JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Belgický Koronavirový experiment a uvolňování ve světě

SVĚT: Opatření zavedená v boji proti koronaviru pomalu neuvolňuje jen Česko. Částečná „obleva“ dorazila také do ostatních zemí. Starším a mladším Turkům končí domácí izolace, Španělé mohou ven podle věku. V Belgii si obyvatelé mají vybrat, se kterými čtyřmi lidmi se budou v příštích týdnech scházet. A v Rusku končí „období pracovního klidu“.

Předpokládá se, že Dánsko otevře střední a vysoké školy, stejně jako restaurace a bary. Žáci už se do lavic vracejí i ve Švýcarsku a v Nizozemsku.

Polovina Španělů může od pondělí po dvou měsících v rámci své provincie navštívit příbuzné nebo si zajít na oběd. V omezeném počtu může část Španělů také do kostela, na pohřeb či do muzea.

Uvolnění některých opatření z poloviny března se však netýká madridského regionu a většiny Katalánska, které nákaza postihla nejvíc.

Uvolňování restrikcí už minulý týden začalo na Kanárských ostrovech a na Baleárách. O tom, které oblasti je budou následovat, rozhodla vláda ve spolupráci s vedením autonomních regionů podle vývoje šíření nákazy a připravenosti zdravotnického systém na případnou druhou vlnu epidemie.

V celém Baskicku či Galicii a části dalších regionů si tak lidé opět mohou dát občerstvení na zahrádkách restaurací, musí ale dodržovat bezpečnou vzdálenost a obsazené smí být zahrádky jen z poloviny. Kostely či muzea mohou být zaplněny jen ze třetiny a do muzeí se musí návštěvníci objednat předem. Otevřít mohou hotely, ovšem bez společných prostor.

Otevřít smí v daných oblastech také divadla, ale jen se třiceti návštěvníky, pokud jde o uzavřený prostor, na divadelní představení pod širým nebem smí až 200 lidí, pokud organizátoři zajistí bezpečnou vzdálenost. Nadále jsou otevřené jen obchody a provozovny, například kadeřnictví, s rozlohou do 400 metrů čtverečních, ale lidé se tam už nemusí objednávat předem.

Podniky ovšem dál mají povinnost vyhradit hodiny pro seniory. Otevření pláží si pak mohou regulovat jednotlivé oblasti, takže například Barcelona a Valencie pláže otevřely pro běhání či plavání, lidé ale na nich nesmí pobývat delší dobu.

Jít si zaběhat či na procházku smí Španělé po uvolnění restrikcí už od 2. května, musí však dodržovat rozvrh hodin podle věkových kategorií. Původní rozvrh mohou regiony upravit kvůli teplejšímu počasí, protože například děti směly na procházku s jedním s rodičů mezi 12:00 a 19:00 hod.. Uvolňování má mít ve Španělsku celkem čtyři fáze a trvat by mělo do druhé poloviny června, pokud se v zemi výrazně nezhorší epidemiologická situace.

Britové dostali obrysy pro další měsíce

Plán uvolňování už zná také Velká Británie. Premiér Boris Johnson ho představil ve svém nedělním projevu, ve kterém nastínil „obrysy“ plánu pro příští týdny a měsíce. Ten zahrnuje pokračující izolaci obyvatel, nový výstražný systém či povinnou karanténu po příletu na britské území.

V pondělí odpoledne pak vláda zveřejnila podrobný padesátistránkový plán dalšího vývoje. Strategie se týká Anglie, další části Spojeného království – Wales, Skotsko a Severní Irsko – mají postup v této věci ve vlastních rukou.

Plán počítá s uvolňováním ve třech etapách. Už ve středu by se měli do práce vrátit lidé, kteří nemohou pracovat z domova, pokud je jejich pracoviště otevřené. Ve druhé etapě, která má začít nejdříve 1. června, by se měly postupně otevírat mateřské a základní školy.

Otevřou zřejmě také některé obchody a konat se budou moci znovu i sportovní utkání, ovšem bez diváků. Ve třetí fázi, s jejímž začátkem Johnsonův kabinet nepočítá dříve než 4. července, by pak měly otevřít další obchody. Všechny kroky jsou přitom závislé na dalším vývoji epidemie.

Plán obsahuje i doporučení, aby si lidé v Anglii na veřejnosti zakrývali nos a ústa a to především v uzavřených prostorech, jako jsou obchody a prostředky veřejné dopravy. Vláda výslovně vyzývá, aby lidé používali podomácku vyrobené roušky a ne ty chirurgické, které by měly být dál k dispozici hlavně zdravotníkům. Dosavadní doporučení znělo, že nos a ústa si mají v Británii zakrývat jen pracovníci ve zdravotnictví a pečovatelé.

V nedělním projevu Johnson také vyzval Brity, aby „prozatím zůstali ve střehu“. „Teď není chvíle na to jednoduše omezení tento týden ukončit,“ uvedl. Bylo by prý „šílenstvím“ odčinit dosavadní úspěchy v potlačení epidemie covidu-19 „umožněním druhého vrcholu“. „Místo toho činíme opatrné první kroky v úpravě našich opatření,“ pokračoval ministerský předseda, který sám nemocí prošel.

Vláda chce nově nasadit výstražný systém provozovaný novým „Společným střediskem pro biologickou bezpečnost“, který podle Johnsona řekne, „jak tvrdí musíme být s preventivními opatřeními“. V plánu je testovat na přítomnost koronaviru „statisíce lidí denně“.

Kabinet podle premiéra nebude váhat s opětovným zpřísněním restrikcí, začne-li se znovu epidemiologická situace zhoršovat. „Máme za sebou prvotní vrchol, ale nebezpečnější často bývá sestup z hory,“ vzkázal.

Potvrzené případy nákazy koronavirem v Británii rychle přibývají od poloviny března, aktuálně jich země hlásí skoro 220 tisíc, více než 32 tisíc lidí zemřelo. „Prozatím musíme zůstat ve střehu, držet virus na uzdě a zachraňovat životy,“ uzavřel britský premiér.

Zveřejněný vládní dokument má rozptýlit nejasnosti, které nastaly právě po Johnsonově projevu. Ten totiž podle lídra opozičních labouristů Keira Starmera spíše než odpovědi přinesl další otázky. Jako nejasná nová pravidla označil také pondělní tisk. Titulní stránky britských novin přinesly titulky jako „Naše cesta ke svobodě…dětskými krůčky“, „Premiérovo uvolnění karantény mate a dělí Británii“ či „Je to pro nás španělská vesnice, Borisi“.

Belgičané si musí vybrat, koho teď budou vídat

Belgická vláda se rozhodla vyzkoušet originální způsob rozvolňování společenských restrikcí. Od neděle smí každá domácnost pozvat na návštěvu maximálně čtyři lidi z jiné domácnosti. Tato skupina pak společně vytvoří „koronavirovou bublinu“, která se může vzájemně doma navštěvovat, už by však mezi ně neměl vstupovat nikdo jiný.

Premiérka Sophie Wilmesová oznámila plán už minulý týden poté, co čelila obviněním, že upřednostňuje stav hospodářství před přáním občanů znovu se sejít s blízkými. Opatření však nyní přidělává vrásky řadě rodin, zejména lidem, kteří po rozvodu založili nové rodiny.

Nyní si totiž musí rozmyslet, kterou část svých příbuzných upřednostní před jinou, či zda dají například možnost svým dětem po týdnech izolace navštívit kamarády. Úřady považují setkávání dvou čtyřčlenných skupin za přijatelné, protože u takové velikosti skupin ještě dokážou vysledovat všechny kontakty případně nakažených lidí.

Navíc se má jednat o setkávání pouze dvou celých domácností, lidé si tak nesmí vybrat do své bubliny čtyři jedince, z nichž každý bydlí jinde. Kritici však tvrdí, že podobný způsob setkávání není přirozený a že opatření v podstatě neplní svůj původní účel. Belgické úřady nicméně nadále trvají na tom, že by lidé měli zůstávat stále co nejvíce doma.

Stejně jako v mnoha jiných zemích, i v Belgii se v pondělí znovu otevřely obchody s oblečením, obuví a nábytkem, knihkupectví či parfumerie. Prodejny nicméně fungují ve speciálním režimu a na mnoha místech se tak před vchody tvořily dlouhé fronty, v nichž lidé se zakrytými obličeji dodržovali předepsané bezpečnostní rozestupy.

„Dnešní výprava na nákupy neměla nic společného s tím, co zákazníci znali před krizí,“ hodnotila vysílací společnost RTBF. Ve své zprávě mluví o „nekonečných“ frontách před branami některých podniků. V prodejně může být jen omezený počet nakupujících, kteří při vstupu aplikují na ruce desinfekční gely. Zakrývání nosu a úst není všude povinné, je však důrazně doporučované. Zákazníci si také v obchodech nemohou zkoušet oblečení. Příští pondělí se pak nejspíše začnou belgické děti vracet do školních lavic.

Virus je stále tady, varuje Francouze Macron

Francie v pondělí po téměř dvou měsících přísného karanténního režimu vstupuje do nové fáze života s koronavirem. Lidé po celé zemi mohou opět přijímat návštěvy a pohybovat se na veřejnosti bez formuláře uvádějícího důvod vycházky. Vláda omezení pohybu zavedla 17. března, už předtím uzavřela školy nebo restaurace.

Počet nových úmrtí spojovaných s covidem-19 v zemi o víkendu klesl na nejnižší hodnoty od konce března, obavy z návratu zdravotnické krize však podle francouzských médií přetrvávají. Prezident Emmanuel Macron vyzval obyvatele, aby byli nadále obezřetní.

„Díky vám virus ustoupil. Pořád je ale tady,“ vzkázal šéf Elysejského paláce na Twitteru několik hodin před začátkem uvolňování karanténního režimu. Macron k večernímu vzkazu připojil slogan „zachraňte životy, zůstaňte opatrní“. Titulní stránky některých francouzských deníků v pondělí hlásily příchod „nové éry“ či „návrat k abnormálu“.

Ačkoli už lidé mohou navštěvovat kamarády a příbuzné a při přesunech kratších než 100 kilometrů nepotřebují vyplněný formulář ministerstva vnitra, úřady dál zdůrazňují hygienické zásady a platí zákaz shromáždění více než deseti lidí. V metru nebo v tramvajích musí mít cestující starší 11 let nasazené obličejové roušky.

Zachraňte životy, zůstaňte opatrní, prosí Macron: Grâce à vous, le virus a reculé. Mais il est toujours là.

V pařížské hromadné dopravě ovšem místy nebylo dodržování stanovených dvoumetrových rozestupů možné. Ve významném uzlu Châtelet les Halles byl podle agentury AFP kolem 06:00 „skoro stejný nával“ jako před začátkem celostátní karantény.

Deník Le Monde zase přinesl fotografii tlačenice na nástupišti na nádraží Gare du Nord. Dopravní podnik RATP následně vydal prohlášení, podle kterého je nařízení o rouškách „převážně respektováno“.

Vedle statisíců lidí, kteří se vracejí na svá pracoviště, se v pondělí mohly do školek a základních škol vrátit statisíce dětí. Například ve více než půlmilionovém Rouenu však třídy na prvním stupni zůstanou zavřené až do 25. května. Obnovit výuku už nyní se starostovi Yvonu Robertovi jevilo jako předčasné.

Otevírají se dočasně uzavřené obchody, kadeřnictví i továrny, píše agentura Reuters. „Všichni jsou trochu nervózní. Wow! Nevíme, kam míříme, ale vydáváme se na cestu,“ řekl kadeřník Marc Mauny, který svůj salon na západě Francie otevřel už s úderem půlnoci.

Francouzský premiér Édouard Philippe minulý týden avizoval, že návrat k ekonomických aktivitám a společenskému životu bude „velmi postupným procesem“ trvajícím řadu týdnů. Zároveň se nebude na celém francouzském území odvíjet stejně, vyloučeno není ani opětovně zpřísnění restrikcí.

Vláda po vyhodnocení epidemiologické situace v jednotlivých departementech rozdělila zemi na „zelené“ a „červené“ regiony, pro která platí odlišné strategie. V oblasti s vyšším rizikem, která zahrnuje Paříž a její okolí, se v pondělí nemohly na rozdíl od „zelené“ části Francie otevřít parky a zahrady. V bezpečnějších regionech se za příznivého vývoje za týden otevřou některé střední školy, na začátku června pak kavárny a restaurace.

Němci mohou do restaurací, na WC jen s rouškou

Německu se znovu začínají otevírat restaurace. Jejich návštěva však bude v příštích týdnech výrazně jiná než před pandemií. Lidé musí počítat s omezeným množstvím míst u stolů, nutností rezervace před každou návštěvou, povinností nosit roušky na toalety nebo nechat na sebe kontakt pro případ, že by se v daném podniku objevil koronavirus.

Vyznat se ve všech nových pravidlech nemusí být úplně jednoduché také vzhledem k tomu, že neplatí po celém Německu stejně.

„Provozovatelka nebo provozovatel… musí zajistit, že místa pro hosty jsou uspořádaná tak, aby byl zajištěn nejméně dvoumetrový odstup mezi stoly a jeden host vůči druhému – pokud nenáleží ke stejné nebo jedné další domácnosti – musí mezi sebou po celou dobu dodržovat odstup nejméně 1,5 metru,“ stanoví například nařízení vlády v Dolním Sasku.

Opatření se však netýká hospod a podniků, v nichž se konzumují spíš nápoje než jídlo. Dále počítá s tím, že stravovací zařízení obsadí najednou maximálně 50 procent míst pro hosty, že obsluha bude nosit ochranu úst a nosu a hostům dá k dispozici dezinfekci rukou.

„Provozovatelka nebo provozovatel musí s jeho svolením zaznamenat jméno a kontaktní údaje každého hosta, jakož i čas, kdy přišel, a kdy opustil zařízení,“ stanovila také vláda této osmimilionové spolkové země na severozápadě Německa. Host, který by měl námitky, nemůže být obsloužen.

Ještě výrazně podrobnější jsou doporučení dolnosaského svazu hotelů a restaurací Dehoga, který prosazuje, aby všichni hosté museli mít rezervaci, aby s nimi byl domluven přesný čas příchodu a netvořily se fronty, aby restaurace nepoužívaly ubrusy, aby na stolech nebyly slánky a pepřenky nebo aby na záchodech zůstal uzavřený každý druhý pisoár.

Podobná doporučení už zástupci branže, v níž je v Německu zaměstnáno přes 1,8 milionu lidí, připravili také v dalších spolkových zemích. Jako první je v praxi už od soboty mohly vyzkoušet restaurace v pobaltském Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde vedle nařízení o odstupu mezi hosty platí třeba i pravidlo o maximálně šesti lidech u jednoho stolu. V první den se podle místního svazu hotelů a restauraci otevřela asi třetina všech gastronomických podniků, což restauratéři hodnotí jako záblesk naděje.

V příštích dnech a týdnech se na něj mohou těšit i zástupci těžce zkoušeného odvětví v dalších spolkových zemích. V Berlíně, kde Dehoga počítá s tím, že lidé v restauracích nebudou zůstávat déle než dvě hodiny, se mohou gastronomické podniky znovu začít otevírat od 15. května.

Stejné datum platí i pro s Českem sousedící Sasko. V Bavorsku, kde hosté sice nebudou muset mít roušky u stolů, ale na záchodech ano, se vnitřní prostory restaurací otevřou od 25. května.

Podle svazu hotelů a restaurací přichází otevírání gastronomických podniků na poslední chvíli. Dlouho se mu bránila kancléřka Angela Merkelová, která byla pro pomalejší uvolňování karanténních opatření. Situaci v branži, v níž prudce stoupla nezaměstnanost, totiž svaz hodnotí jako dramatickou a nadále požaduje vládní balíček na pomoc odvětví.

Ukrajinci se musejí naučit žít v nových podmínkách

Ukrajinci nově mohou do parků, muzeí i některých obchodů. Otevřela se kadeřnictví, kosmetické salony či zubařské ordinace. Zpátky do práce se může vrátit také část zaměstnanců, kterým by však zaměstnavatelé měli měřit teplotu. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal ovšem zdůraznil, že konec některých opatření neznamená konec epidemie v zemi.

„Uvolňování karantény neznamená, že virus už zde není nebo že je méně nebezpečný. Musíme se naučit žít a pracovat v nových podmínkách. To je základní požadavek pro to, abychom karanténu znovu nezpřísnili a abychom mohli rychle pokračovat s dalším uvolňováním,“ napsal ministerský předseda na Facebooku. Bezmála 42milionová Ukrajina od propuknutí epidemie v zemi eviduje 15 648 nakažených, v souvislosti s covidem-19 zemřelo 408 lidí.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že od úterý v Rusku končí období pracovního klidu zavedené v březnu kvůli šíření koronavirové infekce. Zároveň začíná pozvolná etapa postupného uvolňování restrikcí. Šéf Kremlu o tomto kroku informoval v pondělí, i když krizový štáb dopoledne ohlásil rekordní přírůstek nakažených za předchozí den.

Putin prohlásil, že 11. květnem končí režim nepracovních dnů pro všechny podniky v zemi a od úterý je nezbytné vytvořit podmínky pro obnovení práce především v základních odvětvích ekonomiky. Nicméně gubernátoři mohou činnost podniků regulovat ve svých regionech podle aktuální epidemiologické situace.

Prezident upozornil, že období uvolňování opatření bude pozvolné. Bylo by „nebezpečně neuvážené pospíchat se zrušením omezení, je třeba projít mezi Skyllou a Charybdou“, řekl Putin podle agentury TASS s narážkou na nebezpečné mořské příšery z řeckých bájí. „Musí se postupovat postupně, opatrně, krok za krokem,“ zdůraznil.

Turecká holičství se znovu těší na klienty

Také turecká vláda zmírňuje zavedená opatření. O nedělní půlnoci skončil další víkendový zákaz vycházení v části země, na čerstvý vzduch se v neděli odpoledne na pár hodin mohli znovu podívat také turečtí senioři, kteří byli v povinné izolaci téměř dva měsíce. Tento týden se k nimi přidají i mladiství.

V pondělí mohou opět otevřít některé obchody, holičství a kadeřnictví. Musejí však dodržet hygienická opatření, kdy na deset metrů čtverečních nákupní plochy smí připadnout jen jeden zákazník. U vchodů se lidem musí měřit teplota, přičemž lidé s horečkou dostanou doporučení, aby šli k lékaři. Povinné je nadále i nošení roušek a zákazníci v obchodě nesmějí strávit více než tři hodiny, píše server Hürriyet.

Turecko plánuje také obnovu cestovního ruchu. Ministr turistiky Mehmet Ersoy v neděli televizi CNN Türk řekl, že spolu s ministrem zahraničí začnou „telefonickou diplomacii“ s asi sedmdesáti zeměmi, včetně asijských států a zemí střední Evropy. Jednat s nimi chtějí o možnostech obnovy leteckých spojů, které by do Turecka už od června přivezly turisty.

V souvislosti s obnovením turistiky plánuje ministerstvo zdravotnictví zřídit na páteřních letištích země, mimo jiné v Istanbulu, Izmiru, Bodrumu či Antalyi testovací centra na covid-19. V nich by měli být turisté testováni při příjezdu do země.

Řecku se v pondělí otevřely další maloobchody a do škol mohou žáci posledních ročníků středních škol. Řekové také mohou opět cestovat mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy.

Cestování na ostrovy se má uvolňovat postupně. Už od 18. května by měli mít povoleno na ostrovy jet tamní zaměstnanci v cestovním ruchu a pokud se výrazně nezvýší počet nakažených, budou tam moci asi za dva týdny i ostatní Řekové i zahraniční turisté, uvedl v pondělí server Greek Reporter.

Po obnovení cestovního ruchu na řeckých ostrovech mají platit pro hoteliéry a provozovatele restaurací jiná pravidla než dosud. Klíčové bude dodržování bezpečné vzdálenosti a přísnější hygienické normy.

I pro cesty na ostrov budou v dopravních prostředcích platit omezení, například budou smět vzít jen polovinu lidí oproti běžné kapacitě a cestujícím se bude před naloděním či nástupem do letadla měřit teplota a budou vyplňovat formulář o svém zdravotním stavu, uvedl Greek Reporter.

Povolení cest na ostrovy zatím nemá oficiální harmonogram, vláda nicméně v pátek podle místních médií oznámila, že by se tak mohlo stát už 1. června, pokud „vše půjde dobře“ a nezvýší se výrazně denní nárůsty nově nakažených koronavirem.

Za neděli přibylo v zemi jen šest nových případů a o den dříve jich bylo 19. Celkem se v Řecku od února potvrdilo 2 716 nakažených, z toho 151 lidí zemřelo.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí oznámila, že od čtvrtka se v zemi znovu otevřou restaurace, kavárny, kina, obchodní centra a jiná veřejná místa včetně dětských hřišť, píše agentura Reuters. Nový Zéland tak pokračuje v rozvolňování jedněch z nejpřísnějších omezení pohybu na světě. Přísný režim platil v zemi od konce března do konce dubna.

Lidé se mohli vydávat jen na krátké procházky v bezprostředním okolí svého bydliště. Od konce dubna už Novozélanďané mohou například na pláž nebo si koupit jídlo s sebou u výdejního okénka a tento týden má začít další rozvolnění. Ardernová doufá, že Nový Zéland opětovným nastartováním ekonomiky získá výhodu před ostatními zeměmi.

„Do deseti dnů bychom měli otevřít většinu podniků na Novém Zélandu, dříve, než mnoho jiných zemí na světě,“ uvedla premiérka. Na Ardernovou vyvíjela tlak opozice, která chtěla rychlejší uvolňování restrikcí kvůli dopadům na malé podniky a oslabování ekonomiky.

Školy se na Novém Zélandu mohou znovu otevřít příští pondělí, shromáždění budou stále omezena na deset lidí. Novozélandské aerolinky oznámily, že obnoví lety na sedmi domácích trasách. Lidé však zatím nebudou moci cestovat přes hranice, výjimku mají ti, kteří se budou chtít do země navrátit ze zahraničí.

Premiérka nyní také upřesnila, že vláda opatření znovu přezkoumá po dvou týdnech. Vláda také plánuje přijít s novou legislativou, která by umožnila úřadům vymáhat dodržování fyzického odstupu a kontrolovat shromažďování lidí.

Odeslat komentář