JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Americká armáda zabila na Trumpov pokyn iránskeho generála

IRÁN/USA: Pentagon uviedol, že generálmajor Gásem Solejmání aktívne rozvíjal plány na útoky proti americkým diplomatom v Iraku a celom regióne.

Pri leteckom útoku na konvoj približujúci sa k letisku v Bagdade bol v piatok skoro ráno zabitý iránsky generálmajor Gásem Solejmání, veliteľ špeciálnych jednotiek Quds Iránskych revolučných gárd, a Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF), informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu PMF.

Podľa spravodajskej stanice BBC uviedla iracká štátna televízia, že Solejmání bol jedným z niekoľkých obetí leteckého útoku v blízkosti letiska v Bagdade.

Americkí predstavitelia informovali agentúru Reuters, že uskutočnili útoky proti cieľom spojeným s Iránom, ale neposkytli žiadne ďalšie podrobnosti.

Podľa predchádzajúcich správ pri raketovom útoku na bagdadské medzinárodné letisko bolo zabitých niekoľko ľudí.

Útok sa odohral pár dní po tom, ako sa pred veľvyslanectvom Spojených štátov v Bagdade uskutočnilo niekoľko protestov, pri ktorých došlo opakovane k násilnostiam.

Minister obrany USA Mark Esper vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty nebudú akceptovať útoky proti svojim zamestnancom v danej oblasti a obvinil Irán z násilností na veľvyslanectve.

Pentagon potvrdil správu o zabití generála Iránskych revolučných gárd

Pentagón uviedol, že iránskeho generálmajora Gásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Quds Iránskych revolučných gárd, zabila pri leteckom útoku v piatok skoro ráno americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa, informovala agentúra AP.

Letecký útok sa odohral na medzinárodnom letisku v Bagdade, čo potvrdila iránska štátna televízia aj traja irackí predstavitelia. Je pravdepodobné, že tento útok vyvolá tvrdý iránsky odvetný úder proti Izraelu a americkým záujmom.

Ministerstvo obrany USA uviedlo, že Solejmání aktívne rozvíjal plány na útoky proti americkým diplomatom v Iraku a celom regióne. Solejmáního tiež obvinilo z toho, že schvaľoval útoky proti veľvyslanectvu Spojených štátov v Bagdade začiatkom tohto týždňa.

Podľa vyhlásenia Pentagónu mal útok na Solejmáního „za cieľ odradiť Irán od jeho plánov v budúcnosti útočiť“.

Irackí predstavitelia uviedli, že pri útoku zahynul aj Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom. Podľa mediálneho centra PMF, vrcholní vojenskí predstavitelia zahynuli pri americkom leteckom útoku namierenom proti ich vozidlu cestou na letisko.

Americký prezident Donald Trump zo svojej dovolenky v Palm Beach na Floride situáciu nekomentoval, poslal však tweet s americkou vlajkou.

Smrť Solejmáního a al-Muhandisa predstavuje potenciálny zlomový bod na Blízkom východe, a ak útoky zrealizovali USA, znamená to radikálnu zmenu v americkej politike voči Iránu po mesiacoch plných napätia.

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí prisľúbil „krutú odplatu“

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí prisľúbil „krutú odplatu“ po tom, ako USA zabili v piatok v Bagdade generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd. Informovala o tom agentúra AFP.

„Mučenícka smrť bola cenou za jeho neustále úsilie počas všetkých tých rokov,“ uviedol na Twitteri Chameneí, ktorý tiež vyhlásil trojdňový štátny smútok. Dodal, že zločincov, ktorí majú na svojich rukách krv Solejmáního a ďalších mučeníkov, čaká krutá odplata.

Iránsky šéf diplomacie hovorí o terorizme

Aj iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odsúdil vraždu generálmajora Kásema Solejmáního ako americký akt medzinárodného terorizmu.

„USA nesú plnú zodpovednosť za všetky dôsledky svojho nebezpečného a nezodpovedného politického konania v podobe činu medzinárodného terorizmu, namiereného proti generálovi Solejmánímu, pri ktorom bol zavraždený,“ uviedol Zaríf vo svojom účte na Twitteri.

Agentúra Reuters dodáva, že podľa Zarífa predstavuje Solejmáního vražda „extrémne nebezpečnú a nerozumnú eskaláciu (napätia)“.

Iránsky prezident: Slobodné štáty regiónu pomstia Solejmáního smrť

Irán a „slobodné štáty tohto regiónu“ sa pomstia Spojeným štátom za zabitie generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd. Vyhlásil to v piatok iránsky prezident Hasan Rúhání.

„Niet pochýb o tom, že veľký iránsky štát a iné slobodné krajiny tohto regiónu sa pomstia za tento príšerný kriminálny čin zločinnej Ameriky,“ uviedol Rúhání vo vyhlásení na webovej stránke iránskej vlády.

Podľa neho sa zdvojnásobí odhodlanie Iránu a ďalších slobodných štátov brániť islamské hodnoty a postaviť sa voči terorizovaniu zo strany Ameriky. „Tento podlý a zbabelý čin je ďalším znakom zúfalstva Ameriky a jej slabosti v tomto regióne,“ dodal iránsky prezident podľa agentúry AFP.

Iracký premiér Mahdí: Americký útok vyvolá „pustošivú vojnu“

Dočasný iracký premiér Ádil Abdal Mahdí odsúdil americký útok v Bagdade, pri ktorom prišli v piatok o život významní irackí a iránski velitelia, ako „agresiu“, ktorá „vyvolá pustošivú vojnu“.

Zabitie irackého veliteľa je agresiou voči Iraku, „jeho vláde a ľudu,“ uviedol Mahdí vo vyhlásení. Mal na mysli abú Mahdího Muhandisa, zástupcu veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU), podporovaných Iránom. Ten zahynul pri útoku spolu s generálmajorom Kásemom Solejmáním, veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd.

Mahdí uviedol, že útok bol tiež „očividným porušením podmienok povoľujúcim prítomnosť amerických vojakov“ na irackej pôde.

Iránske revolučné gardy Solejmáního smrť potvrdili a uviedli, že zahynul pri útoku amerických vrtuľníkov na bagdadskom letisku. Agentúra Reuters citovala amerických predstaviteľov, ktorí si neželali byť menovaní, že Solejmání prišiel o život pri útoku dronom.

Americká ambasáda vyzvala občanov USA na okamžitý odchod z Iraku

„Občania Spojených štátov by mali odcestovať letecky, kým je to možné, a ak nie, tak do iných krajín po zemi,“ uviedlo veľvyslanectvo vo vyhlásení.

Americký raketový útok, pri ktorom zahynuli veliteľ iránskych špeciálnych jednotiek Kuds generálmajor Kásem Solejmání a zástupca veliteľa irackých Jednotiek ľudovej mobilizácie (PMU) abú Mahdí Muhandis, sa odohral v piatok ráno pri bagdadskom letisku. Bezpečnostné zdroje však pre AFP povedali, že letisko je stále otvorené pre lety.

Vplyvný iracký duchovný a populistický politik Muktadá Sadr po americkom nálete v piatok „reaktivoval“ svoju ozbrojenú skupinu známu ako Mahdího armáda. Ako uviedol na sociálnej sieti, nariadil „bojovníkom, najmä tým z Mahdího armády, aby boli pripravení“.

Mahdího armáda boli šiitské milície bojujúce proti americkým silám po vojenskom zásahu pod vedením USA v Iraku v roku 2003. V roku 2008 ich Sadr oficiálne rozpustil.

Svojich bojovníkov vyzval v piatok na pripravenosť aj veliteľ irackých milícií Asáib Ahl al-Hakk (Liga spravodlivých), ktorý tiež prisahal pomstu Spojeným štátom i Izraelu.

„Všetci bojovníci odporu musia byť pripravení, keďže nás čaká ofenzíva a veľké víťazstvo,“ uviedol veliteľ Kajs Chazalí v odkaze, ku ktorému sa dostala AFP. Podľa agentúry DPA vo vyhlásení tiež dodal, že odplatou za Muhandisovu smrť bude ukončenie vojenskej prítomnosti USA v Iraku a odplatou za smrť Solejmáního „odstránenie existencie celého Izraela“.

Asáib Ahl al-Hakk patrí do organizácie PMU, známej aj pod názvom al-Hašd aš-Šabí, čo je vplyvná sieť početných prevažne proiránskych milícií, ktorú v uplynulých rokoch integrovali do irackých štátnych bezpečnostných síl.

Súčasťou PMU je aj skupina Brigády Hizballáhu, ktorej lídrom bol Muhandis. USA obvinili Brigády Hizballáhu z útoku na severoirackú základňu spred týždňa, pri ktorom prišiel o život jeden Američan, a následne pri náletoch v nedeľu zabili 25 jej bojovníkov, čo viedlo k dvojdňovým násilným protestom pred americkou ambasádou v Bagdade.

Rusko: Po zabití Solejmáního sa zvýši napätie na Blízkom východe

„Zabitie Solejmáního… bolo dobrodružným krokom, ktoré vystupňuje napätie v celom regióne,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa vyhlásenia Solejmání oddane chránil iránske štátne záujmy. „Vyjadrujeme úprimnú sústrasť iránskemu ľudu,“ píše sa vo vyhlásení.

Čína vyzvala v reakcii na zdržanlivosť zo všetkých strán, „najmä zo strany Spojených štátov“. „Vyzývame zainteresované strany, najmä Spojené štáty, aby zachovali pokoj a preukázali zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa ďalšej eskalácii napätia,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Sýria ostro odsúdila „zákernú, zločinnú americkú agresiu“, ktorá viedla k zabitiu generálmajora Solejmáního. Štátna agentúra SANA odvolávajúca sa na zdroj zo sýrskeho ministerstva zahraničných vecí uviedla, že tento útok predstavuje „závažnú eskaláciu“ a potvrdzuje zodpovednosť USA za nestabilitu v Iraku.

Palestínska organizácia Hamas, ktorá ovláda pásmo Gazy, podľa agentúry Reuters uviedla, že zabitie Solejmáního „otvára dvere všetkým možnostiam v tomto regióne – okrem pokoja a stability“. „Zodpovednosť za to nesú USA,“ napísal hovorca Hamasu Básim Naím na Twitteri.

Francúzske veľvyslanectvo v Teheráne vyzvalo svojich obyvateľov v Iráne, aby sa vyhýbali verejným zhromaždeniam a nefotografovali na verejných priestranstvách.

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová vyhlásila, že Solejmáního zabitím sa svet stal „nebezpečnejším“, a vyzvala na zvýšenie úsilia o deeskaláciu prehlbujúceho konfliktu na Blízkom východe.

Odeslat komentář