JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Analytik: Střední Evropa se zřejmě nejlépe zotaví z pandemie koronaviru, s obnovenou silou

EVROPA: Střední Evropa se asi na konci koronavirové pandemie vynoří s obnovenou silou, zjišťuje v článku na webu think-tanku Institut 21. století analytik Dániel Deák.

„Maďarsko stejně jako ostatní země regionu v důsledku efektivního politického vedení a stabilních ekonomických základů utrpí menším ekonomickým dopadem než nejvíce postižené země Západní a Jižní Evropy, které byly ve špatném stavu už na počátku,“ píše Deák. „Díky tomu by se Maďarsku a Visegrádské čtyřce mohla zvýšit politická váha při evropských jednáních a tento region by se tak z krize mohl vynořit jako silnější.“

Deák poukazuje, že data z Indexu evropské stability za poslední čtyři roky (2016-2019) ukazují, že toto období pro všechny země regionu představovalo trvalý růst, což je vidět na faktu, že mezi vrchními deseti zeměmi v indexu stability je jich pět ze Střední Evropy, jsou to Maďarsko, Polsko, Česko, Slovinsko a Slovensko, zatímco další tři – Lucembursko, Dánsko a Irsko – jsou ze Západní Evropy. Poslední dvě jsou Švédsko a Malta, které jsou ze severu a jihu kontinentu.

Jedinou středoevropskou zemí, která se umístila až na konci tohoto seznamu je Rumunsko, kde byl ekonomický růst zrovna tak působivý jako v ostatních zemích regionu, ale kazí jim to politická stabilita. V posledních deseti letech měla tato země celých 14 vlád za sebou.

Překlad: reformy.cz

Odeslat komentář