JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Američané Turkům maří invazi, vyřadili je z řízení prostoru nad Sýrií

Americká armáda vyřadila Turecko z mechanismu, který umožňuje koordinaci letectva ve vzdušném prostoru nad severovýchodní Sýrií. Nedostatek potřebných informací má turecké vládě znemožnit leteckou podporu případné pozemní operace v Sýrii. Syrská vláda už ohrožené Kurdy vyzvala, aby se přimkli k ní.

Mluvčí Pentagonu Carla Gleansonová sdělila, že středisko letové kontroly vyřadilo Turecko z koordinačního režimu letecké koalice, která operuje proti teroristům z Islámského státu (IS) na severovýchodě Sýrie.

Turecko tak nyní nemá přístup k informacím monitorujícím situaci, což mu znemožní leteckou podporu případné pozemní operace v Sýrii.

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že ukončilo přípravy vojenské operace proti syrským Kurdům, kteří žijí právě v této části Sýrie.

Bílý dům v neděli překvapivě oznámil stažení amerických vojáků z kurdských oblastí na severu Sýrie, čímž Ankaře tuto operaci proti svým kurdským spojencům umožnil.

Americký prezident Donald Trump v pondělí své široce kritizované rozhodnutí o stažení z kurdských oblastí hájil tím, že USA už svou roli v porážce IS splnily a je nyní na regionálních a evropských zemích, aby se postaraly o zajaté členy organizace.

Kurdové jich v táborech na severu Sýrie střeží na 11 tisíc. Dalších více než 70 tisíc tvoří manželky a děti islamistů. Ty Kurdové drží v táboře Al-Húl na severovýchodě Sýrie.

Situaci může využít Írán. Sýrie Kurdům nabízí pomoc

Po kritice, že tím Trump ponechal spojenecké Kurdy napospas Turecku, prezident pohrozil postihem Ankaře, pokud Turecko učiní něco, co on bude při své „velké a nekonečné moudrosti“ považovat za nepřípustné.

Turecký viceprezident Fuat Oktay na to v úterý reagoval slovy, že se Turecko nedá zastrašit. „Tam, kde jde o bezpečnost Turecka, si cestu určíme sami a sami si stanovíme meze,“ řekl.

Kritici Trumpova kroku mimo jiné upozorňují, že situace využije Írán k dalšímu rozmachu v regionu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v úterý vyzval Turecko, aby od plánované operace do Sýrie upustilo a respektovalo syrskou svrchovanost.

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád, jehož v úterý citoval list Al-Vatan, vyzval syrské Kurdy, aby se přimkli k syrské vládě. Turecká ofenziva podle něj Kurdy „vrhne do propasti“. Jde o první reakci Damašku na Trumpovo rozhodnutí.

Kurdové samotní krok USA považují za zradu, protože do této doby je USA považovaly za cenné spojence v boji proti islámským radikálům. Mikdád také řekl, že Sýrie „vítá všechny své syny“ a že vláda vyřeší bez násilí a kladně všechny problémy. Dodal, že armáda bude bránit území celé Sýrie a nedopustí okupaci jakékoli její části.

 

Odeslat komentář