Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČÍNA / USA: Pokud by se obchodní vztahy USA a Číny zhoršily, utrpí obě strany. Nicméně pro USA by důsledky mohly být závažnější.
V posledních dvou desetiletích americký průmysl, včetně obranného, zadával výrobu mnoha důležitých dílů, jako jsou kondenzátory, čerpadla, kompresory a další, do Číny, uvádí svůj článek pro Asia Times David P Goldman. Ačkoli vyrábět tyto položky ve velkém množství není obtížné ani drahé, obnova kapacit na jejich výrobu v USA by nákladná byla. Tato závislost na čínském dovozu činí Spojené státy zranitelnými vůči odvetným opatřením v případě obchodní války.
Nově zvolený prezident Donald Trump navrhl uvalit na čínský dovoz 60% cla, zatímco Výbor pro Čínu Kongresu USA zvažuje odebrat Číně status země s nejvyšším stupněm výhod, což by mohlo vést k uvalení až 100% cel. Čínský vývoz do USA dosáhl vrcholu přes 10 % HDP v roce 2005, od té doby ale klesl na něco málo přes 2 %. Pokud by se obchodní vztahy zhoršily, není jisté, která strana by utrpěla více, USA by ale potenciálně mohly čelit větším důsledkům.
Jak odhalila studie Asia Times, Čína přesměrovává značnou část svého vývozu do USA přes třetí země. Toto zjištění podpořily Mezinárodní měnový fond, Světová banka, Banka pro mezinárodní platby a kancelář senátora Marca Rubia. Vietnam a Mexiko nyní vyvážejí do USA 25 % svého HDP, zatímco Čína jen o něco více než 2 %.
Spojené státy se snažily zvýšit výrobu munice pro Ukrajinu, přesto v únoru 2024 vyráběly pouze 30 000 kusů 155mm nábojů měsíčně, což bylo mnohem méně, než Ukrajina potřebovala. Tato neschopnost by podle Goldmana měla být pro tvůrce politik v USA varováním. Cílem Pentagonu je zvýšit výrobu na 70 000 nábojů do začátku roku 2025. Obavy také vzbuzuje závislost na čínském vývozu léčiv a klíčových průmyslových komponent, jako jsou minerály vzácných zemin a polovodiče, která může mít dopad na zranitelná průmyslová odvětví, pokud Čína prosadí selektivní zákazy vývozu.
Zranitelnost dodavatelských řetězců kritické infrastruktury je dalším významným problémem. Čínské kartely kontrolují výrobu různých základních komponentů, jako jsou elektronické součástky, magnety, obvody, počítače, drony, vzácné kovy, větrné turbíny a další, což vede k velké závislosti na čínské produkci. Obranný průmysl USA rovněž zadal výrobu Číně, takže oddělení výroby od produkce bude velmi náročné. Generální ředitel společnosti Raytheon Greg Hayes vysvětluje, že více než 95 % materiálů vzácných zemin pochází z Číny, což USA ztěžuje přechod od čínských dodavatelů. Objednávky výrobních zařízení v USA se za posledních 20 let výrazně nezvýšily, a to i přes krátké oživení po recesi v roce 2008.
Spojené státy se potýkají s nedostatkem kvalifikované pracovní síly ve výrobě – v současnosti je v továrnách 500 000 neobsazených pracovních míst, zatímco v roce 2007, kdy byla výroba na vrcholu, jich bylo jen 85 000. Výrobci se domnívají, že nedostatek kvalifikované pracovní síly je hlavní překážkou pro jejich aktivity. Tento problém by mohla pomoci vyřešit flexibilní výroba využívající roboty a počítačové řízení. Nicméně USA v instalaci průmyslových robotů stále zaostávají za Čínou a Jižní Koreou. Řešením těchto problémů by mohly být programy nárazového školení pro průmyslové pracovníky, využití rozpočtu ministerstva obrany a mobilizace zdrojů amerického průmyslu, i když odčinění problémů trvajících desetiletí bude vyžadovat čas. Čtvrtstoletí outsourcingu v průmyslu, snižování počtu pracovních sil a nedostatečných investic do vybavení nelze napravit během několika týdnů nebo měsíců, končí Goldman.
AUTOR: David P Goldman
Překlad: Časopis Argument
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi