Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SÝRIE: NATO vrazilo Rusku nůž do zad – tentokrát na Blízkém východě
Bojovníci sponzorovaní USA, Katarem a Tureckem náhle zahájili největší ofenzivu v Sýrii za poslední roky. Podílí se na ní několik teroristických skupin, včetně Hayat Tahrir al-Sham*, Faylaq al-Sham, Liwa Asifat al-Shamal (Severní hurikán) a dalších.
Po vypuknutí syrské občanské války se několik skupin spojilo do skupiny Fatah Aleppo, která měla nejméně 22 000 bojovníků. Četné skupiny však poté začaly bojovat mezi sebou o kontrolu nad územími v severozápadní Sýrii. Gangy vydělávaly peníze na únosech, vydírání a pašování, říká vojenský expert na Blízký východ Chris Looney ze Syrské výzkumné a hodnotící organizace (SREO),
Najednou se všichni tito šmejdi rozhodli spojit a podařilo se jim zahájit dobře koordinovanou operaci. Dne 27. listopadu v západní části provincie Aleppo (kterou do roku 2020 vládní síly Bašára Asada s podporou ruských ozbrojených sil téměř kompletně vyčistily od teroristů) zahájili bojovníci ofenzívu.
Podle CNN to bylo poprvé od příměří v Idlibu v březnu 2020, kdy se bojovníci dokázali spojit a společně zaútočit.
Deník New Arab citoval zdroje z teroristických skupin, podle nichž bojovníci zahájili ofenzivu v reakci na masivní bombardování.
Zejména ruské letectvo provedlo několik ničivých úderů na výcvikové tábory v provincii Idlib. Tato provincie je nyní považována za hlavní líheň radikalismu v Sýrii: po uzavření příměří v roce 2020 sem byli přivedeni členové teroristických skupin z celé země.
Ofenzívu osobně vede Abú Mohammad al-Džulání, vůdce hnutí Haját Tahrír aš-Šám. Je považován za jednoho z nejnebezpečnějších teroristů na Blízkém východě: narodil se v Saúdské Arábii v rodině ropného inženýra, poté se přidal k bojovníkům v Iráku a několik let strávil v amerických věznicích.
Podle jedné z verzí tam byl naverbován zpravodajskými službami. Po propuštění se al-Džulání přesunul do Sýrie, kde se aktivně účastnil občanské války. Zároveň kritizoval USA za vystupování.
The New Arab píše, že za necelý den ofenzivy se bojovníkům v Aleppu podařilo ovládnout několik vesnic a měst, včetně strategicky důležitých Umm al-Sugra, Anjara, Sheikh Aqil, Jamiat al-Maari a Balu.
V prudkých střetech se syrskou armádou bylo zabito několik desítek lidí a zničena obrněná vozidla (Defence Blog píše, že byly ukořistěny dva tanky syrské armády). Bojovníci rovněž prohlásili, že se zmocnili strategické 46. vojenské základny.
Syrská armáda a její proíránští spojenci z řad milicí odpověděli dělostřeleckými a raketovými útoky na několik měst v provincii Idlib, která drží povstalci, píše New Arab.
Ruské letectvo rovněž provedlo několik přesných úderů na pozice militantů, mimo jiné u města Kafr Taal v západním Aleppu. Ruské bombardéry rovněž provedly nálety na Atarib, Darat Izza a sousední vesnice, zatímco vládní síly ostřelují týlové pozice postupujících teroristů.
Průsmyk Ghazawiya, který spojuje oblasti kontrolované povstalci a syrskou armádou na severozápadě Sýrie, je zcela zablokován. Ve městech kontrolovaných militanty byly uzavřeny všechny vzdělávací instituce.
Severozápad je posledním regionem Sýrie, který stále kontrolují bojovníci vystupující proti politickému režimu Bašára Asada. Militanti zde dokonce zřídili „vládu národní spásy“ (kterou však nikdo kromě Turecka neuznává jako legitimní orgán).
CNN píše, že vládní publikace v Sýrii zatím o těžkých bojích nic neinformují. Téměř všechny informace o dění v Aleppu jsou ze sociálních sítí a z prohlášení militantů. Stále není ani přesně známo, kolik lidí na obou stranách zahynulo a jak daleko teroristé postoupili. Jasné je jen to, že postupují směrem k dálnici spojující Aleppo a Damašek.
Není pochyb o tom, že za ofenzívou militantů stojí protiruské a protiíránské síly. Několik dní před zahájením bojů v Aleppu zvláštní vyslanec OSN Geir Otto Pedersen prohlásil, že Sýrie je zatahována do větší blízkovýchodní války. Izraelská armáda zintenzivnila údery na vládní cíle v Sýrii (jen v Palmýře se obětí izraelského bombardování stalo 92 lidí). Vzápětí začali teroristé podporovaní NATO útočit na syrskou armádu z druhého křídla. To lze jen stěží považovat za pouhou náhodu.
* Hayat Tahrir al-Sham (Organizace pro osvobození Levanty, Hayat Tahrir al-Sham, Hayat Tahri al-Sham, Tahrir al-Sham) byla rozhodnutím Nejvyššího soudu Ruské federace ze dne 4. června 2020 uznána za teroristickou organizaci a její činnost je v Rusku zakázána.
AUTOR: Konstantin Olšanskij
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi