JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Britský Guardian: Kvůli koronaviru nebyly léčeny dvě třetiny Britů s mnohem vážnějšími nemocemi jako rakovina a cukrovka!

VELKÁ BRITÁNIA: Britská národní zdravotnická služba (NHS) byla během koronavirové pandemie nucena odmítnout léčbu téměř dvou třetin Britů s nemocemi, jako je rakovina a cukrovka.

Jak uvedl deník The Guardian, ačkoli takové rozhodnutí britských úřadů umožnilo vložit více prostředků do boje proti COVID-19, hrozí zhoršení stavu dalších pacientů, prodlužování čekacích front a dokonce i oběti.
Téměř dvěma třetinám Britů s nebezpečnými patologiemi odmítla britská National Health Service (NHS) léčbu s odvoláním na skutečnost, že lékaři se zaměřují na boj proti koronaviru, píše The Guardian, citujíc data z nové studie skupiny vědců z University of Essex.Během pandemie nedostalo nezbytnou lékařskou péči sedm z deseti diabetiků, 65% pacientů s vysokým krevním tlakem a 64% lidí trpících dýchacími potížemi. Navíc více než polovina pacientů s rakovinou (53%) neměla přístup k léčbě jako obvykle. Tyto studie naznačují, že velké množství pacientů nemohlo získat doporučení pro operace, diagnostické testy nebo se přihlásit k ambulantní léčbě.

Lékařská péče byla odmítnuta většině pacientů s kardiovaskulárním onemocněním (60%) a mozkovými problémy (66%). Totéž platí pro 68% lidí s artritidou a 78% respondentům s nadváhou, jinými slovy, pacientů s relativně vysokým rizikem.

Obecně pouze 21% pacientů s patologiemi, kteří pravidelně dostávají pomoc od National Health Service, mělo přístup k plánované léčbě v dubnu. Nejčastěji dostávali pomoc obvyklým způsobem (34%) pacienti s rakovinou, ale u lidí s nadváhou pouze 10%.

Tyto závěry odborníků, jejichž výpočty vycházejí z osobní zkušenosti 3414 pacientů, je přinutily varovat, že nedostatečný přístup k lékařské péči by mohl být škodlivý pro zdraví, vést k delším čekacím frontám a dokonce k smrti.

„Ačkoli radikální změny v práci NHS byly organizačně působivé, agentura by se předem neměla radovat. Dosud není jasné, jaký bude výsledek pro pacienty kvůli tak výraznému snížení objemu lékařské péče,“ uvedla Rachel Powerová, výkonná ředitelka sdružení pacientů. „Tato nová studie naznačuje, že důsledky mohou být velmi závažné.“

Podle vedoucího Královské vysoké školy praktických lékařů, profesora Martina Marshalla, bylo takové „obtížné rozhodnutí“ NHS navrženo tak, aby zabránilo infekci pacientů v nemocnicích a aby uvolnilo personál pro účinnější reakci na pandemii.

„Přestože se zdálo, že problémy s životem a smrtí nemusí záviset na takových lékařských službách, naši pacienti je budou stále potřebovat; jinak by jim je nedoporučovali. V některých případech čím déle musí pacienti čekat, tím je pravděpodobnější, že se jejich stav zhorší,“ dodal.

Zároveň činitelé NHS a vysoce postavení lékaři poukazují na to, že mnoho pacientů se prostě obávalo jít do nemocnice. Podle studie během pandemie každý desátý člověk odmítl lékařské služby. Tento krok nejčastěji podstoupili pacienti s dýchacími problémy (12%), kardiovaskulárními chorobami (12%) a diabetem (11%). Nicméně pouze 7% pacientů s rakovinou dočasně léčbu odmítlo.

Studie zároveň ukázala jeden pozitivní trend: navzdory odmítnutí poskytovat lékařskou péči v nemocničním zařízení 98% pacientů stále dostávalo léky na předpis a 75% klidně využilo přístup k službám praktických lékařů.

Jennifer Dixonová, generální ředitelka Nadace zdraví, organizace, která přispěla ke studii, však tyto údaje zneklidnily.

„Tyto výsledky ukazují na vážný dopad COVID-19 na proces poskytování služeb lidem s nemocemi, jako je rakovina, cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Skutečnost, že 63% pacientů v této kategorii odmítlo rutinní léčbu, naznačuje, že budeme muset v budoucnu čelit vážným zdravotním problémům,“ chmurně poukázala.

Odeslat komentář