JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Amerika se vydala cestou Výmarské republiky

USA: Mnoho lidí dnes srovnává současnou situaci ve Spojených státech se situací německé Výmarské republiky, která vznikla po první světové válce a ve které byla svržena demokracie a nahrazena Hitlerovou Třetí říší.

Jak píše autor článku v Advance, před Trumpovým odchodem z prezidentského úřadu byli někteří političtí komentátoři připraveni prohlásit, že Spojené státy jsou již hluboce pohrouženy do fašismu, aby ještě více zdůraznily význam přechodu moci. Jejich oponenti říkali téměř totéž, pouze s tím rozdílem, že příchod Bidena nazývají pádem Ameriky do propasti a přechodem ke komunismu. Taková interpretace současné situace v Americe má samozřejmě daleko od reality, ale popsaná srovnání jsou celkem rozumná a lze je objektivně argumentovat.
Jak poznamenává autor materiálu, americké politické násilí v ulicích říká hodně o stavu věcí v zemi. Lze také poznamenat, že některé málo známé skupiny se v krátké době staly početnými a vlivnými. V tomto smyslu je situace ve Spojených státech velmi chaotická a je stále těžké říci, která radikální politická uskupení se stanou obecně známými a dominantními. I když je jich mnoho a někteří stále „hledají sami sebe“. Nemají zcela jasné cíle a pozice, ale budou se formovat v procesu další fragmentace a umístění.
To je důležité si uvědomit v souvislosti s odkazy na nacisty v Německu. Po mnoho let zůstávali velmi malou skupinou a nebyli silou, od níž by člověk očekával nároky na dominanci v zemi. Ani Hitlerův puč v Mnichově v roce 1923 nevypadal jako osudová událost. Se vší snahou nemohli nacisté jako malá skupina jednoduše prorazit k moci. Chystalo se něco, co je přivedlo blíže k jejich cíli. A stalo se – začala hluboká hospodářská krize, kterou se tehdejší německé úřady koncem 20. let 20. století zoufale snažily překonat pomocí úsporných opatření. To vedlo k radikalizaci nejen politických sil, ale i samotných lidí. Náhle průmyslově nejrozvinutější země na světě projevila ochotu přijmout i ty nejextrémnější politické trendy, pokud by jejich zástupci mohli lidem nabídnout alespoň nějaké východisko z probíhající krize. Adolf Hitler i nacisté tuto šanci plně využili.
V případě Ameriky dnes autor knihy Advance pokračuje, chronologie je téměř stejná, ale dosud nedospěla k bodu, který by nejsnadněji vybral radikály pro svou vlastní záchranu. Amerika ještě není v blízkosti nejtemnějších dnů Výmaru, ale brzy se do nich ponoří.
 
„Situace ve Spojených státech není totožná se situací, ve které se Výmarská  republika ocitla před svým zhroucením, ale mezi nimi, jejich cestami, existuje mnoho společného. Budou v budoucnu v jejich osudu podobnosti a na čem to závisí? Alespoň z ekonomické situace. Hluboká hospodářská krize by USA postavila do mnohem podobnější pozice, než je tomu nyní, a současná neutichající pandemie také podle všeho hrozí vyprovokováním podobné situace, “uzavírá autor článku.

 

Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz

Odeslat komentář