JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Británie, Francie a Německo obvinily Írán z útoků na saúdské rafinérie

Nejvyšší vládní představitelé Francie, Německa a Velké Británie ve společném komuniké obvinili Írán z útoků na saúdské ropné objekty.

„Rozhodně odsuzujeme tyto útoky. Potvrzujeme naši plnou solidaritu s královstvím Saúdská Arábie a s jeho lidem,“ uvádí ve dokumentu, který uveřejnila tisková služba Elysejského paláce.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová se setkali na okraj zasedání Valného shromáždění v New Yorku. Lídři tří zemí se rovněž zavázali, že budou usilovat o snížení napětí na Blízkém východě a vyzvali Írán, aby se nevydával cestou provokací a eskalace.

Představitelé tří zemí zdůraznili, že „jiné pravděpodobné vysvětlení“ incidentu není. Paříž, Berlín a Londýn rovněž podpořily prováděné vyšetřování, které má zjistit všechny detaily útoku.

V pondělí Johnson oznámil, že zvažuje zapojení Británie do americké iniciativy, která má zvýšit počet vojáků v Perském zálivu a podpořit tak obranu Saúdské Arábie.

Útok na ropné objekty

Několik závodů saúdské ropné a plynárenské společnosti Saudi Aramco bylo 14. září vystaveno útokům bezpilotních letounů, po čemž muselo království snížit těžbu ropy více než o polovinu.

Nehledě na to, že se k útokům přihlásili jemenští povstalci Hútíové, proti nimž bojuje arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, Rijád a Washington obvinily z útoků Teherán. V Íránu to označili za lež. Představitelé íránské vlády zdůraznili, že útoky na ropné objekty škodí celému regionu, a uvedli, že podobná obvinění jsou pro USA tradiční a nikoho nepřekvapí.

Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf ale zdůraznil, že Hútiové mají důvod pro odvetu na útoky koalice pod vedením Saúdské Arábie.

Ačkoliv žádné důkazy podílu Íránu na útoku nejsou, dal Trump pokyn značně zpřísnit sankce proti Teheránu.

Sputnik

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář