JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Autori projektu Covid-19 pomocou vyvolanej hystérie okolo umelej „pandémie“ dosiahli svoje: Svetové ekonomiky sú v recesii

Najlepšie rozvinuté ekonomiky sveta sú oficiálne v recesii. Čo sa stane potom, nie je ani zďaleka isté.

V piatok sa Kanada pripojila k Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Japonsku, Spojenému kráľovstvu a Spojeným štátom americkým, ktoré informovali, že ich ekonomika sa v dôsledku pandémie koncom v prvej polovicieroku 2020 dramaticky zmenšila. Kanadská ekonomická produkcia sa medzi aprílom a júnom znížila o 11,5%, čo je najprudší pokles v záznamoch od roku 1961.

Aktuálne, šesť mesiacov po tom, ako sa ohnisko koronavírusu začalo mimo Číny razantne zrýchľovať, je čoraz jasnejšie, že krajiny sa nebudú vedieť odraziť v rámci tandemu. Vplyv vírusu, politika verejného zdravia a stimulačné opatrenia vytvárajú rozdielne cesty vpred s dôsledkami, ktoré by mohli trvať aj niekoľko rokov.

James Knightley, hlavný analytik v spoločnosti ING uviedol: „Jedná sa o cestu vírusu a vakcíny, ktorá je pre príbeh zotavenia rozhodujúca.“

Rozdielny zásah na ekonomiky

Zatiaľ čo pandémia Covid-19 mala za následok brutálny zásah do hospodárstva každej krajiny, veľkosť šokov sa po celom svete značne líšila.

Spojené kráľovstvo dopadlo najhoršie spomedzi všetkých svojich veľkých celosvetových rovesníkov a jeho ekonomika sa v období od apríla do júna zmenšila o viac ako pätinu.

Ben May, ktorá je riaditeľ globálneho makro výskumu v spoločnosti Oxford Economics, pripisuje túto slabinu čiastočne štatistickým faktorom, vrátane toho, ako vláda zodpovedá za infláciu. Poukázal však aj na význam spotrebiteľských výdavkov pre britskú ekonomiku, čo zvyšuje účinky sociálneho dištancu, ako aj na počiatočnú neochotu vlády Spojeného kráľovstva zaviesť prísne karanténne opatrenia.

V poslednej poznámke ku klientom uviedol: “Vláda Spojeného kráľovstva bola kritizovaná za to, že zablokovanie hospodárstva trvalo príliš dlho a efektívne tak umožnila pandémii rozšíriť sa do celej krajiny.”

Dramatické spomalenie hospodárstva zažili však aj krajiny, ktoré sa uzavreli skôr ako Spojené kráľovstvo, pričom rozsah škôd určoval počet prípadov koronavírusu a vládne rozhodnutia o tom, kedy opätovne otvorili kancelárie a reštaurácie.

Veľké ekonomiky v kríze. HDP všetkých ekonomík G7 v 2Q 2020 razantne prepadli, obnovou prechádza jedine Čína.

Podľa ekonóma banky Berenberg Bank – Floriana Hense: “Zatiaľ čo všetky krajiny G7 zaznamenali najhorší zaznamenaný pokles HDP, zdá sa, že Francúzsko bolo čiastočne zasiahnuté tvrdšie ako Nemecko, najmä kvôli mimoriadne prísnej karanténe, ktorú prijali v apríli. A hoci sa Taliansko v marci ukázalo ako epicentrum infekcií, ich rozhodnutie ohľadom zavedenia včasných obmedzení pohybu ho mohlo pripraviť na druhý štvrťrok, ktorý bol o niečo menej tak razatným, ako sa obávali.”

Niektoré časti americkej ekonomiky sa začali v máji opätovne otvárať, čo znamenalo, že pokles nebol taký prudký, ako sa pôvodne predpokladalo. Môže to však viesť len k slabšiemu štvrťroku medzi mesiacom júl – september, najmä vzhľadom na to, že prudký nárast v štátoch s označením “Sun Belt” v mesiaci júni prinútil niektorých miestnych úradníkov, aby koncom tohto mesiaca pristúpili k uloženiu obmedzení.

Index s označením “späť do normálu” (back-to-normal) od spoločností Moody’s Analytics a CNN ukazuje, že americká ekonomika pracuje na 78% rozsahu, kde sa nachádzala začiatkom marca.

Čo príde potom?

Jednoznačným odľahčením medzi hlavnými ekonomikami prechádza Čína, ktorá sa v druhom štvrťroku katapultovala do režimu oživenia, po poklese HDP medzi januárom a marcom, kedy zaznamenala najhoršiu výkonnosť za obdobie troch mesiacov v priebehu neikoľkých desaťročí.

Čína, ktorá bola počiatočným centrom ohniska a prvým na svete, ktoré zaviedlo drakonické opatrenia pre pokus ohľadom kontrol šírenia vírusu, zároveň bola aj prvou veľkou ekonomikou, ktorá sa opätovne otvorila. Vďaka tomu má náskok.

Knightley ďalej uviedol, že ak tieto krajiny majú prejsť podobným smerovaním, vo veľkej miere závisia od vývoju ohľadom vírusu a nasadeniu vakcíny. Niektorí ekonómovia varujú pred potenciálom dvojitej recesie, v rámci ktorej príde k opätovnému poklesu produkcie.

Upozorňujú tiež, že aj keď sa v treťom štvrťroku očakáva výrazný nárast, nemusí to znamenať dosahovanie dlhodobej trajektórie, a to napriek obrovským injekciám hotovosti od centrálnych bánk a veľkému nárastu vládnych výdavkov.

Rýchly nárast závažných prípadov by mohol prinútiť vlády, aby znovu zaviedli prísne obmedzjúce opatrenia. To by už druhýkrát narušilo dôveru spotrebiteľov, znížilo výdavky a investície a oživenie by sa dostalo mimo trať.

Rozhodujúcu úlohu pri určovaní smerovania ekonomík má tiež aj úsilie vlád o pomoc. V Spojených štátoch sa Demokrati a Republikáni stále nedokážu dohodnúť na štvrtom stimulačnom balíku. Aj keď prezident Donald Trump pri absencii dohody prijal opatrenia na zvýšenie výhod pre nezamestnaných a k štátnej podpore v nezamestnanosti pridal 300 dolárov týždenne, nedostatok komplexnejších opatrení je podľa Knightleyho rizikom.

Ďalších 600 dolárov týždenne, ktoré dostávali Američania bez práce do júla, slúžilo ako veľká podpora pre spotrebiteľské výdavky. Aj keď nezamestnanosť prudko vzrástla, osobný príjem v Spojených štátoch v apríli vzrástol o 10,5%, keďže vláda poskytla ďalšiu podporu.

Analytici banky Goldman Sachs odhadujú, že uplynutie platnosti výhod 600 dolárov v auguste povedie k poklesu osobných príjmov o 70 miliárd dolárov, čo zasiahne spotrebiteľské výdavky aj maloobchodný predaj. Ak by spotrebiteľské služby poháňali zhruba 70% americkej ekonomiky, určite by mohlo to mohlo spôsobiť problémy.

Nemecko medzitým nedávno rozšírilo svoj program, ktorý udržiava pracovníkov na výplatných páskach firiem tým, že do roku 2021 zníži ich mzdy.

Mayová z Oxford Economics uviedla, že ďalším zásadným faktorom môže byť viera verejnosti v reakciu vlády. Ak ľudia vládnym predstaviteľom nedôverujú, že rozhodujú v ich záujme, môže to podľa neho viesť k obmedzeniu výdavkov.

Prieskum z organizácie Pew Research Center medzi 14 vyspelými ekonomikami, ktorý bol zverejnený počas tohto týždňa, zistil, že väčšina Američanov a Britov si nemyslí, že ich krajina urobila dobrú prácu pri riešení padnémie Covid-19.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář