Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČÍNA: Zdá se, že tu máme první špatnou zprávu pro slovenského premiéra. Agentura Reuters přinesla další znepokojivou informaci o situaci v Číně. Peking totiž včera oznámil [1], že v provincii Hunan, konkrétně v okresu Jia, v němž žije přes 600 000 obyvatel, propuklo nové ohnisko nákazy Coronavirem, a to jen několik málo dnů poté, co byla v provincii ukončena karanténa a posledních 30 dnů se v oblasti neobjevil ani jeden nový případ nákazy [2]. Úřady tak minulý týden rozhodly, že oblast se vrátí do normálu. Lidé se tak vrátili do práce, do fabrik a závodů. Jenže, po necelém týdnu přichází šok. Čínské úřady včera rozhodly, že celý okres Jia s více jak 600 000 obyvateli byl znovu uzavřen do absolutní karantény (AQ) spojené se zákazem vycházení. Předchozí karanténa tak vůbec zjevně virus nezničila a po návratu zaměstnanců do práce a do firem se nákaza znovu rozšířila, a to i navzdory tomu, že všechny závody, provozy, podniky a pracoviště byly čínskou armádou během předchozí AQ dezinfikovány.
Nové ohnisko bylo lokalizováno poté, co čínské úřady našly pozitivní test u namátkově testované osoby, která cestovala do města Pingdingshan v provincii Hunan, v okrese Jia. Coronavirus v provincii tak nadále působí a účinkuje, a to i navzdory předchozí absolutní karanténě, která trvala skoro dva měsíce. Nyní je tedy nově v absolutní karanténě 600 000 lidí v okrese Jia a čínská vláda nemá prakticky už jiné mechanismy, jak se viru bránit, než jsou absolutní karantény a mohutné uvolňování prostředků ze státní pokladny v Pekingu na hrazení ušlých platů a mezd, protože podle čínských zákonů se v případě karantén pohlíží na osoby jako na nemocné, v léčebném režimu, takže pobírají mzdy, jako kdyby byli na nemocenské. V Číně tyto náklady hradí čínská vláda ze svých mohutných finančních rezerv. Jenže malé státy tyto možnosti nemají, a to zejména ne ty země, kde zdravotní péče není hrazena státem, ale soukromými pojišťovnami, které tlačí na co nejrychlejší návrat lidí do práce.
Lidé si předávají virus během obědových přestávek, ani o tom nevědí a rouška je vlastně houba
V zemích Evropy nadále funguje princip Chytré Horákyně, kdy se proti viru bojuje na jedné straně rouškami, a na straně druhé lidé jezdí hromadnými dopravami, chodí do práce a odpoledne se zase hromadnými dopravami vrací domů. Ve firmách v poledne potom jdou zaměstnanci na obědy, které si objednají online, sundají roušky, protože přes roušky se jaksi vepřová s knedlíkem jíst nedá a už to jede, viry z úst vesele létají z pusy, cestují vzduchem po celém pracovišti nebo v jídelně, lidé si mezi sebou ještě pokecají u oběda, a potom si opět nasadí roušky a tváří se, že se bojuje proti viru důkladně. A vrcholem stupidity jsou potom večerní reklamy T-Mobile na televizi, jak nás upozornili naši čtenáři, kde čeští herci z divadel prý lidem vysvětlují, že rouškami chrání Tebe. Kdyby idiocie měla měrnou jednotku, jmenovala by se po některých těch hercích, dodává v emailu jedna z našich čtenářek.
Nevím, jak někdo chce bojovat proti viru, který se šíří respiračně a aerobně tím, že lidi nechá chodit do kolektivů v práci, v zaměstnání, nechá je jezdit MHD a bude se tvářit, že když mají kus propustné látky na ústech, že dojde k poražení viru. Připadá mi to jako jedna obludná společenská kognitivní disonance, kdy rozumní a vzdělaní lidé musí vědět, co je to mikrokapénka, ale chovají se stejně jako to stádo, aby je nezlynčovali, kdyby náhodou vykřikli pravdu, že císař je nahý.
Když člověk zakašle do roušky, pouze jedinkrát, suchá látka mikrokapénky nasákne jako houba a při druhém zakašlání ty nasáté mikrokapénky se rozstříknou z vnější strany roušky vlivem rázového tlaku vzduchu z plic při zakašlání. Je to jako s houbičkou, když je nasáklá vodou a bouchnete do ní. Vystříknou z ní kapky vody z druhé strany. Rouška vlhne při každém výdechu, protože při každém výdechu člověk vydechuje kromě CO2 i aerosoly a vodu z plic. Pouze z dýchání rouška vlhne tak, že už po 20 minutách nechrání okolí před zakašláním. A to vůbec nemluvíme o tom, k čemu dochází za teplého počasí, které brzy v Evropě přijde.
V létě se z roušek stanou minutová potítka nasáklá potem a bez jakéhokoliv ochranného účinku, to jsou zkušenosti z Číny z letních měsíců
Rouška totiž bude fungovat jako potítko a bude nasávat pot z celého obličeje, takže za 10 minut bude rouška mokrá jako hadr na podlahu. Velmi dobře to znají v Číně, kde v letních měsících, když je vysoká vlhkost vzduchu, roušky se vůbec nenosí, protože roušky na tváři okamžitě vlhnou a nasávají vlhkost z ovzduší a po pár minutách jsou nepoužitelné, vodou napuštěná látka prostě nikoho nechrání. Zkuste si dát na obličej mokrý hadr a zkuste přes něj dýchat, ať máte představu. S příchodem teplého a zřejmě opět subtropického počasí v Evropě teď na jaře se tak roušky stanou opravdu velkým problémem.
Tyhle elementární znalosti o textilních rouškách politici a vlastně celá veřejnost v Evropě nemá, protože nikdy roušky nenosila během celého roku. A jak ukazují zkušenosti z Číny, po skončení karantény se lidé vrátí do práce a nákaza je v tu ránu zpátky. Znovu se tak dostáváme k jedinému vysvětlení, že virus se nachází ve vzduchu, je to aerobní virus, který používá plíce člověka jen jako množírnu, ale v principu člověka nepotřebuje, protože se šíří aerobně, zřejmě za pomoci prachových částic, které pro přenos se zdají nejideálnější.
Potvrzuje to poslední studie [3] italských vědců, že virus se nejlépe šíří v oblastech se znečištěnou atmosférou. Tým chemika Leonarda Settiho z univerzity v Boloni totiž překvapivě potvrdil hypotézu Aeronetu, že virus se opravdu může šířit aerobně, a to právě pomocí prachových částic, které jsou pro přenos ideální, protože mají drsný povrch, který je vhodný pro přichycení těla virionu.
Nejvíce znečištěné ovzduší má právě sever Itálie, kde je nákaza Coronavirem nejhorší a virus se tam šíří doslova neuvěřitelnou rychlostí. Je to první vědecké přiznání v Evropě, které potvrzuje teorii Aeronetu o aerobním vektoru šíření tohoto viru. Není to přitom vůbec nijak překvapivé, protože Coronavirus je opravdu velmi malý, jeho velikost se pohybuje od 100 do 150 nanometrů, přičemž prachové částice jsou až stokrát větší, a přesto se bez problému pohybují a přenáší v atmosféře. Jenže virus musí být odolný na přežití ve vnějších podmínkách mimo napadené buňky, a to je u Coronaviru nová a dosud nepoznaná vlastnost.
Absolutní karanténa nemá u aerobních nákaz naprosto žádný význam a smysl, protože AQ funguje jen u respiračních nákaz
Tyto poznatky však znamenají, že virus se nachází v atmosféře nezávisle na tom, jestli lidé chodí venku, anebo jestli jsou v karanténě doma. Aerobní nákaza má totiž jinou mechaniku přenosu a vyžaduje jinou taktiku boje. Je potřeba méně se zajímat o roušky a podobné nesmysly a více začít řešit otázku dezinfekce atmosféry. Je to třeba provést stejně, jako k tomu přistupují v Číně. Aerobní viry mohou v atmosféře vydržet i dlouhé roky, protože prachové částice fungují jako houba a zdroj živin, do kterých se virus může zavrtat jako do nosiče.
Bude třeba zahájit desinfekci ovzduší, podobně jako provádí Čína ve svých městech, bude ale hodně nákladná. Pochybuji, že třeba česká vláda, která neměla na skladech ani roušky, bude disponovat tisícovkami cisteren a miliony hektolitrů desinfekce pro vyčištění atmosféry, když navíc je jasné, že vzdušné proudění na planetě za pár dní může přinést prachové a infikované částice z jiné země, nebo dokonce jiného kontinentu. Aerobní nákaza je nejstrašnější zbraní hromadného, ale přitom pomalého ničení. A všimněte si, jak všichni mlčí jako zařezaní ohledně původu viru.
Ještě nedávno se tvrdilo, že virus pochází z netopýrů a šíří se respiračně. Dnes už víme, že nepochází ani z netopýrů a šíří se primárně aerobně, což nyní už přiznávají i vědci z Itálie. A virus ve vzduchu, který se váže na prachové částice, nelze zničit izolací obyvatelstva. Virus si prostě počká, až lidé zase budou chodit venku. Nové ohnisko nákazy v Hunanu to prostě jen potvrzuje a jestli je něco potřeba nyní udělat, tak je to analýza parametrů tohoto viru a identifikace původu, z jakého výzkumu virus pochází.
Je naprosto nemožné bojovat proti viru, když nevíme, proti čemu bojujeme. To prostě nedává smysl a politici tuhle hru na slepou bábu podporují a dokonce se zdá, že si ji užívají. Nejprve roušky, potom rukavice, potom respirátory ano, potom respirátory ne, potom desinfekce, potom karantény ne, potom ano, a teď najednou v Číně se ukazuje, že po skončení karantén a po návratu lidí do práce nákaza znovu propuká. Takto se chová jedině aerobní virus, který nepoužívá ke svému šíření lidské plíce, ale aerobní nosiče v atmosféře. A proti nim Blackout, resp. absolutní karanténa, nepomůže.
-VK-
Šéfredaktor AE News
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi