO dostaly strach, že Moskva opravdu pošle do Běloruska armádu, pokud se Tichanovská prohlásí z exilu v zahraničí za prezidentku! Alexander Lukašenko po konzultaci s Kremlem oznámil, že nové volby mohou být po referendu o nové běloruské ústavě. Ta by měla zvýšit věkovou hranici pro kandidaturu na prezidenta ze 35 let věku na rovných 50 let!

BĚLORUSKO: Hrozba běloruské vlády a prezidenta Alexandera Lukašenka, že aktivuje článek Smlouvy o kolektivní obraně s Ruskou federací a dojde k rozmístění ruských vojsk v Bělorusku, podle všeho zabrala a zafungovala. Zatímco ještě v neděli polská média informovala [1], že se Světlana Tichanovská ze svého exilu v litevském Vilniusu prohlásí za prezidentku Běloruska, tak v pondělí ráno bylo už všechno jinak. A přestože to západní média odmítají uznat a analyzovat, západ utrpěl mohutnou a masivní diplomatickou porážku, což vyústilo v pondělí ráno k bizarnímu vystoupení Světlany Tichanovské na YouTube [2]. Improvizované studio zřízené v jednom z pokojů v americkém hotelu Marriott v centru Vilniusu bylo totiž naprosto holé a bílé.

Světlana Tichanovská

Světlana Tichanovská zasedla za šedý řečnický pultík, měla na saku připnutý studiový mikrofon, ale její podporovatelé a diváci si ihned v naprostém šoku všimli, že něco není v pořádku. Světlana Tichanovská totiž seděla v nasvíceném studiu, které neobsahovalo žádnou dekoraci v podobě běloruských státních symbolů. Ve studiu nebyla ani běloruská státní vlajka, ani bílo-červená a historická běloruská vlajka, nikde nebyl státní znak Běloruska, ani vlaječka na stole, a ani Světlana Tichanovská neměla na saku žádný odznáček a státní symbol, prostě vůbec nic.

Podle ruských komentátorů a analytiků je jasno, kolik udeřilo. Světlana Tichanovská nezískala od západu podporu a souhlas k tomu, aby se prohlásila za legitimní vítězku a prezidentku Běloruska. Souhlas totiž na poslední chvíli z Bruselu nepřišel, přestože se očekávalo, že se tak stane. Hrozby Kremlu tak jednoznačně zabraly a Brusel se stáhl a zakázal Světlaně Tichanovské, aby se prohlásila za prezidentku Běloruska. A právě kvůli tomu chyběly v jejím studiu naprosto všechny běloruské státní symboly.

Tichanovská pronesla v úplně prázdném studiu bez vlajek projev, kde nabídla roli vůdce lidu do nových voleb, ale jinak nic, o prezidentství ani slovo

„Jsem připravena na sebe převzít odpovědnost a stát se v této době národní vůdkyní, aby se země uklidnila a získala normální rytmus,“ sdělila divákům [3]. „Chci se obrátit na lidi v uniformě… Musíte vědět, že vás vždy přijmeme, když budou vaše úmysly čisté a pokání upřímné,“ uvedla v prohlášení pro západní tisk. Tichanovská rovněž prohlásila, že „jednou z důležitých věcí, kterou nesmíme ztratit, je nezávislost Běloruska.“ „Je to konstanta, kterou nesmíme ztratit za žádných okolností,“ zdůraznila pro své fanoušky.

Světlana Tichanovská v improvizovaném studiu v hotelu Marriott v litevském Vilniusu.

Kromě její nabídky, že se stane vůdkyní lidu do předčasných voleb a nabídka na amnestii pro policisty a vojáky, kteří se přidají na její stranu revoluce, neobsahovalo její prohlášení nic, na základě čehož by hrozilo, že Moskva naplní svůj slib a vyšle do Běloruska svoji armádu. Její pondělní vystoupení na YouTube je zklamáním hlavně pro neziskový sektor a v Londýně nebudou spokojeni. Začnou dokonce o Tichanovské pochybovat, jestli je opravdu schopná svoji roli ustát. Velice reálně hrozí, že skončí jako Juan Guaido ve Venezuele, který nemá už naprosto žádný vliv, kromě skupiny svých věrných, protože i západ již od něj dal ruce pryč.

