Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČR / SVĚT: Úspěšný český herní vývojář a spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra rozvířil na sociální síti facebook diskusi ohledně bitcoinu a pokusil se ve svém komentáři vysvětlil, co „je“ a co „není“ bitcoin.
Vávra se v úvodu svého příspěvku odkazoval na předešlou diskusi na sociálních sítích ohledně bitcoinu, kde se okolo tohoto tématu podle něj zase objevilo spoustu zmatených blbostí, co si někteří lidé pořád myslí. A to byl také důvod, proč se pokusil některé věci uvést na pravou míru.
„Bitcoin není žádné letadlo ani pyramidová hra. To je naprostá blbost. Bitcoin, stejně jako třeba zlato, prostě je. Někdo ho stvořil a od té doby existuje a jeho stvořitel nad ním nemá kontrolu. Nikomu nepatří, nikdo ho neovládá, je ho omezené množství a stejně jako zlato se těží. I když digitálně v počítačích. Proto s vámi a vaším bitcoinem nemůže nidko vyjebat. Na rozdíl od banky a státu, kteří s vámi vyjebat můžou a to tak, že velmi.
To neplatí pro jiné cryptoměny, nazývané často „shitcoiny“. Ty často vydávají a kontrolují firmy a nejrůznější kverulanti a je to čistě spekulativní píčovina, jejich množství je neomezené, někdo je „tiskne“ a kontroluje a může s držiteli pěkně vychcat. Dá se na tom při troše štěstí zbohatnou, ale spíš prodělat kalhoty. A jinak je to k ničemu.
Pak existuje ještě pár měn, dávajících smysl. Anonymní Monero. Ethereum a pár dalších. Díky svým vlastnostem je Bitcoin komodita. Stejně jako zlato. To není můj názor, to je fakt. Uznávají to tak úřady v USA i jinde. Jiné kryptoměny ovšem jsou „cenné papíry“, protože je někdo prodává a kontroluje a platí pro ně úplně jiná pravidla než pro Bitcoin. Třeba zdanění.
Je Bitcoin píčovina, která neexistuje a tím pádem to nemá žádnou cenu? Bitcoin „neexistuje“ úplně stejně jako Koruna, Euro, nebo Dolar. I tyto měny jsou pouze čísílka v počítačích bank. Hodnota měny se odvíjí pouze od důvěry lidí a institucí v ní. Což platí i pro zlato. Kdyby ho nebylo málo a lidé se nerozhodli ho používat jako prostředek uložení hodnoty, tak bude drahé pouze tak, jak je náročná jeho těžba a jeho průmyslová hodnota ve výrobě.
Výhodou Bitcoinu je, že ho stát nemůže domrdat. Třeba tím, že natiskne spoustu nových peněz a způsobí inflaci. Státy nemají nad bitcoinem kontrolu. Nemůžou udělat měnovou reformu. Nemůžou ho zrušit. Nemůžou ani kontrolovat, zda ho vůbec vlastníte.
Bitcoinu je omezené množství a nikdy ho nebude víc. A lidi mu věří. Věří mu už i státy, instituce a investuje do něj už i Black Rock (což je trochu bizár, ale je to tak). Tím pádem se dá čekat, že jen tak nezmizí. Už to dávno není bizarní hračka a spekulace pár nerdů. Korporáty do toho narvaly miliardy.
No a teď se konečně dostáváme k tomu, k čemu je vlastně dobrý. Většina lidí si myslí, že je to JENOM čirá spekulace jak se pokusit bezpracně vydělat. Jenže tomu tak není. To je jen vedlejší efekt, který ovšem skvěle pomáhá bitcoinu se šířit. Díky chamtivosti si ho lidé pořizují a fakticky ho užívají jako rizikovou investici, nebo spoření. Jenže když už ho budou mít a on se jednou zastabilizuje, budou ho moci používat. A pak zjistí jaké jsou jeho výhody. A ty jsou velké.
Bitcoin je ve své podstatě protistátní měna, která se chce pokusit odtrhnout od nenažraných zlodějských států, regulací, inflace a zdanění. Stát nad ním nemá kontrolu a jediné co může, je ho zakázat. Jenže i pak je extrémně těžké si ten zákaz vynutit.
Bitcoin není navzdory představám mnohých anonymní a není tak příliš vhodný pro zločin, jak se často nesmyslně uvádí. Na to je lepší třeba to Monero. Jakmile někdo zjistí, kdo provedl komu nějakou transakci, může vystopovat celou historii plateb. Pokud ale máte bitcoin u sebe, ve své peněžence a nakoupili jste ho anonymně, tak to nikdo neví a nemůže ani zjistit, že ho máte. A tím pádem vám na něj třeba nemůže uvalit dědickou daň, daň z majetku a další zhovadilosti, kterým západní socialistické vlády momentálně nehorázně okrádají své obyvatele.
Stejně tak, pokud si chcete s někým něco „směnit“ a zaplatit si za to tak, aby o tom stát nevěděl, tak bitcoin je přesně pro vás.
Každý kdo se obává nekonečného fízlování, lustrování a sociálních kreditů od států a bank, by za bitcoin měl děkovat bohu! Tohle je prostředek, jak se proti tomu bránit. To je celá jeho pointa. Sebrat státům a nadnárodním korporacím moc a decentralizovat a anonymizovat nejen peníze, ale třeba i internet a služby.
Okolo bitcoinu je fantastická komunita, která na podobných věcech pracuje. Platit bitcoinem se dá naprosto snadno například pomocí appky Wallet of Satoshi, což je něco jako ty platby QR kódem, až na to, že o platbě víte jen vy a platící a neproběhne v žádné bance, která váš příjem pak neudá státu. Vlastně je s podivem, že tohle nezačali obchodníci a stánkaři ve velkém používat.
Pokud chcete koupit bitcoin, tak nejblbější je to na burzách, což jsou svého druhu crypto banky, které jsou regulované jako prase a budou vás lustrovat snad víc, než ESG mistři z komerčky. Pro nákup je dobrá třeba aplikace Vexl. Česká, jak název napovídá.
No a co ta volatilita? Tedy, že to lítá nahoru a dolů? To je daň za to, že je to nová věc přitahující spekulanty. Jenže je to zároveň obří výhoda. Díky chamtivosti a růstu se Bitcoin šíří. A je to zcela v pořádku. A když už bude rozšířený a vytěžený a mezi lidmi, jen tak nezmizí a začne se používat.
Nicméně, pokud se toho bojíte, tak vězte, že každý, kdo kdykoliv od roku 2009 do minulého týdne nakoupil Bitcoin a nespekuloval, na něm NEMOHL prodělat a má teď víc, než za kolik koupil. Pričemž kupříkladu za posledních deset let stoupla hodnota Bitcoinu 200x. Za poslední rok 2,5x. Ano, může se to propadnout ze současných 100 na 50 a dost možná se to stane, ale pokud jste kupovali loni, budete i po tom nejméně 10 v plusu.
Největší propad zažil BTC v roce 2022, nejspíš kvůli válce na Ukrajině, kdy obvyklý propad byl ze 60 na cca 20. I teď se dá očekávat, že současná špička se příští rok propadne klidně o 50%. Ale jak vidíte v grafu dole, je to vlastně „normální“ a opakující se jev.
No a pak ještě taková úsměvná věc. Jeden Bitcoin dnes stojí cca 2.5 milionu korun a tak si někteří lidé myslí, že na něj nemají. Což je samozřejmě blbost. Vy si můžete koupit samozřejmě i menší částku. Bitcoin má svoje halíře a těm se říká Satoshi. Jeden bitcoin jich má sto milionů. Jeden satoshi je tedy cca jako 2.4 halíře.
A pak tedy ještě častá věta: „Už je to tak drahé, že to nemá smysl“. Což je naprostá blbost. Smysl to má i kdyby to už nikdy nestoupalo. Každopádně tuhle větu jsem slyšel když stál Bitcoin 4 tisíce, 16 tisíc, pak 9 tisíc, pak 20 tisíc, pak 40 tisíc. Což bylo na začátku tohoto roku. Dnes je cena 93 tisíc. Podle predikce chlapíka jménem PlanB a jeho Stock-to-Flow modelu předpovídajícího růst Bitcoinu, který doposud velmi dobře vycházel, budeme za rok na několika stech tisících. Na grafu je pak krásně vidět, jak se bitcoin vlastně dopodud v delších časových úsecích choval cyklicky a vcelku předvídatelně.
Pokud jsem něco pomotal, opravte mě, nejsem žádný expert, jen to považuji za skvělou věc. A doporučuji tuto knihu, pro více detailů, která je k dispozici ke stažení zdarma! Link v komentáři,” uzavřel Vávra svůj komentář ohledně validity Bitcoinů.
ZDROJ: Facebook Daniel Vávra / PZ
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi