JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Americký president Donald Trump: „USA zařadí Antifu mezi teroristy. Mohou (nejen) za nynější násilnosti!“ V ČR se k teroristické Antifě a jejim praktikám hlásí spřízněný klan – radikální strana Pirátů

USA: Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to v neděli oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilných protestů vyvolaných smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií.

Trump již loni po střetech krajní levice s krajní pravicí v americkém Portlandu uvedl, že vážně uvažuje o tom prohlásit hnutí Antifa za teroristickou organizaci.

Antifa, antifašistická akce, je sdružením extrémně levicových skupin, které místo cestou politických reforem požadují změny okamžitým zákrokem. Organizace Antify často vystupují militantně a za protivníky považují nejen krajní pravici, ale i konzervativce, kapitalistický systém či nadnárodní koncerny.

V Americe pokračují nepokoje a demonstrace, které vypukly v reakci na úmrtí černocha George Floyda při pondělním zatýkání policií v Minneapolisu. Noční zákaz vycházení byl vyhlášen ve 25 městech v 16 amerických státech. V Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel.

Zákaz vycházení byl vyhlášen mimo jiné ve městech Los Angeles, Philadelphie, Atlanta, Denver či Seattle. V Minneapolisu, kde protesty začaly, platilo toto opatření již předchozí noc, protestující ho ale nedodržovali.

Ve více než desítce států byla mimořádně aktivována národní garda, která je jednou z rezervních složek amerických ozbrojených sil.

Protestovalo se i ve světě

Trump v sobotu ostře kritizoval liberální guvernéry za to, že nedokážou situaci uklidnit. Prezidentova kritika mířila i na minnesotského guvernéra Tima Walze a minneapoliského starostu Jacoba Freye. Ti jsou členy Minnesotské demokratické zemědělské strany práce, která je součástí celoamerické Demokratické strany.

Na podporu amerických prostestů se shromažďovali lidé po celém světě. Stovky demonstranstů v londýnském obvodu Peckham zastavily veškerou dopravu na místní hlavní komunikaci. Příští týden ve středu, v sobotu a v neděli se pak protesty v Londýně budou konat v Hyde Parku, před parlamentem a také před americkým velvyslanectvím.

V Minneapolis a dalších městech USA pokračuje vlna násilných protestů:

Odeslat komentář