Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA / POLSKO: Vakcíny zdaleka nejsou jediným tématem Roberta F. Kennedyho, který by se měl stát ministrem zdravotnictví v Trumpově administrativě. Brojí i proti americkým zemědělským a potravinářským korporacím – a to jak doma, tak i v dalších místech jejich působnosti.
Nedávno připomněl více než 20 let starý příběh, kdy se společnost Smithfield Foods, která zlikvidovala chovatele prasat v USA, vydala stejnou cestou i v Polsku. Kennedy v té době už několik let proti této korporaci, která zneužívala mnoha špinavých praktik, bojoval.
A zajímavé je, že byl skutečně ochoten jít proti ní i v zahraničí, tedy konkrétně v Polsku. Tehdy však neměl takovou moc, jakou by měl mít, pokud se stane americkým ministrem, což je stále nejisté, protože korporátní lobby má pod palcem i americký Senát.
RFK Jr. řekl, že druhý ve velení ve Smithfield Foods v Polsku nabídl úplatek ve výši 1 milionu dolarů státnímu úředníkovi, aby schválil legislativu, která by v podstatě zastavila místní produkci prasat.
Odhalení bylo učiněno během podcastu s odborníkem na zemědělství Joelem Salatinem. Úředník udal Smithfield kvůli pokusu o úplatek, ale ostatní rychle vzali úplatek a schválili požadovanou legislativu.
Nic z toho není nová zpráva. Nicméně spojenectví RFK Jr. s Trumpem, nemluvě o tom, že byl nominován na post ministra zdravotnictví a sociálních služeb v jeho administrativě, mu poskytlo novou platformu, jak upozornit na problémy týkající se komerčního zemědělství a potravin, které jíme.
Toto téma existuje už několik desetiletí, vlastně i déle.
Článek z roku 2003 v časopise Ecologist upozornil na problémy se způsobem, jakým Smithfield a „další průmysloví producenti vepřového“ dodávali americkým spotřebitelům slaninu, kotlety a další vepřové produkty.
V článku se uvádí, že tyto entity vyhnaly desítky tisíc rodinných farem z půdy, rozbily venkovské komunity, otrávily tisíce mil amerických vodních cest, zabily miliardy ryb, připravily tisíce rybářů o práci, způsobily vážná onemocnění venkovskému obyvatelstvu a zacházely se stovkami milionů hospodářských zvířat s nevýslovnou a zbytečnou krutostí.
Docela drsné. A pak Smithfield obrátil svůj zrak k zelenějším pastvinám. Kam? Až do Polska, kde byl i za minulého režimu vysoký počet, rodinných farem, z nichž některé přežily socialismus, ale už ne útok korporátních žraloků.
Kennedy se o tom zmiňuje sám v podcastu kolem 25. minuty: „malé farmy, které byly soběstačnými farmami a které neměly peníze na chemikálie.“
Nicméně, navzdory tomu, že tyto rodinné farmy dobře přežily v minulém režimu, nikdy nemohly očekávat „volnotržní“ moc „soukromých“ koncernů, které jim doslova vyrazily dveře.
„V roce 1999 začala společnost Smithfield kupovat jatka a státní statky v Polsku. 22. července 2003 slíbil viceprezident firmy polskému senátnímu zemědělskému výboru, že Smithfield zmodernizuje polské zemědělství a přinese prosperitu a pracovní místa venkovským komunitám,“ uvádí se v článku z té doby.
Nyní, o 25 let později, RFK Jr. znovu vynáší na světlo přesně to, co se stalo ve jménu amerického kapitalismu před všemi těmi lety.
Smithfield přišel a koupil stará sovětská jatka a modernizoval tato obrovská zařízení. Legislativa, kterou Smithfield inicioval, uváděla, že nemůžete provozovat jatka, pokud nemají laserem řízené automatické kohoutky v koupelnách, technologii, kterou by si malá jatka obsluhující místní rodinné farmy nemohla nikdy dovolit.
Tímto způsobem, jak říká Kennedy, „jedním šmahem“ byli všichni konkurenti Smithfieldu v Polsku vyřazeni z podnikání. Kennedy neupřesnil, ve kterém roce se to stalo.
O soudních sporech mezi RFK Jr., a Smithfieldem v USA se tvrdí, že tento gigant vyřadil z provozu malé farmy a znečistil půdu. Jedna hromadná žaloba proti Smithfieldu, které byl Kennedy součástí, byla v roce 2002 zamítnuta.
Šílené je, že tato bitva dosáhla až do Polska. V dopise polskému premiérovi z února 2004 předložila poslankyně Anna Sobecka stručnou historii praktik Smithfieldu v USA, včetně toho, že „jeden z manažerů jatek byl odsouzen do vězení za falšování záznamů.“
„Společnost Smithfield Foods, vlastník společnosti Animex Wielkopolska, kterou koupila, neustále porušuje zákon tím, že bez povolení umisťuje velké hromady hnoje na nedaleká pole poblíž vesnice Więckowice.
Další taková hromada se nedávno objevila v Sierosławi poblíž Więckowic. To je výraz naprostého ignorování doporučení polských představitelů,“ uvádí se v dopise.
Poslankyně dále uvádí, že z neznámých důvodů byl podnik přesto oceněn ministrem hospodářství, práce a sociální politiky „Křišťálovým glóbem exportních lídrů.“
Hlavní obava dopisu se týkala „několika velkých hromad prasečího chlívku bez požadovaných povolení a bez sebemenších záruk“ poblíž jezera Niepruszewickie. Poté se tvrdilo, že do jezera pronikly nebezpečné chemikálie a způsobily nemoci, zejména u dětí, v nedalekém městě Więckowice.
Kennedy Jr., zastupující americké farmáře, navštívil Polsko několikrát, aby varoval před destruktivními aktivitami Smithfield Foods. Kennedy varoval, že další expanze společnosti by mohla ohrozit zničení polských rodinných farem.
Kennedyho projevy vyvolaly paniku mezi vedením společnosti Smithfield Foods, které podalo žalobu pro pomluvu proti americkému politikovi u okresního soudu v Poznani a dodal, že „dokumenty a důkazy, které má americký politik k dispozici, jasně potvrzují obvinění, která vznesl proti společnosti Smithfield Foods.“
Tento dopis přišel poté, co dceřiná společnost Smithfieldu v Polsku zažalovala Kennedyho v Poznani za jeho poznámky o praktikách společnosti během debaty v Sejmu, polském parlamentu, kde ji údajně nazval „mafiánskou organizací,“ která porušuje ekologické předpisy a obvinil zúčastněné strany z prodeje polských drobných zemědělců a spotřebitelů za účelem zisku.
Výsledek tohoto sporu je nejasný. Další žaloba podaná proti Smithfieldu skupinou zahrnující Kennedyho však byla soudcem zamítnuta a všem stranám bylo nařízeno zaplatit právní poplatky Smithfieldu.
Je také velmi jasné, že dnešní svět je ještě menším místem než tehdy a hlavní vyzyvatel Smithfood byl nyní nominován do kabinetu amerického prezidenta.
Dnes je Smithfield čínskou společností, říká RFK Jr. ve výše zmíněném podcastu a dodává, že Čína vlastní asi 30 až 40 procent produkce prasat v USA.
„Jsme v koloniálním modelu. USDA nyní pracuje pro Čínu tím, že drží malé farmáře mimo podnikání a povrchovou těžbu a komoditizaci našich přírodních zdrojů, naší zemědělské půdy a všeho ostatního.“
Proč RFK Jr. po všech těch letech přišel s Polskem a zda plánuje něco udělat s fungováním těchto korporací, není známo.
Jeho posláním je, aby spotřebitelé po celém světě věděli, že jejich potraviny jsou bezpečné a zdravé. Jak také řekl Joelu Salatinovi, „jen to nejhorší jídlo se dostane k americké veřejnosti… a ještě je to drahé.“
Dokonce se spojil s Trumpovou manželkou Melanií ve zjevné snaze přimět nově zvoleného prezidenta Trumpa k tomu, aby vypadl z rychlého občerstvení.
Níže můžete shlédnout celý asi hodinový podcast. Vysvětlení „uberizace“ potravinového systému najdete kolem 23. minuty:
Zpracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi