JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Britská společnost AstraZeneca pozastavila testy vakcíny proti koronaviru na báze RNA. Brusel nakoupil stamiliony těchto neexistujících vakcin

Klinické testy vakcíny od společnosti AstraZeneca, které mají vytvořit imunitu proti koronaviru, byly pozastaveny. Příčinou je možný vedlejší účinek, který se objevil u jednoho z dobrovolníků ve Velké Británii. Ve středu to oznámil portál Stat News s odkazem na mluvčí společnosti.

Svou vakcínu firma AstraZeneca vyvíjí spolu s vědci z Oxfordské univerzity. V srpnu ve Spojených státech začala třetí fáze testování. Ještě dříve bylo testování zahájeno v Británii, Brazílii a Jihoafrické republice.

Testy byly pozastaveny poté, co se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlené zdravotní problémy.

Mluvčí společnosti oznámila, že „standardní proces prověrky“ vedl k pozastavení zkoušek. Podle jejích slov „pracuje AstraZeneca na tom, aby byl tento případ urychleně prozkoumán a aby byl minimalizován možný vliv na termíny testování“. Podle slov představitele společnosti má pozastavení zkoušek „běžný ráz“ a je v podobných případech nutné.

Podstata nežádoucího vedlejšího účinku není známa, avšak podle informace zdrojů se očekává, že se účastník testů zotaví. Podle informací zdrojů ovlivnil tento případ také jiné výzkumy vakcíny AstraZeneca.

Zatím není známo, jak dlouho bude pozastavení klinických testů trvat, podotýká portál.

V USA také probíhají klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Moderna a Pfizer.

Portál Stat News dále uvedl, že pozastavení klinických testů této vakcíny ovlivnilo další testování a klinické studie, které provádějí jiné společnosti. Akcie AstraZeneca mezitím klesly o více než osm procent, zatímco akcie jejích konkurentů zaznamenaly růst.

V úterý se devět amerických a evropských společností vyvíjejících vakcíny zavázalo, že budou dodržovat přísné vědecké standardy. Prohlášení bylo učiněno údajně kvůli obavám, že politický tlak na rychlé dodání vakcíny na trh povede k laxnímu dodržování bezpečnostních standardů.

Kirill Dmitrijev, ředitel Ruského fondu přímých investic (RFPI), který financoval vývoj ruské vakcíny Sputnik V, vyjádřil skepsi k tomuto prohlášení. Podle něj není dostačující, jelikož nezahrnuje dlouhodobá rizika z použití vakcín.

„Tento krok vítáme, ale zároveň se domníváme, že prohlášení o bezpečnosti zveřejněné řadou největších farmaceutických společností je nedostatečné, protože nehovoří o tom, že stále chybí dlouhodobý výzkum na výskyt karcinogenních účinků a vlivu na fertilitu u nově vyvinutých vakcín založených na technologiích jako je platforma mRNA nebo vektory založené na šimpanzích adenovirech,“ uvedl Dmitrijev.

 

V srpnu Evropská komise oznámila, že jedná se šesti výrobci vakcín včetně firmy AstraZeneca. Další firmy jsou Sanofi, Johnson & Johnson, BioNTech/Pfeizer, CureVac a Moderna. V polovině srpna komise oznámila, že dosáhla dohody s britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca na dodávky vakcín. Smlouva s britskou firmou poskytne komisi vedle zmíněného počtu vakcín předkupní právo na dalších 100 milionů dávek.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář