SLOVENSKO: Aké nové poznatky a fakty prinieslo pre odborníkov celoplošné pretestovanie obyvateľstva Matovičovými antigénovými testami? Nad touto otázkou sa zamyslela bývalá poslankyňa a podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová
„Pár slov k téme testovania na adresu tých, čo si myslia, že celonárodné manévre niečo vyriešili: Tá mapka, ktorá je výsledkom testovania a stála nás cez 100 miliónov eur, bola na svete už na základe spracovania dát z PCR testovania odborníkmi, ktorí to robia a posúvajú ‚hore‘,“ skonštatovala v pondelok Belousosová.
Odvoláva sa na porovnanie údajov o regionálnom zamorení z doterajších výsledkov PCR testov s novými výsledkami po celoplošnom testovaní antigénovými testami. „Z priložených materiálov jasné vidieť, že po uplynulom víkende sme sa dozvedeli len to, čo vláda na čele s Matovičom už mohla vedieť, ak pravda číta závery odborníkov, ktoré má k dispozícii.“
„Výsledky z grafov z 22. októbra sú takmer totožné s výsledkami z víkendu,“ upozornila bývalá poslankyňa Národnej rady.
Pripomenula tiež vyjadrenia známeho biochemika Pavla Čekana, ktorý spolupracuje na výrobe PCR testov: „Odpoveď pána Čekana na otázku, či sme sa mohli dopracovať k výsledkom testovania aj analýzou dát z PCR testovania, hovorí naozaj za všetko!“
„Odborníci odporúčajú použitie PCR testov a dohľadania kontaktov v najviac postihnutých oblastiach ako zásadné pre zvládnutie korona krízy. No pre Matoviča je názor odborníkov asi vedľajší. Podľa neho je jediný nástroj nekonečné testovanie Ag testami.“
Anna Belousovová ďalej napísala, že podľa nej bolo pre predsedu vlády podstatné hlavne to, že sa nakúpilo 13 miliónov testov. „Tak sa musia aj minúť…“
„Aj za cenu porušovania ľudských práv, vyhrážok a nátlaku. Veď pomimo biznisu pre trnavskú firmu nie je na zahodenie ani budovanie imidžu záchrancu národa,“ dodala expolitička.
Potrebné dáta malo Slovensko ešte pred celoplošným testovaním
Belousovová týmto komentárom reagovala na diskusiu vedca Čekana s redaktorom Denníka N Filipom Obradovičom, ktorá bola zverejnená na Facebooku. Čekan tu potvrdzuje, že odborníci už pred plošným testovaním disponovali takmer identickými dátami, ktoré zverejnili predstavitelia vlády tento pondelok.
Ak by sa v začiatkom októbra neboli zrušili dovtedy využívané okresné semafory, všetci obyvatelia by prehľadne videli, na ktoré oblasti Slovenska je potrebné zamerať sa najviac. Tiež by sa ľudia dozvedeli, ktorých obyvateľov nebolo potrebné dostať do ulíc, aby sa hromadne otestovali. Ľudia by sa tiež dozvedeli, že na základe opatrení z 1. až 15. októbra došlo k situácii, že trend nárastu ochorení bol veľmi nízky, ako upozorňuje portál databezpatosu.sk, ktorý vytvorili Ivan Bošňák, Jakub Tillinger, odborníci na dátovú analytiku a aplikovanú matematiku.

