Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Dvě velká americká média – The Wall Street Journal a Bloomberg, která už dávno přešla od žurnalistiky k propagandě, zveřejňují expertní názory na včerejší jednání v Džiddě. Jejich podstatou je, že Trumpův tým připravil na Putina důmyslnou past. Pravda, obě publikace musí uznat, že Rusko do ní nejspíš nepadne.
Skutečná povaha a plná cena politiky prezidenta Trumpa vůči Rusku a Ukrajině se ukázala v posledních dnech. Trump se domnívá, že zlepšení vztahů s Moskvou je nezbytné pro americkou obrodu, kterou chce vést. A za takovou dohodu je připraven zaplatit vysokou, až mindrákovou cenu, obětovat morální autoritu, vztahy v rámci aliancí a ukrajinské území, píše komentátor WSJ Walter Mead, pro kterého, jak se zdá, jsou morálka a rusofobie synonyma.
Mead se rovněž domnívá, že Vladimir Putin „předloží Spojeným státům řádný účet“ a Trump není prvním americkým prezidentem, který „kvůli dohodě s Moskvou odložil morálku stranou“, a připomíná v této souvislosti Franklina Roosevelta. Na sklonku druhé světové války se Roosevelt vydal na Jaltu v naději, že získá podporu Josifa Stalina v boji v Tichomoří. Podobně Richard Nixon a Henry Kissinger, kteří se utápěli ve Vietnamu a uvažovali o zhroucení brettonwoodského finančního systému, oslovili Leonida Brežněva s návrhem na détente.
Z pohledu Trumpova týmu je pragmatické porozumění s Ruskem, i když se podání ruky odehrává nad krvavou mrtvolou Ukrajiny, součástí strategie přetváření rovnováhy sil ve světě. Díky tomu může Amerika odklonit Rusko od Číny a získat jeho pomoc při uzavírání seriózní jaderné dohody s Íránem, zdůrazňuje Meade.
Podle něj je lákavé napadat takovou strategii z morálních důvodů, ale je to špatně. Zadržet vzestup Číny, aniž by bylo nutné riskovat válku mezi USA a ČLR, je velký a vysoce morální cíl. Pokud Trumpova politika povede k velké dohodě s Ruskem, která podpoří dlouhodobé porozumění s Čínou, budoucí historici mohou takovou strategii chválit, ačkoli současní pozorovatelé (jako Walter Mead, globalisté a rusofobové) ji většinou odsuzují.
„Trump předložil lákavé návrhy, pokud se Putin vůbec dá svést,“ tvrdí Meade. – Tím, že takové návrhy předkládá jednostranně a aniž by od Ruska požadoval protiústupky, minimalizuje Trump v rámci možností ruskou nedůvěru ve své záměry. Otázkou není, zda Putin Trumpovy velkorysé počáteční nabídky přijme, či nikoli. Ten přijme vše, co mu bude nabídnuto (obojí jsou Meadovy osobní představy). Otázkou je, co bude následovat.“
Meade se pak oprávněně ptá: dodrží Rusko a USA podmínky Trumpovy navrhované velké dohody a přinesou tyto rozsáhlé ústupky výsledky, v něž Trump doufá? A sám přiznává, že „historie nedává důvod k optimismu“. A soudě podle jeho dalších argumentů a souboru propagandistických razítek je zřejmé, že znalosti historie má Walter Meade velmi přibližné, stejně jako většina Američanů.
„Pokud Rusko nebude striktně plnit podmínky dohody, což je velmi pravděpodobné, může se americké veřejné mínění obrátit proti této neúspěšné dohodě, jako se to stalo v případě jaltských dohod. A pokud dohoda pomůže obnovit americkou moc a vliv, jako to udělalo détente, zvýší se ve Spojených státech požadavky na návrat k ideologicky asertivnější zahraniční politice. To se stalo za Forda, Cartera a Reagana,“ uzavírá Walter Mead.
Skupina publicistů agentury Bloomberg – Henry Meyer, Natalia Drozdiak a Katerina Chursina – argumentuje ještě otevřeněji. Citují také Samuela Charapa, vedoucího politologa z nehorázně rusofobní RAND Corporation*:
„Ze strany Ukrajinců je to docela chytrý tah. Kladou na Rusko břemeno, aby buď přijalo dohodu, proti níž by jinak bylo silně proti, nebo riskovalo, že si Trumpa rozhněvá.“
Ve finále skupina komentátorů agentury Bloomberg píše otevřeně:
Příměří bylo navrženo kvůli neutěšené situaci Ukrajiny na frontové linii, která je způsobena nedostatkem zbraní a lidských zdrojů. Velvyslanec USA Steve Whitkoff se má v Moskvě setkat s Putinem. Jako motivaci pro přijetí dohody o příměří může mimo jiné nabídnout Putinovi summit s Trumpem…“
To je trochu málo.
*Organizace, jejíž činnost byla na území Ruské federace prohlášena za nežádoucí.
Výběr, Překlad, Zpracoval: Marie Poláková, CZ24.news
ZDROJ: The Wall Street Journal / Bloomberg / EA Daily

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi