JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Babišova vláda požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

ČESKO: Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit spolu s účinností pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února. Pro ČTK to sdělil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav platil do konce března. Rovněž uvedl, že stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům.

Vláda ve středu večer stále jedná o zpřísnění opatření. Protože epidemie covidu-19 na nynější opatření nereaguje, považuje Hamáček za řešení například další omezení pohybu, uvedl ve středu ráno.

Vláda potřebuje nouzový stav kvůli omezení pohybu osob, řekl ve středu České televizi vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle pandemického zákona, který měl stav nouze nahradit, plošně omezit pohyb osob nelze, doplnil.

Hamáček v České televizi také řekl, že vývoj epidemie není překvapivý. Připomněl, že při debatách Sněmovny před tím i další ministři varovali. „Bohužel jsme strávili několik posledních týdnů debatou, čím nahradit nouzový stav, který je v určitém momentu závažnosti krize nenahraditelný,“ uvedl. Na aktuální nejhorší dosavadní čísla vývoje epidemie je nutné reagovat přiměřeně razantně, což znamená nutnost nouzového stavu, míní.

Návrhy konkrétních pravidel jsou podle něj na Ministerstvu zdravotnictví. „Na takto vysokých číslech a při takovéto dynamice šíření epidemie to musí nutně souviset s pohybem obyvatelstva,“ řekl. Epidemie podle něj na nynější opatření nereaguje. „Podle pandemického zákona nemůžete plošně omezit pohyb obyvatel. Pokud je potřeba omezit to, aby se lidé mezi sebou stýkali, tak jediné možné je aplikovat nouzový stav,“ řekl.

Hamáček také oznámil, že stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům, nárok na příspěvek bude na čtyři testy na člověka měsíčně.

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení o konci nouzového stavu a současně požádá poslance, aby nouzový stav platil do konce března.

 

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz

Komentář

Odeslat komentář