JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Americký vědec William Haseltine pro Reuters: K vyvinutí léku na koronavirus pravděpodobně nikdy nedojde.

USA: Celý svět se potýká s pandemií koronaviru již téměř 5 měsíců. Navzdory tomu, že se v mnoha zemích nákazu podařilo dostat pod kontrolu, přesáhl celosvětově počet nakažených 5 milionů. Dle předběžných odhadů výzkumníků by vakcína měla být dostupná nejdříve za rok. Přední americký vědec ale varuje, že k vyvinutí léku na koronavirus pravděpodobně nikdy nedojde.

Přední americký vědec, který se osobně zasadil o výzkum rakoviny nebo HIV, William Haseltine, ve svém rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že s vývojem vakcíny proti koronaviru nepočítá. Haseltine její vývoj tak přímo nevyloučil, klíč k boji s touto nákazou však vidí spíše v izolaci nakažených, a to prostřednictvím systému chytré karantény a trasování.

Zatímco podobný přístup se v mnoha zemích osvědčil, počty nakažených celosvětově stále rostou, a právě Spojené státy si v tomto pomyslném žebříčku zemí stále drží první pozici. Vědci si proto velmi dobře uvědomují, že vakcína musí přijít co nejdříve.

Stanice MSNBC uvedla, že vědci z oxfordské univerzity se brzy chystají podrobit potenciální vakcínu prvním testům. V případě, že by se lék osvědčil, by k jeho distribuci mohlo dojít už v září tohoto roku.

Výzkumníci z massachusettské společnosti Moderna rovněž tento týden oznámili, že vývoj vakcíny je na dobré cestě. Dle MSNBC se firma nyní chystá spustit druhé kolo pokusných testů.

Haseltine ale i přes to tvrdí, že zatím není důvod k příliš velkému optimismu. Ve svém tvrzení vychází z předchozích nevydařených výzkumů léků proti jiným typům koronaviru, které nedokázaly účinně ochránit nosní sliznici, skrze níž se běžně virus do těla dostává.

Testy několika obdobných druhů vakcín na zvířatech tak sice prokázaly značně nižší virovou nálož uvnitř jejich orgánů, jako na příklad na plicích, zvířata však zůstala i nadále infekční.

Haseltine se domnívá, že virus můžeme dostat pod kontrolu i navzdory chybějící léčbě. Klíčový je podle něj v tomto ohledu systém chytré karantény, stejně tak jako nošení roušek, mytí rukou, desinfekce povrchů a dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních.

Budoucnost v této oblasti vidí především v léčbě krevní plazmou. Ta se již u několika kovidových pacientů osvědčila, výrobci léků nyní pracují na vývoji séra známého jako hyperimunní globulin.

Ten se vyrábí právě z krevní plazmy s vysokou koncentrací protilátek, tedy těch dárců, kteří se z onemocnění COVID-19 vyléčili.

Zdroj: odjinud

Odeslat komentář