Alexander Lukašenko v závodě MAZ mluví k protestujícím dělníkům, ti ho potom vypískali. Pamatujete na dělníky ČKD, jak v roce 1989 vypískali Miroslava Štěpána, když je varoval, že západ chce v Československu rozbít hospodářství? Bylo to marné, nikdo ho neposlouchal…

Běloruský prezident Alexander Lukašenko dnes znovu telefonicky hovořil s Vladimirem Putinem a podle všeho Lukašenko dostal nové noty, protože přišel se zajímavým posunem ve svých postojích. Překvapivě totiž prohlásil, že nové prezidentské, ale i parlamentní a komunální volby se mohou klidně konat, ale až poté, co bude v referendu schválena nová běloruská Ústava [4], o které Alexander Lukašenko mluvil již několik měsíců před volbami [5]. Není to tudíž nic nového, ale média na západě zatím mlčí a neinformují, čeho by se nová ústava měla týkat, a proč Alexander Lukašenko podmiňuje nové volby příjetím této nové ústavy v referendu.

Jak se podařilo zjistit naší redakci přímo od našeho kolegy a ruského reportéra v Minsku, který situaci v zemi zná velmi důvěrně, nová běloruská ústava by měla změnit zákonný limit pro věk kandidáta, který se rozhodne kandidovat na prezidenta. V současné podobě běloruské ústavy z roku 2000 může kandidovat osoba, která je bezúhonná, narodila se v Bělorusku a její věk v den voleb dosáhl věku 35 let. Podle navrhované nové ústavy by se však věková hranice měla zvednout o celých 15 let, a to až na hranici 50 let věku.

Lukašenko připustí nové volby až po referendu o nové ústavě. Ta by značně zvýšila minimální věk kandidáta ze 35 na 50 let jako v Itálii, ale vyloučila by i kandidáty se vzděláním na zahraničních školách

V mnoha zemích světa a Evropské unie je věková hranice pro kandidaturu na prezidenta rovných 40 let věku, v Číně je to 45 let, a třeba v Itálii je to právě zmíněných 50 let minimálního věku, aby člověk mohl na prezidenta kandidovat [6]. Alexander Lukašenko se několikrát nechal slyšet, že mladí lidé okolo 35 let nejsou v rolích kádrů, protože mají obvykle pouze vzdělání, ale nikoliv ještě životní zkušenosti a politickou praxi, aby mohli být kádry. Podle Lukašenka je proto nezbytné ústavu změnit, aby do prezidentské funkce v Bělorusku, které je zemí s prezidentským systémem podobně jako v Rusku nebo v USA, kandidovaly pouze věkově vyzrálé osoby ve věku 50 let a vyšším. Pokud by tato úprava ústavy prošla, Světlana Tichanovská by automaticky vypadla ze hry, protože teprve v září tohoto roku dosáhne věku 38 let. Jenže, to není jediná změna v chystané běloruské ústavě.

Alexander Lukašenko během projevu k demonstrantům

Podle této nové ústavy by nesměl kandidovat nikdo, kdo studoval v zahraničí. Kandidát by musel prokázat, že veškeré vzdělání získal pouze na běloruských středních a vysokých školách. Tato podmínka by automaticky diskvalifikovala prakticky 99% všech opozičních kandidátů v Bělorusku, protože drtivá většina jich studovala na západních školách. Lukašenko to na jaře tohoto roku vysvětloval tím, že v tom je naprostá logika.

Školy v cizině vzdělávají a vychovávají své studenty ke svým cizím hodnotám v oné cizině. Harvard těžko vychová běloruského studenta k ochraně a lásce k vlasti, ale naopak ho vychová k tomu, aby student přijal západní a neoliberální teze. Právě proto chce Lukašenko do novely ústavy doplnit tuto podmínku, že kandidát na prezidenta nikdy nestudoval v zahraničí. Taková podmínka ovšem určitě vyvolá odpor u běloruské opozice, která je v podstatě promořena lidmi vystudovanými na západě.

Podle nové ústavy by byli vyloučeni i kandidáti s napojením na peníze a fondy ze zahraničí čerpané v posledních 15 letech

A neposlední změnou v nové ústavě by mělo být finanční a organizační spojení kandidáta na prezidenta se zahraničními podniky, organizacemi, fondy a neziskovými společnostmi. Podle našich informací by na prezidenta nesměl kandidovat nikdo, kdo v posledních 15 letech pracoval, scházel se, spolupracoval nebo vedl styky se zahraničními subjekty na úrovni zaměstnanecké, poradenské, podnikatelské, politické nebo neziskové. Styky kandidáta by zpětně prověřovala běloruská tajná služba a běloruská kontrarozvědka.

