JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Alexandr Lukašenko vstoupil do úřadu prezidenta Běloruska, slavnostní inaugurace probíhá v Paláci nezávislosti v Minsku

BĚLORUSKO: Alexandr Lukašenko vstoupil do úřadu prezidenta Běloruska. Předsedající běloruské volební komise Lukašenkovi předala listinu potvrzující prezidentství.

Slavnostní inaugurace probíhá v Paláci nezávislosti v Minsku, informoval korespondent Sputniku Bělorusku. Ceremonie se účastní několik stovek lidí – činitelé státu, členové parlamentu, vedoucí představitelé médií, kultury, sportu a další hosté.

Lukašenko položil pravou ruku na ústavu země a pronesl slavnostní slib v běloruském jazyce. Lidia Ermošina, předsedkyně běloruské volební komise, následně předala Lukašenkovi listinu potvrzující prezidentství.

Během své inaugurace na prezidentský post Lukašenko prohlásil, že vstupuje do funkce s pocitem hrdosti za Bělorusko a jeho obyvatele. Podle jeho slov, běloruský národ při prezidentských volbách ochránil mírový život země a suverenitu své vlasti. Bělorusové prý se ctí prošli zkouškami jejich loajality.

Lukašenko rovněž označil den své inaugurace za den jasného vítězství běloruského národa.

Volby

V Bělorusku proběhly volby prezidenta 9. srpna. Lukašenko podle oficiálních výsledků získal 80,1 % hlasů. Jedná se o jeho šesté funkční období.

Opozice a Evropská unie nepřiznaly výsledky hlasování. V Bělorusku následně začaly protesty. Během prvních dnů protestů pořádková policie používala proti protestujícím sílu, slzný plyn a vodní děla, gumové projektily. Po několika dnech policie přestala používat proti protestujícím sílu.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com

Odeslat komentář