JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Američany řízená afghánská armáda zaútočila na svatební oslavu: 40 mrtvých civilistů

Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří. Afghánská armáda v neděli pozdě večer zaútočila na dům, který podle úřadů používali radikálové z hnutí Tálibán k výcviku sebevražedných atentátníků. Při útoku byl ale zasažen sousední objekt, kde se právě konala svatba, upřesnili místní činitelé.

„O život přišlo 35 civilistů a 13 jich bylo zraněno. Tito lidé se účastnili svatební oslavy poblíž terče útoku afghánských sil v okrese Músakála,“ řekl podle agentury Reuters člen provinční rady Attaulláh Afghan. Další představitel provinční rady Abdul Madžíd Achundzáda prohlásil, že mrtvých je 40 a všichni jsou civilisté.

Mluvčí provinčního guvernéra Umar Zvak uvedl, že při útoku zemřelo 14 povstalců, včetně šesti cizinců. Úřady kromě toho prověřují zprávy o civilních obětech, dodal Zvak, kterého citovala agentura AP.

Bojovníci Tálibánu ovládají většinu provincie Hílmand, kde se produkuje nejvíce opia na světě. Jeho prodejem islamisté získávají peníze pro svoje aktivity.

Dnešní incident je dalším z řady případů, kdy si boj mezi afghánskými vládními jednotkami podporovanými zahraničními silami na straně jedné a islamistickými povstalci na straně druhé vyžádal velký počet civilních obětí.

Ve čtvrtek zemřelo nejméně 30 civilistů a 40 utrpělo zranění ve východoafghánské provincii Nangarhár při útoku bezpilotního letounu americké armády, která v oblasti operuje společně s afghánskými bezpečnostními silami. Terčem náletu byla podle amerických úřadů skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

Odeslat komentář