JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Blackout sa podaril a Slovensko smeruje do tmy

SLOVENSKO: Koronavírus sme vďaka Matovičovi prežili, ale ekonomicky sme takmer v stave klinickej smrti.

Ak sa vám zdalo, že Matovič o svojom „blackoute“ iba sníval a nakoniec k nemu neprišlo, ste na omyle. Koronakatastrofa si už vybrala v ekonomike svoju daň a to je len začiatok.

Ilustrujú to čísla: Zatiaľ čo v marci evidovali úrady práce 4 000 nových uchádzačov o prácu, v apríli to bolo vyše 40-tisíc. Naša ekonomika sa ocitla na chvoste Európskej únie a zaujala „pekné“ predposledné miesto tesne pred Francúzskom. Ide o vývoj HDP za prvý kvartál, takže hádzať vinu na Matovičovcov nie je namieste, keďže v tom čase ešte nevládli.

Katastrofa však nekončí, ale ešte sa len rozcvičuje. Je totiž posilnená extrémne rigidnými opatreniami v oblasti obmedzenia ekonomiky a služieb, ktoré zaviedol už Matovič. Podľa jeho vyjadrení z 1. apríla sa prísnymi nariadeniami podarilo znížiť mobilitu na Slovensku o 70 % a jeho „blackoutom“ sa mohla znížiť pokojne až o 90 %.

K tomu nakoniec nedošlo, ale zrejme sa už v krátkom čase dožijeme ešte takých ukazovateľov o náraste nezamestnanosti a prepade ekonomiky, že Matovičov „ekonomický tiger“ nedorastie asi ani na zmrznuté mačiatko. A kým premiéra európski lídri údajne vychvaľovali za čísla hovoriace o počte nakazených a počte úmrtí na koronavírus, na svoje riadenie ekonomiky také chválospevy už asi počúvať nebude.

Iste, odhalil síce, že za trvanie korony na Slovensku môže Sulík a jeho poslanci, zrejme však išlo iba o jeden z mnohých výpadkov kritického myslenia, ktorými premiér trpí. Ale že si nespomenul v tej chvíli na Pellegriniho je už na pováženie. Ale práve Sulík je totiž tým, ktorý na otváranie ekonomiky tlačil a stále tlačí. Zatiaľ sa mu dostalo od Matoviča iba verejného opľúvania, ale teraz je čas, aby náš „spasiteľ“ začal počúvať naozaj aj ekonómov.

A sme opäť pri probléme: len o riešení spôsobu kompenzácie nájmov sa hádajú v koalícii už dva týždne, lebo šéf OĽaNO musí nutne presadiť to svoje riešenie. Neuvedomuje si, že hazarduje s osudmi státisícov ľudí, lebo výpadky príjmov ovplyvňujú každú rodinu v celom štáte. A tak sme sa dostali do pomerne paradoxnej situácie: koronavírus sme vďaka Matovičovi prežili, ale ekonomicky sme pomaly v stave klinickej smrti.

Ostávajú teda otázky: dokáže Matovič prijať naozaj funkčné a efektívne opatrenia aj na oživenie ekonomiky tak, ako to urobil pri pandemických opatreniach? Alebo sa dožijeme opäť len tých jeho výhovoriek o tom, že sme závislí od zahraničných objednávok? Alebo to opäť hodí na niekoho, kto s tým nič nemá? A dôjde mu, že aj reštaurácie, hotely a kopec ďalších služieb sú tiež závislé od objednávok, ale od tých, ktoré má v rukách on sám a s ktorými sa dá už konečne tiež niečo urobiť? Lebo v zahraničí to už pochopili. Len sa mu o tom pri tých pochvalných telefonátoch asi zabudli zmieniť.

Odeslat komentář