JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

BANKSTRI: Tak sa zarába pri drogách a pri obchode s bielym mäsom, povedal Fico k ziskovosti bánk

SLOVENSKO: Šialené čísla a brutálne zvyšovanie, aj takéto slovné spojenia povedal expremiér Robert Fico, ktorý využíva fakt, že banky majú, aj bez porovnaní s inými krajinami, vysoké zisky a to často nie vďaka poskytovaniu úverov, ale vďaka poplatkom. To prakticky prináša paradox v podobe toho, že človek, ktorý bežným účtom požičiava banke svoje peniaze, na tom v konečnom dôsledku po odrátaní poplatkov stráca.

„Vy dávate svoje peniaze do banky. A keď si to zrátate na konci roka, tak zistíte, že za poplatky zaplatíte viac, ako dostanete úrok od banky za to, že máte v banke uložené peniaze,“ povedal dnes Robert Fico známu „novinku“ o tom, na čom predovšetkým zarábajú banky. Tie slovenské, teda pôsobiace na Slovensku, majú podľa neho rekordné zisky, preto jeden z ďalších predvolebných ťahov strany SMER-SD, lebo v čase kampane pred parlamentnými voľbami sa to inak nazvať nedá, chce banky dodatočne zdaniť. „Štát nemôže mať inú reakciu, ako takúto,“ zdôraznil.

Malo by ísť o sumu približne 130 miliónov eur, ktoré ročne banky štátu zaplatia navyše. Bankový odvod chce Fico zvýšiť v nasledujúcom roku a to z doterajších 0,2 na 0,4 percenta. Získané peniaze chce vrátiť ľuďom v podobe ďalších sociálnych balíčkov. Podľa Ficovych informácií sa návrhom zákona má zaoberať Pellegriniho vláda 6. novembra a predložiť ho na schválenie Národnej rade SR. Ak sa tak nestane, Fico chce ísť cestou poslaneckého návrhu.

Fico celý príhovor začínal vtipne: „Ak si dobre pamätám film Apollo 13, keď mali problém, tak zakričali: Houston, máme problém. A my máme rovnaký problém na Slovensku s bankami. A dám vám niekoľko šialených čísel, ktoré poukazujú na to, čo dnes banky robia, ako sa správajú,“ povedal s tým, že je to dôvod na reakciu štátu. Čistý zisk po zdanení vrátane špeciálneho bankového odvodu (zavedený v roku 2012), podľa Fica v roku 2014 predstavoval 560 miliónov, v 2015 to bolo 626 miliónov a 742 miliónov o rok neskôr. V roku 2017 to bolo 611 miliónov a v roku 2018 až 639 miliónov eur. „A odhad na rok 2019 je takmer 700 miliónov eur,“ dodal s tým, že číslo je šokujúce práve preto, že je vysoko tvorené práve novou poplatkovou politikou slovenských bánk. Od 20 až do 233 percent sa mali zvýšiť bankové poplatky v období od 1. januára 2018 a od 1. novembra 2019 je v platnosti ďalší nový sadzobník v niektorých bankách, ktorý zvyšuje niektoré poplatky aj o viac ako 100 percent.

Ziskovosť bánk pôsobiacich na Slovensku je oproti iným krajinám podľa Fica nadpriemerná. Na Slovensku je rentabilita vlastného kapitálu bánk na úrovni približne 11 percent. „Tak sa zarába pri drogách a pri obchode s bielym mäsom,“ povedal silné slová s tým, že priemerná miera ziskovosti v rámci EÚ je okolo 6,5 percenta.

Odeslat komentář