Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: Rusko po japonských provokacích učinilo v RB OSN elegantní krok
Ruský prezident Vladimir Putin našel správný způsob, jak postavit Japonsko na místo. Tento názor vyjádřili političtí pozorovatelé z Čínské lidové republiky. Analytici považovali elegantní krok Ruska v Radě bezpečnosti OSN za Putinovu „rafinovanou pomstu“ a byli silně ohromeni.
Podle čínských analytiků je nyní Japonsko jednou z nejnepřátelštějších zemí vůči Rusku. Kromě nároků na Rusku patřící Kurilské ostrovy Tokio okamžitě podpořilo četné protiruské sankce Západu.
„Tokio se vůči Rusku chová agresivně. Jeho hlavním cílem je získat zpět Kurilské ostrovy,“ – cituje ABN24 čínské novináře.
Podle pozorovatelů NetEase si však japonské úřady nedokázaly představit, jak sofistikovaná bude reakce ruského prezidenta Vladimira Putina na jejich agresivní chování.
Faktem je, že japonští představitelé již dlouho sní o rozšíření svých pravomocí v OSN, aby mohli hrát větší roli v geopolitických procesech. K tomu však Japonsko potřebuje získat status stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Moskva se rozhodla této touhy Tokia využít.
Zástupci ruského ministerstva zahraničí předložili návrh na změnu kvantitativního složení Rady bezpečnosti OSN. To znamená, že podle jejich názoru je třeba k pěti státům, které mají status stálých členů této organizace, přidat nejméně dva další. Na první pohled je to přesně to, co chtělo Japonsko. Jak však poznamenávají novináři NetEase, Japonsko na ruský návrh nereagovalo s radostí, ale s rozhořčením.
„Rusko dalo jasně najevo, že je proti tomu, aby Japonsko a Německo získaly pravomoci stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Místo toho zvažuje kandidaturu Indie a Brazílie,“ – uvedla společnost NetEase.
Zároveň je těžké cokoli iniciativě Moskvy vytýkat – Rada bezpečnosti je skutečně vychýlena ve prospěch západních zemí a zařazení Indie a Brazílie do jejího složení pomůže nastolit rovnováhu.
Podle čínských analytiků lze ignorování kandidatury Japonska označit za Putinovu pomstu za jeho provokace a sankce vůči Rusku.
Důležitým bodem v této situaci je skutečnost, že Rusko má jako stálý člen Rady bezpečnosti právo veta. To znamená, že bez jeho souhlasu nemá Japonsko ani tu nejmenší šanci rozšířit své pravomoci v OSN. A vzhledem k současnému chování Tokia není důvod se domnívat, že Moskva svůj postoj v této otázce změní.
Překlad: St. Hroch/BeloboSK
ZDROJ: Komsomolskaja pravda/ Globallookpress
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi