JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Britský muslim bojoval za islámský stát v Sýrii, teď prosí, aby si ho Británie vzala zpět, chybí mu maminka

Britský prodejce zmrzliny, který před pěti lety uprchl do islámského státu v Sýrii, prosí, aby se vrátil domů, protože mu chybí jeho matka a jeho bývalý život ve Cardiffu ve Walesu.

Aseel Muthana opustil Wales v únoru 2014, aby se připojil k džihádistické skupině spolu se svým bratrem Nasserem a dalším přítelem Reeyad Khanem. Jeho rodina se obávala, že byl zabit. Muthana se ale zatím objevil v zajateckém táboře v severní Sýrii a nyní žádá o možnost vrátit se domů.

Všichni tři byli natočeni v jednom z prvních propagandistických videí, které ISIS použil k přilákání západních rekrutů. Muthana, kterému je nyní 22 let, v rozhovoru pro ITV tvrdil, že se připojil k ISIS a odcestoval do Sýrie, aby „pomohl chudým“.

Nasser Muthana, Aseelův bratr, se objevil v jednom z propagandistických videí v roce 2014, kde řekl: „Velká Británie se bojí, že se vrátím se všemi dovednostmi, které jsem získal.“ Není jasné, jaký je nyní Nasserův osud.

Třetí muž, Reeyad Khan byl zabit při náletu bezpilotního letounu v roce 2015. Muthana je v současné době v tajné syrské věznici spolu s dalšími 5 000 vězni.

Odeslat komentář