JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Bielorusko odpovie na sankcie pobaltských štátov asymetrickými opatreniami

Minsk avizoval, že zavedie asymetrické opatrenia voči pobaltským štátom, ktoré uvalili sankcie na bieloruských občanov, vinných, podľa Litvy, Lotyšska a Estónska, z falšovania volebných výsledkov a brutálneho potláčania demonštrácií v uliciach. Tri pobaltské štáty do sankčného zoznamu zaradili aj prezidenta Alexandra Lukašenka. Minsk pobaltských prezidentov sankcionovať zrejme nebude, ale odpovie po svojom.

O tom, že Bielorusko recipročne odpovie na sankcie, informoval minister zahraničia Vladimír Makej, ktorý to oznámil na spoločnej tlačovej konferencii. Jeho „duo“ s ruským ministrom zahraničia pre odborníkov bolo menším prekvapením, pretože Makej v ostatných rokoch veľa razy zastaval, takpovediac, nie celkom priateľskú pozíciu voči Rusku.

Minister zahraničia: Vladimír Makej a Sergej Lavrov

Ale tento raz sekundoval samotnému Sergejovi Lavrovovi, ktorý je fakticky „oficiálnou zástavou ruskej zahraničnej politiky.“ Podľa všetkého, najnovšie udalosti v jeho krajine, nespokojnosť obyvateľstva a čiastočný chaos donútili bieloruského ministra, aby skorigoval svoj postoj voči Rusku.

Vladimír Makej vysvetlil, že obmedzenia sa budú týkať úradníkov a politikov Lotyšska, Litvy a Estónska, ktorí sa miešajú do vnútorných záležitostí suverénneho Bieloruska. Makej podčiarkol, že „Minsk odpovie každému, kto bude uskutočňovať sankčnú politiku voči Bielorusku.“ „Ak budú aj iné krajiny uvaľovať na nás sankcie, tiež budeme podnikať príslušné adekvátne opatrenia a adekvátne odpovieme,“ zdôraznil.

Bieloruské média v tejto súvislosti pripomenuli, že pobaltské štáty uvalili sankcie na 30 bieloruských štátnych úradníkov. Pre samotného prezidenta Alexandra Lukašenka odteraz platí 5-ročný zákaz návštevy týchto krajín – rovnako, ako pre ministra spravodlivosti, vnútra a generálneho prokurátora Bieloruska.

Na „čiernu listinu“ sa dostali aj príslušníci služby administrácie prezidenta, Ústrednej volebnej komisie, polície a armády. Títo ľudia, podľa Rigy, Tallinnu a Vilniusu, „organizovali a podporovali falzifikáciu volieb prezidenta Bieloruska 9. augusta 2020 a tiež podporovali násilné potláčanie mierových protestov.“

Bieloruský rezort diplomacie ihneď reagoval a podotkol, že podobné rozhodnutie pobaltských štátov bolo „unáhleným krokom.“ Zo svojej strany Minsk uvalí sankcie na, ako uviedlo ministerstvo zahraničia, „obyvateľov pobaltských štátov, ktorí sa príliš horlivo snažili miešať do vnútorných záležitostí republiky, robili neprípustné vyhlásenia, vrátane politických, a navyše predkladali konkrétne návrhy na finančnú podporu oponentov vedenia krajiny…“

Vo svojom vystúpení po boku Sergeja Lavrova bieloruský minister zahraničia vysvetlil, že podobné konanie úrady považujú za miešanie sa do vnútorných záležitostí Bieloruska. „Prirodzene, na základe toho bol pripravený tento asymetrický sankčný zoznam zo strany Bieloruska,“ podotkol. Poznamenal, že Rusko a Bielorusko v rámci Zväzového štátu majú jednotný zoznam osôb, ktorým je zakázaný vstup na územie týchto dvoch štátov. Podľa Makeja, „táto skutočnosť by mala donútiť pobaltské štáty, aby si premysleli svoju politiku.“

Zdôraznil, že Minsk je proti všetkým revolučným otrasom, ktoré sú zorganizované zvonka. „Každá revolúcia vždy zapríčiní to, že sa preleje krv. A my sme kategoricky proti všetkým revolučným podlomeniam, dupľom proti organizovaným zo zahraničia, v uliciach našich miest. Mier a pokoj, stabilita v krajine, v štáte a spoločnosti sa môžu obnoviť iba v priebehu pokojného evolučného vývoja,“ podotkol. Podčiarkol, že spolu s ruským kolegom Lavrovom majú rovnaký pohľad na procesy, ktoré sa odohrávajú v Bielorusku.

 

Autor:

·

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář