JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Bieloruská „skoro-prezidentka“ Tichanovskaja sa chce rozprávať s Putinom. Čuduje sa, že sa jej Kremeľ ešte neozval. Zato najamerickejší minister zahraničia SR Korčok sa ide roztrhnúť od angažovanosti, aby ho zámorský pániček pochválil

SLOVENSKO/BIELORUSKO: Zdá sa, že naša vláda vo svojich aktivitách „pomoci bieloruskej demokracii“ mieni predbehnúť dokonca aj Poľsko, pobaltské štáty, ba aj samotný Brusel. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok včera na rokovanie vlády priniesol návrh o vytvorení fondu „na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti.“ Ide o priame angažovanie sa do vnútorných záležitostí krajiny, kopíruje venezuelský scenár, kedy legitímne zvoleného prezidenta neuznávajú a „nahrádzajú“ ho tým „správnym.“  

Návrh na vytvorenie Fondu na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti v nadväznosti na udalosti po neslobodných, nedemokratických a zmanipulovaných prezidentských voľbách v Bielorusku 9. augusta 2020“ z dielne ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky bol včera zverejnený na portáli Úradu vlády SR. Korčokov rezort navrhuje vyčleniť finančné prostriedky vo výške 700 tisíc eur „na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti.“ Číže na otvorené zasahovanie do vnútorných záležitostí iného štátu.

No dobre. Mnohí naši „negramotní“ politici tomu nerozumejú, ale minister zahraničia by predsa mal mať aspoň základné školenie a rozumieť diplomatickým záležitostiam aspoň na úrovni žiaka základnej školy, nie ? Nechápe alebo sa tvári, že nechápe, že dané konanie je priamym miešaním sa do vnútorných záležitostí cudzieho štátu? Nevie, že financovanie zvrhnutia prezidenta toho-ktorého štátu je priame a nezákonné ovplyvňovanie dianie v suverénnom štáte a odovzdanie moci do rúk opozície je štátny prevrat? V akej veci chce pomáhať Korčok Bielorusku? Dobre sa vyspal?..

Zopakujem ozaj už rétorickú otázku, ktorú sme kládli viac razy: páčilo by sa pánovi ministrovi a spol. ak by niekde v zahraničí vyčleňovali financie na to, aby odstránili našu pani prezidentku, predsedu parlamentu, premiéra, samotného Korčoka atď.? Keď už nikde inde vo vláde naši negramotní amatéri tomu nerozumejú, tak predsa minister zahraničia, kariérny diplomat /čo spochybňujú tie kroky, ktoré podniká/, mal by vedieť, že podobné konanie je priamym zásahom do diania v cudzej krajine. Nevie či nechce vedieť – to je jedno, v každom prípade to znamená, že je amatér, bábka a bez pardonu porušuje základné zákony diplomacie.

A medzitým „exilová prezidentka“ Svetlana Tichanovskaja, ktorú uznáva vyše spomínaný „profesionálny diplomat“ Ivan Korčok á ktorá robí „bieloruskú demokratickú revolúciu“ nachádzajúc sa na výlete v Litve, produkuje jedno „senzačné“ vyhlásenie za druhým. Najnovšie v exkluzívnom rozhovore pre Deutsche Welle sa posťažovala, že ju doposiaľ nevšimol a jej nezavolal ruský prezident. Prezradila, že vie, čo by povedala Vladimírovi Putinovi. Ale tá smola: ruský prezident nie a nie zavolať…

Tiež v rozhovore pre DW vyhlásila, že príslušníci polície a bezpečnostných zložiek, ktorí tvrdo zasahovali proti demonštrantom, musia byť potrestaní. Škoda, že „pani prezidentka“ alias domáca gazdinka pozerá v televízii asi iba ženské seriály a reality šou a nikdy nevidela v televíznych správach, ako rozháňajú nepovolené demonštrácie v najdemokratickejších štátoch sveta – USA, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku atď.

„Pani prezidentka“ informovala o zdravotnom stave svojho manžela, o príprave opozície na nové prezidentské voľby v Bielorusku, hrdo oznámila, že komunikuje so svetovými lídrami, ktorí práve ju považujú za skutočného víťaza bieloruských volieb a hlavu štátu. Prezradila, že chce, aby Bielorusko malo úzke politické a hospodárske vzťahy so všetkými krajinami. Podčiarkla, že Bielorusko je nezávislý štát.

Najmilšia pasáž celého rozhovoru bola o tom, ako „pani prezidentka“ čaká, čaká, ale ten zlý Vlado nevolá a nevolá… Svetlana Tichanovskaja prezradila, že je pripravená na rozhovor s Vladimírom Putinom a očakáva, že ruská strana bude ju kontaktovať. Prezradila, že je ochotná rokovať so všetkými a hrdo podčiarkla, že sa jej už ozvali viacerí svetoví lídri, ktorí voči nej naladení veľmi priateľsky a Bielorusov, ktorí sa postavili na ochranu svojich ľudských práv, označili za hrdinov.

A ten Putin nevolá a nevolá… Svetlana Tichanovskaja sa posťažovala, že zatiaľ ju ruská strana neoslovila a nenavrhla rokovania. Prisľúbila, že „neodmietne komunikovať s Ruskom, ak k tomu dôjde…“  Prezradila, že sa na debatu s ruským prezidentom nijako zvlášť nepripravuje, ale určite by vedela, čo má povedať. „Volali mi lídri silných krajín a myslím si, že nájdem slova, aby som sa mohla porozprávať s Vladimírom Putinom,“ zdôraznila „exilová prezidentka“ Svetlana Tichanovskaja. Jaj, ale ten nevolá a nevolá…

Čo dodať? Svetlana Tichanovskaja sa chce rozprávať s Putinom a čuduje sa, prečo sa jej dodnes neozval. Priznám sa, ja by som sa skôr čudoval, keby sa jej ozval… Počas politických debát na medzištátnej úrovni prezident toho-ktorého štátu za spolubesedníka si zvyčajne zvolí relevantnú postavu. Podľa Ivana Korčoka, Tichanovskaja možno tou relevantnou postavou je, ale podľa Vladimíra Putina, určite nie je.

Kým v USA a EÚ za prezidenta nepovažujú toho, koho zvolili v tej-ktorej krajine, ale toho, ktorý vyhovuje Spojeným štátom a Bruselu, v Rusku, poučení skúsenosťami „venezuelského projektu“ a kyjevského majdanu, definujú veci presne a jasne: prezidenta krajiny volí ľud daného štátu, ale nie Washington, Brusel, Berlín, dupľom nie Varšava, Bratislava alebo Vilnius. Skrátka, pravdou nie je to, čo si niekto želá, ale to, čo pravdou ozaj je.

Západ často bez dôkazov obviňuje Rusko z miešania sa do cudzích záležitostí. Opakujem, bez dôkazov. To, že sa v súčasnosti EÚ a USA otvorene miešajú do záležitostí v Bielorusku a chcú zorganizovať štátny prevrat, považujú za oprávnené a legitímne. Klasika, dvojitý meter. Začíname pochybovať, či pán Korčok pozorne počúval prednášky o medzinárodnom práve, keď absolvoval štúdium…

Eugen Rusnák

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář