JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Aký je rozdiel medzi podvodom z teleshoppingu a zľavou na nákup nepotrebnej a zastaranej vojenskej techniky z USA?

SLOVENSKO: „Efendi, kúpte si v našom obchode niečo, dostanete super zľavu, až 50 percent!“ Takto sa prihovárajú kupujúcim predavači v orientálnych bazároch. A nápadne podobná je aj ponuka, ktorú dostalo Slovensko od svojho vojenského partnera

Prečo taká super ponuka, prečo tovar teraz len za polovičnú cenu? No samozrejme, pointa bude ukrytá v tom, že zľava asi nebude na ľubovoľnú americkú vojenskú techniku, ale iba na vybrané druhy výzbroje. Aké? To je, samozrejme, na našom rozhodnutí, ako inak. Ale nepochybne až po konzultácii s našimi partnermi, všakáno. Tí nám iste dobre poradia, čo bude najlepšie kúpiť, aby to bolo optimálne z hľadiska ochrany Slovenska, NATO a svetovej demokratickej sústavy. A samozrejme, prečo ich nepočúvnuť, všakže?

Raz nám už super dobre poradili, to vtedy, keď sme výhodne kúpili stíhačky, takmer päťdesiat rokov starý model, ktoré síce takmer zruinovali náš rozpočet, ale zato budú potenciálnemu nepriateľovi pekne svietiť na radaroch ako vianočný stromček. Druhýkrát nám dobre poradili, keď sme výhodne kúpili vrtuľníky, opäť takmer pol storočia starý model.

A aj teraz nám iste dobre poradia. Vlastne, zdá sa, že už nám aj poradili. Hovorí sa opäť o vrtuľníkoch UH-60 Black Hawk. Deväť už ich máme, ale niekomu je to príliš málo, ozývajú sa hlasy, že nám treba ešte ďalšie.

Black Hawk má byť v najbližšom čase vyradený z ozbrojených síl Spojených štátov, už sú vybraní aj finalisti súťaže o jeho nástupcu: Bell V-280 Valor alebo Boeing/Sikorsky s modelom SB>1 Defiant. Čo však s rozbehnutou výrobou Black Hawkov, s výrobnou linkou a všetkým okolo toho? Pre americkú armádu už nie sú stroje navrhnuté v roku 1972 postačujúce, ale ešte by sa mohli dať výhodne predať najlepším priateľom, pre tých ešte budú najbližších 40 rokov dobré.

A mimochodom, tie naše stíhačky F-16, takisto model navrhnutý v roku 1972, kupujeme tiež práve v čase, keď sa naplno rozbieha výroba a predaj „neviditeľných“ stíhacích lietadiel F-35 Lightning, ktoré sa vďaka veľkosériovej výrobe dnes už cenou blížia strojom F-16…

Áno, teraz je pre amerických zbrojárov ten pravý čas, keď sa treba snažiť zo starých výrobných programov vytrieskať čo najviac, keď treba maximálne zapojiť americkú „medzinárodnú diplomaciu“, aby našla v bábkových štátoch sveta dostatočne chápavých úradníkov – kým ešte nie je aj tomu poslednému vojačikovi úplne jasné, že predmetom predaja sú beznádejne zastarané haraburdy, ktoré po ich plánovanej životnosti budú môcť ísť rovno do múzea medzi arkebúzy a halapartne ako ukážky techniky spred sto rokov.

Vrtuľník UH-60 Black Hawk vznikol ako výsledok skúseností americkej armády z vojny vo Vietname, kde mali Američania enormné straty: z celkového počtu 11 827 vrtuľníkov, ktoré tam nasadili, prišli takmer o polovicu, až o 5086 kusov. Vyvinuli preto stroj, ktorý bude odolný pri obrane svetovej demokracie pred partizánskymi nepriateľmi strieľajúcimi spoza stromu či spoza duny. To potom zúročili v amerických obranných vojnách na Grenade, na Balkáne, v Iraku, v Paname, v Somálsku či v Afganistane. A presne takéto stroje potrebujeme aj my, lebo nikdy nevieme, kedy nás napadnú Panamčania v púšti pri Liptovskej Mare, či Vietnamci v zemplínskej džungli.

Alebo to tak nie je? A vlastne, na čo presne ich chce slovenská armáda NATO používať? Na niečo veľmi dôležité – tomu by bežní civili neporozumeli, ale vojaci sú odborníci a vedia, že bez týchto zbraní by to skrátka nebolo to pravé orechové. Laik by povedal, že sa napríklad môžu zúčastňovať hasenia požiarov a zasahovať pri rôznych iných katastrofách, prevážať živý aj neživý vojenský náklad pri cvičeniach i v ostrých akciách.

A keby boli vybavené patričnou technikou – tie naše sú vraj bez výzbroje – mohli by sa dokonca zúčastňovať aj bojových akcií, či už priamo, alebo ako súčasť systémov prieskumu či elektronického boja.

Zlé jazyky tvrdia, že úlohy, ktoré tieto vrtuľníky dokážu plniť v stave, v akom sú teraz, by mohli rovnako dobre plniť aj ľahké civilné vrtuľníky, oveľa lacnejšie na nákup, prevádzku a celú sprievodnú infraštruktúru, od výcviku až po systém utajovania technológií.

A vôbec, zlé jazyky hovoria ešte všeličo iné. Vraj, ak už bolo treba kupovať vojenské stroje, tak sme už aj predtým mali radšej kúpiť modernejšie a lacnejšie vrtuľníky od niektorého z európskych dodávateľov, ktorí sú na trhu.

Lenže to je práve to: obyčajní zapráskaní civilisti týmto veciam nemôžu rozumieť. Tomu môžu rozumieť iba odborníci. Ba ani to nie len takí hocijakí, ale iba tí naozajstní, s tými správnymi názormi. Tí jediní vedia, ktorá ponuka je pre obranu Slovenska, NATO a svetovej demokratickej sústavy najlepšia.

A teraz sú Čierne jastraby len za polovicu! No odolajte takej ponuke! Možno k nim dostaneme ešte akupresúrny masážny prístroj a grilovaciu panvicu zdarma…

Ivan Lehotský

Odeslat komentář