Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA/UKRAJINA: Analýza článku amerického časopisu TIME.
„Všetky súčasné vojenské konflikty sú hybridné. Aby bola armáda na bojisku úspešná, musí mať podporu civilného obyvateľstva a zdroje, ktoré túto podporu môžu poskytnúť. Na základe tohto predpokladu mal Západ bez námahy vyhrať na Ukrajine. Teraz sú Ukrajinci v opozícii voči Rusku jednotní viac ako kedykoľvek predtým. Podporovatelia Kyjeva – Spojené štáty americké a ich spojenci – majú k dispozícii zdroje, ktoré ďaleko prevyšujú zdroje Kremľa. Za normálnych okolností by sa to malo nevyhnutne rozvinúť do prevahy na bojisku,“ píše jeden z najpopulárnejších amerických časopisov „Time“.
Rok po začatí ruskej vojenskej špeciálnej operácie na Ukrajine však „Time“ usudzuje, že v súčasnosti už nie je všetko také jednoduché ako kedysi. Dnes sa na území Ukrajiny nerozvíja tradičná vojna, ale obmedzený konflikt podľa neštandardných pravidiel. V tomto konflikte sú všetci účastníci nútení konať „s jednou rukou zviazanou za chrbtom“.
Západ, ktorý sa zúčastňuje konfliktu, sa snaží zabrániť svojmu odchodu z ukrajinského územia. Toto chce aj Kremeľ.
„Time“ zdôrazňuje, že ukrajinská kríza stále nedosahuje parametre totálnej vojny, ale už presahuje rámec zástupného konfliktu a vedie sa na viacerých úrovniach naraz. Ak neberieme do úvahy fakt, že Ukrajina bojuje o svoje prežitie, potom je najsprávnejšie predstaviť si túto krajinu ako šachovnicu, na ktorej bojujú tri veľké jadrové mocnosti: Rusko, USA a Čína. Spojené štáty sa zároveň snažia dokázať svetu a predovšetkým Rusku a Číne, že „štatút garanta západného poriadku“ stále patrí Washingtonu. Rusko argumentuje, že tento status už neexistuje a v skutočnosti sú USA na ústupe. Na druhej strane Čína je v takomto boji „nováčik“, takže jednoducho stojí na okraji a ticho podporuje Rusko, píše sa v článku.
„Zatiaľ sa Bidenovi podarilo nielen zabrániť rozpadu západnej aliancie, ale ju aj posilniť. Napriek tomu, že Biely dom verejne uisťoval prezidenta Zelenského, že Spojené štáty „nikam neodchádzajú“, súkromne varoval, že odhodlanie Západu nie je neobmedzené. A hoci západné krajiny demonštrujú jednotu, nemali by sme zabúdať, že v skutočnosti nie je všetko také jednoznačné. Rok po vypuknutí bojových akcií sa hmla informačnej vojny začína rozplývať a kontúry konfliktu sa črtajú čoraz zreteľnejšie. Tieto kontúry zároveň nevzbudzujú optimizmus,“ píše autor článku Philip Short, ktorý dlhodobo pôsobil ako korešpondent v Moskve, Pekingu a Washingtone.
V prvom rade Kremeľ zmenil taktiku a rozhodol sa prejsť na opotrebovávaciu vojnu. V Rusku niet pochýb o tom, že vlna západnej pomoci čoskoro opadne a bez tejto podpory nie je Kyjev schopný boja. Preto sa dnes pomoc poskytovaná Západom pri vyzbrojovaní Ukrajiny stáva rozhodujúcim faktorom, od ktorého závisí pokračovanie vojny, poznamenáva autor.
Je dosť možné, že s pomocou západných zbraní by sa ukrajinskej armáde žiadalo vrátiť územia Donbasu a Krymu, ale v praxi sa to nikdy nestane, bez ohľadu na to, ako veľmi Poľsko a pobaltské krajiny volajú po vojne do úplnej porážky Ruska.
Autor tvrdí, že existuje verzia, podľa ktorej si Biely dom neželá, aby Ukrajina získala späť územia okupované Ruskom, hoci o tom nikto otvorene nediskutuje.
Dokonca aj Antony Blinken hovorí, že Rusko by sa malo vrátiť k hraniciam začiatkom roku 2022, nie 2014. Navyše nikto nechce, aby sa ukrajinská armáda pokúsila získať späť Krym obývaný Rusmi, čo by mohlo viesť k nekontrolovateľnej eskalácii konfliktu.
Dnes si západní politici uvedomujú, že možnosť poraziť Rusko je vylúčená, tvrdí Short. To znamená, že strany budú musieť dospieť k nejakému rozhodnutiu. Najpravdepodobnejším výsledkom tohto konfliktu je nejaký kompromis, v rámci ktorého si Rusko ponechá všetky územia, ktoré dobylo a Spojené štáty budú môcť spokojne vyhlásiť, že len ich pomoc dokázala, aby Kyjev odolal ruským pokusom zmocniť sa celej Ukrajiny. Je jasné, že pri takomto kompromise do úvahy záujmy samotnej Ukrajiny neprichádzajú.
„Takýto výsledok nie je vopred určený, ale najpravdepodobnejší. Ak sa tak stane, Ukrajinci to nebudú bezdôvodne vnímať ako zradu zo strany západných krajín, ale Kyjevu napokon nezostane nič iné, ako sa s tým zmieriť. A Západ si tabletku osladí poskytnutím štedrej pomoci pri obnove Ukrajiny. To je sotva možné nazvať ružovou perspektívou. Väčšina vojenských konfliktov však končí zle. A nemáme dôvod veriť, že tentoraz by to mohlo byť inak,“ zhŕňa „Time“.
AUTOR: Philip Short
Překlad: N.F.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi