JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Boj o Nejvyšší soud v USA: Demokraté chtějí více soudců a konec konzervativní nadvlády

USA: Od povolení držení zbraní až po právo na potraty. Nejvyšší soud Spojených států hraje rozhodující roli v americkém politickém systému. Levicové křídlo Demokratické strany proto nechce ponechat nic náhodě.

Ve čtvrtek chtějí radikální demokratičtí zákonodárci předložit zákon, který by rozšířil počet soudců Nejvyššího soudu a ukončil tím „konzervativní soudní nadvládu“. Zákon je přitom v rozporu s plánem prezidenta Joea Bidena, který se dříve proti rozšiřování soudu několikrát postavil.

„Navýšení soudců Nejvyššího soudu posílí důvěru instituce u veřejnosti a vedle toho posílí i jeho legitimitu,“ uvedl pro list The Wall Street Journal jeden z předkladatelů zákona senátor Ed Markey. Tomu se nelíbí, že v instituci převažují soudci nominovaní a schválení republikány. Jeho návrh proto počítá s rozšířením soudců Nejvyššího soudu o čtyři křesla na celkových třináct křesel.

Návrh jde přitom proti samotnému plánu Joea Bidena. Prezident minulý týden posvětil vytvoření šestatřicetičlenné komise, která má do šesti měsíců předložit zprávu společně s návrhy na reformu Nejvyššího soudu. V komisi vedle demokratů zasednou i někteří konzervativci.

Útok na nezávislost soudního systému?

Sám Biden se během své politické kariéry několikrát postavil proti navyšování počtů soudců. „To poslední, co nám ještě chybí, je proměnit Nejvyšší soud v kopanou, kdo získá více hlasů, si bude dělat, co se mu zamane,“ uvedl v říjnu minulého roku pro stanici CBS News. „Prezidenti přichází a odchází. Soudci Nejvyššího soudu zůstávají po generace,“ dodal tehdy.

Nápad demokratů podle očekávání ostře zkritizovali republikáni. „Demokraté zahájili přímý útok na nezávislost federálního soudního systému,“ postěžoval si v příspěvku republikánský kongresman Ken Buck. „Naplňování soudu je aktem arogantního bezpráví. Ti, kdo stojí za tímto úsilím, pošlapávají soudní nezávislost,“ kritizoval demokratický plán republikánský senátor Mike Lee.

 

Podle demokratů to byli ale právě republikáni, kdo otevřel Pandořinu skřínku v souvislosti s Nejvyšším soudem. Republikánům vyčítají zejména zabránění jmenování liberálního soudce Merricka Garlanda, kterého nominoval Obama před skončením své prezidentské funkce. V přímém rozporu k tomu pak republikáni potvrdili Trumpovou konzervativní soudkyni Amy Coney Barretovou.

„Republikáni si naplnili Nejvyšší soud, když Mitch McConnel (dřívější šéf senátu) zablokoval rok před skončením Obamova mandátu jmenování Merricka Garlanda, a pak si schválili jen několik dní před skončením Trumpova mandátu soudkyni Amy Coney Barretovou,“ poukázal na rozpor demokrat Mondaire Jones. „Odzbrojení radikální konzervativní většiny soudu by tuto nespravedlnost napravilo,“ dodal černošský kongresman Jones.

Nejvyšší soud USA má v současnosti devět soudců. Šest z nich jsou konzervativci a pouze tři liberálové. Nejvíce soudců bylo jmenováno v průběhu vlády prezidenta Donalda Trumpa. Tomu se podařilo společně s republikány ovládaným senátem protlačit do Nejvyššího soudu tři soudce: Neila Gorusche, Bretta Kavanaugha a Amy Coney Barretovou. Soudci Nejvyššího soudu Spojených států vykonávají svoji činnost celoživotně.

 

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/

Odeslat komentář