JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Americký novinár Tom Rogan pre Washington Examiner: Rusko odhalilo celý rad “nemysliteľných chýb NATO”

USA/RUSKO: Úspešné zachytenie amerických vojenských lietadiel ruskými stíhačkami odhaľuje rad “nemysliteľných chýb NATO”. Tento názor vyjadril v článku pre Washington Examiner publicista Tom Rogan.

Novinár vo svojom článku analyzoval dva podobné incidenty, ku ktorým došlo 28. augusta nad Baltským a Čiernym morom. V oboch prípadoch ruské stíhačky Su-27 zachytili bombardéry amerického letectva B-52, ktoré sa priblížili k ruským hraniciam.

Rogan ostro skritizoval velenie vzdušných síl NATO v Európe a hovoril o “nemysliteľných chybách” a “závažnom taktickom nesprávnom výpočte” aliancie. Podľa publicistu Rusko “osobitne nemá rado” lety NATO blízkosti Kaliningradu pri svojej západnej hranici.

V súvislosti s tým si kladie otázku, prečo americké bombardéry lietajú bez sprievodu stíhačiek, hoci podľa jeho názoru malo NATO počítať s “vysokým rizikom” zachytenia B-52 ruskými lietadlami.

V rámci hodnotenia incidentu nad Baltským morom novinár zmieňuje vyhlásenie NATO o narušení dánskeho vzdušného priestoru ruskou stíhačkou (ruské ministerstvo obrany tieto obvinenia odmietlo – pozn. Red.). Podľa Roganovho názoru bolo Rusko schopné “úspešne vtrhnúť do zvrchovaného vzdušného priestoru členského štátu NATO” a ani dánske, ani poľské vzdušné sily neboli pripravené “ruskú inváziu” odraziť. Americké velenie tiež nič nepodniklo, hoci malo možnosť vyslať do vzduchu letku stíhačiek F-16 z leteckej základne Spangdahlem v Nemecku, domnieva sa autor článku.

Obzvlášť tvrdú reakciu novinára vyvolal komentár veliteľa spojeneckých síl NATO Jeffa Harrigiana, ktorý vyjadril svoju pripravenosť brániť vzdušný priestor aliancie. “Prečo Harrigian robí také vyhlásenie, keď Rusi práve dokázali, že to nie je pravda?” Pýta sa Rogan. Podľa názoru autora článku musí americký minister obrany Mark Esper vyriešiť situáciu so zachytávaním spojeneckých lietadiel Ruskom. Ak velitelia NATO nezmenia svoju taktiku, musia byť vymenení, uzatvára publicista.

Ruské ministerstvo obrany pravidelne informuje o zadržaní lietadiel členských krajín NATO v blízkosti ruských hraníc. Ministerstvo opakovane zdôrazňovalo, že lety stíhačiek sú prísne v súlade s medzinárodnými pravidlami pre využívanie vzdušného priestoru.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář