JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Americká oranžová revolúcia pokračuje – Pentagon vyslal do okolia Washingtonu 1 600 vojakov

USA: Okolo 1,6 tisíca vojakov bolo vyslaných do okolia Washingtonu, kde prebiehajú protesty kvôli smrti Afroameričana Georgea Floyda. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na oficiálneho zástupcu Pentagonu Johnathana Hoffmana.

“Vojaci v povinnej vojenskej službe boli rozmiestnení na základniach štátu Washington, ale nie v samotnom Washingtone,” uvádza jeho slová agentúra.

Hoffman spresnil, že vojaci sú v stave zvýšenej bojovej pohotovosti, ale zatiaľ nepomáhajú polícii a bezpečnostným zložkám miest.

V utorok večer nehľadiac na zákaz vychádzania sa pri Bielom dome zišli protestujúci, ktorí skandovali rôzne slogany, vrátane výziev na odstúpenie prezidenta Donalda Trumpa. Prezident Trump na Twitteri označil Washington za “najnebezpečnejšie miesto na zemi”. Podľa oficiálnych informácií včera protestujúci v hlavnom americkom meste zapálili policajné auto, dvaja policajti boli zranení a celkovo bolo zadržaných asi 300 protestujúcich.

Útoky na novinárov

Americkí policajti včera niekoľkokrát vystrelili na novinárku redakcie Sputnik gumovými projektilmi. K incidentu došlo počas protestov pri Bielom dome. Novinárke nepomohol ani niekoľkokrát predložený novinársky preukaz. Nicole Roussellová, novinárka Sputnika vo Washingtone, povedala, že na ňu americká polícia niekoľkokrát vystrelila, keď pracovala na protestoch kvôli smrti Georgea Floyda, hoci opakovane tvrdila , že je novinárkou. Nakoniec si “odniesla” tri rany od gumových projektilov a omračujúcich granátov.

Vlna protestov a nepokojov prepukla v amerických mestách po smrti Afroameričana George Floyda v Minneapolise pri jeho zadržaní policajtmi. Na internete sa objavili zábery, na ktorých je vidieť, ako muži nasadili putá, zrazili ho k zemi a jeden policajt mu pritlačil krk kolenom. Na videu zadržaný niekoľkokrát hovorí, že nemôže dýchať, potom mlčí. Zomrel na resuscitačnom oddelení. Štyria policajti boli prepustení, jeden obvinený z usmrtenia z nedbanlivosti. V New Yorku bol vyhlásený zákaz vychádzania po ôsmej hodine večer.

Odeslat komentář