JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Americký vojenský atašé se objevil na Donbasu s nášivkou „Ukrajina nebo smrt“. Má ve skříni i uniformu SS? Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo

DONBAS: Americká delegace v čele s vojenskou atašé v Kyjevu Brittany Stewartovou navštívila oblast vojenské operace na Donbasu. Stewartová na sobě měla nášivku jedné z brigád, kde byla vyobrazena lebka s nápisem „Ukrajina nebo smrt“.

Americká delegace v čele s vojenskou atašé v Kyjevě v pátek navštívila oblast vojenské operace na Donbasu a seznámila se se situací.

Tiskové středisko štábu Operace společných sil Ukrajiny zveřejnilo fotoreportáž z návštěvy. Na některých snímcích má Stewartová na uniformě nášivku 72. samostatné mechanizované brigády černých kozáků pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny. Na dalších fotografiích pak tyto nášivky chybí.

Rozhodnutí americké vojenské atašé Brittany Stewartové vzít si nášivku jedné z ukrajinských brigád při návštěvě oblasti vojenské operace na Donbasu bylo podle řady bývalých amerických vojáků bezprecedentní a nevhodné politické sdělení.

„Je to naprosto nevhodné a jsem překvapen, že se to toleruje. (…) V tomto případě se rozhodně jedná o politické prohlášení prokazující solidaritu s ukrajinskou obranou proti ,ruské hrozbě‘,“ řekl bývalý důstojník americké zpravodajské služby Philip Giraldi agentuře RIA Novosti.

Plukovník americké armády ve výslužbě Doug McGregor, který byl vyšším poradcem Pentagonu za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zase řekl, že činy Stewartové neměly v historii americké armády prakticky žádný precedens.

Na celou situaci zareagovala taktéž mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

„Takto budují americké, kanadské a další armády NATO vztahy s ukrajinskými radikály a neonacisty, nositeli tradic kolaborantů, spolupachateli holocaustu. V taktice NATO to není nic nového. Po roce 1945 byli nacisté a jejich komplici hromadně přijímáni CIA. Nyní přišli na Ukrajinu pro nové posily. Strašný blázinec,“ uvedla.

Situace na Donbasu

Ukrajinští vojáci koncem března prohlásili, že při ostřelování u osady Šumy v Doněcké oblasti zahynuli čtyři vojáci a další dva byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že v nejbližší době projedná situaci s lídry normandské čtyřky (kromě Ukrajiny do ní patří Německo, Rusko a Francie). Kyjev začal mluvit o vyostření situace na Donbasu.

V DLR také informovali o růstu počtu ostřelování ze strany ukrajinských vojáků. Vedoucí představitel republiky Denis Pušilin nevyloučil možnost rozsáhlého útoku Kyjeva na Donbas a podotkl, že „Ukrajina má k tomu všechno připraveno“. V DLR oznámili, že 3. dubna zahynulo dítě v důsledku toho, že ukrajinští vojáci použili bezpilotní letoun s výbušným zařízením.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že realita na kontaktní linii sil na Donbasu je hrozivá, a že provokace ukrajinských vojáků nejsou ojedinělé, ale četné. Podle jeho slov není Rusko stranou konfliktu a nemůže proto zajistit všeobsáhlé příměří na Donbasu, využívá ale svého vlivu k tomu, aby se dohody plnily.

 

Zdroj: https://cz.sputniknews.com

Odeslat komentář