Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Z rôznych webových stránok boli len nedávno s veľmi chabým vysvetlením odstránené najmenej dve štúdie týkajúce sa účinnosti rúšok.
Zubársky časopis Oral Health Group odstránil zo svojej internetovej stránky výskumnú štúdiu, ktorá zistila, že ochranné rúška na zastavenie šírenia ochorenia nefungujú. Tvrdia, že štúdia „v súčasnej klíme už nie je relevantná.“
Štúdie spochybňujúce rúška
Článok „Prečo tvárové rúška nefungujú: výrečný prehľad“ sme ako zdroj už použili a spravili veľké porovnanie všetkých výskumných štúdií, zameraných na účinnosť rúšok ako nástroja prevencie ochorenia.
Vo všeobecnosti sa zistilo, že dôkazy naznačujú, že tvárové rúška majú ako prevencia infekcie len malú, alebo žiadnu hodnotu.
Autor štúdie John Hardie (BDS, MSc, PhD, FRCDC) je veterán s 30-ročnou zubárskou praxou, špecializujúci sa na kontrolu infekcií. Štúdia má vyše 30 odkazov a zdrojov z vedeckých časopisov a odborných štúdií.
Ťažko povedať, kedy presne bol článok odstránený, no digitálny archív Wayback Machine ukazuje, že 25. júna tam ešte bol, v dobe od 2. do 9. júla jednoducho chýbal a 10. júla ho nahradilo súčasné vyhlásenie z 10. júla.
Našťastie, len čo je niečo na internete, je to tam stále a tak si viete archivovanú verziu článku pozrieť na tomto odkaze.
Stojí za to prečítať si aj samo vyhlásenie. Nie kvôli tomu, čo hovorí, ako skôr kvôli tomu, čo nehovorí:
Ak hľadáte článok Johna Hardieho „Prečo tvárové masky nefungujú: výrečný prehľad“, tak ten bol odstránený. Obsah bol uverejnený v roku 2016 a v našej súčasnej spoločenskej klíme už nie je relevantný.
Odkaz nehovorí, či bol „nepresný“ alebo „fakticky nesprávny“, len že už „v našej súčasnej klíme už nie je relevantný“. Tiež nehovorí, či bol odstránený na žiadosť autora, alebo či sa ten svojej štúdie formálne zriekol.
Ďalšie odstraňované dôkazy
Nie je to prvýkrát, čo bol z internetu odstránený dôkaz o neúčinnosti ochranných rúšok.
Dr. Denis Rancourt zostavil ešte v apríli prehľad dôkazov s názvom „Rúška nefungujú: prehľad vedeckých poznatkov, relevantných pre sociálnu politiku ohľadom COVID-19“. Pred svojím odstránením mal na ResearchGate viac než 400 000 pozretí.
V archíve ho nájdete na tomto odkaze.
Ospravedlnením pre toto odstránenie bolo, že „šíril informácie, ktoré môžu škodiť“.
Znovu si všimnite ten jazyk. Nie „falošné informácie“, ani „fakticky nesprávne informácie“, len informácie, ktoré môžu škodiť“. Nikto (zatiaľ) nespochybňuje metódu práce, ani presnosť zistení.
Záver
Keď vám dôkladný výskum „môže škodiť“, čo to o vás v skutočnosti hovorí? Ak pravda nezapadá do „súčasnej klímy“… čo to hovorí o našej spoločenskej klíme?
Je to zaujímavá situácia, ktorá stojí za ďalšie skúmanie.
Preklad: Badatel
Zdroj: off-guardian.org