Tento proces by vyfiltroval všechny podezřelé kandidáty, kteří by mohli být sponzorováni, instruováni, motivováni, nebo ovlivňováni ze zahraničí. V podstatě se dá říct, že po přijetí této nové ústavy by mohl kandidovat v podstatě opět jenom Alexander Lukašenko, který i v dobách SSSR vystudoval školy jenom uvnitř Běloruska, a potom by mohla kandidovat hrstka lidí ve věku nad 50 let, kteří se narodili okolo roku 1970 a dříve. Prezidentem by se tak mohl stát jen někdo z kádrů vychovaných v bývalém sovětském školství v dobách Běloruské sovětské socialistické republiky (BSSR).

Demonstrace proti Lukašenkovi v Minsku

Znovu se tak ukazuje, že ať je Alexander Lukašenko jakýkoliv, je to kádr a otec své země, který má mohutné konceptuální ukotvení a tato krize mu bude lekcí a poučením, že pokud podá ruku západu, pokud ukáže slabost, vstřícnost vůči Bruselu, tak ten samý Brusel mu zapálí ulice Minsku, poštve proti němu vlastní lid, a bez mrknutí oka mu zakroutí krkem stejně, jako zakroutili západní partneři krkem Muamaru Kaddáfímu v Libyi, když se chtěl kamarádit se západem, jako zakroutili Saddámu Husseinovi krkem, když jim nejprve posloužil ve válce proti Íránu, jako chtěli oddělat Bašára Assada, když se začal příliš sbližovat se západem.

Lukašenko dostal tvrdou životní lekci o tom, že sezení na dvou židlích vede ke katastrofě. S bratříčkováním Minsku s EU je podle ruských pozorovatelů konec, Moskva je absolutní vítěz

A je to stejné, jako když chtěli zakroutit krkem Viktoru Janukovyčovi na Ukrajině, když se začal moc kamarádit s EU a chtěl podepsat Asociační dohodu s EU, ale na poslední chvíli cuknul a tím naštval mocné v Bruselu a ve Washingtonu. Alexander Lukašenko také v posledních letech si myslel, že může sedět na dvou židlích, mít dobré vztahy s Moskvou a rovněž se přátelit s Domem Sion v Bruselu. Takové chucpe! Ten nosatý dům z Bruselu mu právě zapaluje ohně v běloruských ulicích a ten dav cítí krev a chce krev Lukašenka. Tohle ponaučení, pokud to Lukašenko ustojí, už nikdy nezapomene. Kdykoliv podáš ruku nosatým procesům z Bruselu, z Londýna, nebo zpoza louže Atlantiku, pokaždé riskuješ, že ti uřežou hlavu a hned potom rozkradou majetek tvého národa v divoké privatizaci tak rychle, že naivní a tupí goyim nestačí v Bělorusku říct ani popel.

Alexander Lukašenko v rozhovoru s dělníky

Nebýt Kremlu a Vladimira Putina a jeho slibu vojenské obrany Minsku, tahle 37-letá podpindos paní v americkém hotelu ve Vilniusu by již dnes měla v Marriottu oficiální vlajku Běloruska a cedulku velvyslanectví a prozatímní vlády. Pouze ruská vojenská moc tomuto zabránila a Tichanovská tak se strnulým a zklamaným výrazem v prázdném studiu bez státních symbolů natočila ploché a nicneříkající video. A takto se dělá politika v roce 2020. Na Dům Sion platí jenom hrubá síla, tanky, jaderné odstrašení a moc ruské armády. Tak daleko jsme v Evropě došli.

A Andrej Babiš bude opět litovat svého špatného logického úsudku, že se pustil do hry na straně Domu Sion, přestože složil slib halachy v Jeruzalémě a přijal čepec. Zajímavé, že jeho dozorující kádr Miloš Zeman mu v tom šílenství proti Bělorusku nezabránil. Jenže, prezidentův zdravotní stav už není tak ideální, aby stíhal brzdit chybná rozhodnutí politického a konceptuálního eléva ze zemědělského podniku, který byl počátkem minulého týdne poctěn návštěvou bývalého šéfa CIA a dnešního ministra zahraničí USA. Babiš tak provedl tah proti halachistům a to nebude pěkné ta odveta, která od nich proti němu za to brzy přijde. Bože, takové chucpe! No, ale jak říká Pjakin, éto… atd.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Odeslat komentář