USA: Americký stát Texas už nepřijme žádné další migranty. Stal se prvním v USA, kdo oznámil takto tvrdý krok. Texaský republikánský guvernér Greg Abbott uvedl, že Texas již nepřijme žádné nové uprchlíky. Texas sdílí dlouhou hranici s Mexikem, odkud přichází velká část migrantů do USA.

Rozhodnutí Texasu je tak těžkou ranou pro federální program přesídlování běženců.

„V tuto chvíli je úkolem státních a neziskových organizací investovat dostupné zdroje do pomoci lidem, kteří už jsou zde, včetně uprchlíků, migrantů a bezdomovců,“ napsal Abbott v dopise americkému ministerstvu zahraničí.

„V důsledku toho Texas nemůže v tomto fiskálním roce souhlasit s přesídlením dalších uprchlíků,“ upřesnil.

Od roku 2002 přišlo do Texasu více než 88 tisíc uprchlíků, což je po Kalifornii nejvíc ze všech států v USA. V roce 2018 byl Texas dokonce největším příjemcem běženců.

Americký prezident Donald Trump učinil z omezení legální a ilegální imigrace klíčovou součást své politiky. Loni americká vláda uvedla, že hodlá v příštím fiskálním roce přijmout maximálně 18 tisíc uprchlíků.

To představuje nejnižší roční strop od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980.

V minulém roce prezident Trump oznámil, že agentury organizující přesídlení uprchlíků budou muset počínaje červnem 2020 pro takový krok nejprve získat písemný souhlas politických představitelů amerického státu, kam mají být migranti umístěni.

Guvernéři 42 amerických států již dali najevo, že budou s přijetím dalších běženců souhlasit. Texas to však odmítl. Postoj Floridy a státu Georgia, které jsou také významnými příjemci migrantů,  je zatím nejasný.(sfr)