JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Bieloruský prezident Lukašenko: Protesty organizujú a riadia USA a Európania im poslušne pomáhajú

BIELORUSKO: Bieloruský prezident v súvislosti s pokusmi o prevrat nariadil armáde, aby používala čo najprísnejšie opatrenia.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v piatok prisľúbil, že politickú krízu vo svojej krajine vyrieši „v nadchádzajúcich dňoch“, a obvinil Spojené štáty z „riadenia“ protivládnych protestov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá.

Lukašenko počas prejavu k pracovníkom v okrese Dzjaržynsk južne od metropoly Minsk ďalej vyhlásil, že protesty „by vás nemali znepokojovať“.

„Toto je môj problém, ktorý musím vyriešiť sám a ktorý sa už aj rieši. Verte mi, v nadchádzajúcich dňoch to bude vyriešené,“ povedal prezident, ktorého citovala štátna tlačová agentúra Belta.

Lukašenko zopakoval, že demonštranti dostali za svoje aktivity zaplatené, a obvinil USA zo zorganizovania protestov s cieľom vytvoriť z Bieloruska nárazníkovú zónu voči Rusku – rovnako ako z trojice pobaltských štátov a Ukrajiny.

„Toto všetko plánujú a riadia Spojené štáty, pričom Európania im poslušne pomáhajú. Vo Varšave bolo zriadené špeciálne centrum,“ tvrdí Lukašenko.

Bieloruský líder čelí najväčšej výzve za 26 rokov svojho vládnutia po tom, ako tisícky demonštrantov vyšli do ulíc na protest proti jeho šiestemu funkčnému obdobiu vo funkcii hlavy štátu, ktoré si zabezpečil víťazstvom v prezidentských voľbách z 9. augusta.

Opozícia trvá na tom, že voľby boli zmanipulované a vyzvala Lukašenka, aby odstúpil, avšak bezpečnostné sily proti demonštrantom zakročili a tisícky z nich zatkli.

Polícia tiež spustila vyšetrovanie koordinačnej rady, ktorú vytvorila opozícia so zámerom dohliadať na pokojné odovzdanie moci. Lukašenko zdôraznil, že s opozíciou nebude rokovať.

Lukašenko armáde nariadil, aby používala čo najprísnejšie opatrenia

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko nariadil v sobotu armáde, aby na ukončenie pokusov o údajné zvrhnutie jeho vlády a ochranu teritoriálnej integrity krajiny používala „čo najprísnejšie opatrenia“. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na bieloruské štátne médiá.

Lukašenko na vojenskej základni v meste Hrodna na západe krajiny neďaleko hraníc s Poľskom a Litvou vyhlásil, že zahraničné sily sa pokúšajú v Bielorusku vyvolať revolúciu.

„Je jasné, že vnútropolitickou situáciou v krajine otriasa plán na (zosnovanie) farebnej revolúcie,“ citovala Lukašenka tlačová agentúra Belta.

Po zverejnení výsledkov sporných prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta a Lukašenko v nich podľa oficiálnych údajov získal 80 percent hlasov, vypukli v Minsku a ďalších bieloruských mestách masové protesty. Najmä v prvých dňoch voči demonštrantom tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky. Polícia zadržala približne 7000 osôb. Mnohí z prepustených uviedli, že ich vo väzbe mučili. Viacerí demonštranti zomreli za nevyjasnených okolností.

Európska únia voľby v Bielorusku označila za neslobodné a nespravodlivé a odsúdila násilné zásahy zo strany polície. Štátni predstavitelia podľa EÚ počas protestov použili „neprimerané a neprijateľné násilie“.

Odeslat komentář