JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

BIDEN NARAZIL. REPUBLIKÁNI A DOKONCA AJ DEMOKRATI V KONGRESE BLOKUJÚ PREZIDENTOVE POKUSY O ZVÝŠENIE DANÍ

USA: Nápad Joe Bidena zafinancovať program obnovy infraštruktúry v hodnote 2 biliónov dolárov zvýšením daní z príjmov právnických osôb čelí vážnym prekážkam.

Republikáni a dokonca aj demokrati v Kongrese blokujú prezidentove pokusy o zvýšenie daní a varujú, že takýto krok sa dotkne pracujúcich. Nie je vylúčené najmä zníženie pracovných miest, keď sa americký trh práce ešte nedostal z korona-krízy.

Bidenov plán ráta so zvýšením sadzby dane z príjmu právnických osôb na 28% zo súčasných 21%. Táto koncepcia by mala umožniť doplnenie rozpočtu na úkor spoločností, ktoré využívajú zahraničné daňové raje.

Kritika však na seba nenechala dlho čakať. Zaznela tak v amerických obchodných kruhoch, ako aj v Kongrese.

„Tento návrh je nebezpečne pochybný, pokiaľ ide o financovanie infraštruktúry,“ komentovala prezidentovu myšlienku Americká obchodná komora.

Odborníci z ministerstva varujú, že Bidenove metódy iba spomalia hospodárske oživenie krajiny.

Stojí za zmienku, že v USA sa pravidelne vracajú k myšlienke zdaňovania bohatých, ale zakaždým nájdu spôsoby, ako to neurobiť. Ani tento prípad nie je výnimkou. Aj keď Biden sľúbil, že Američanov, ktorých ročný zárobok nepresahuje 400 000 dolárov ročne, zmena neovplyvní, zvýšenie daní podnikom zároveň zníži príjmy strednej triedy.

Majitelia amerických korporácií už dávno našli spôsob, ako chrániť svoj kapitál pred zvýšením daní. Jednoducho vyvážali peniaze do zahraničia. Zamestnanci sú však menej flexibilní a preto zraniteľnejší na zvýšením dane z príjmu.

Vyššia firemná sadzba znižuje návratnosť dodatočných investícií po zdanení. Menšie investície znižujú produktivitu pracovníkov, čo zase znižuje ich hodnotu. Ak sú pracovníci menej hodnotní, podniky znížia úsilie o ich prilákanie a udržanie, čo ovplyvní aj mzdy. Týmto spôsobom zaplatí Bidenove ambície cenu robotnícka trieda.

 

Zdroj: https://sk.news-front.info

Odeslat komentář