JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Budou vysoké pokuty za cenzuru na sociálních sítích? Republikáni na Floridě to navrhují. A co EU?

USA: Senátor za americký stát Florida a zároveň floridský předseda Republikánské strany Joe Grutes chce příští týden navrhnout zákon, který by občanům Floridy umožnil žalovat společnosti provozující sociální média kvůli cenzuře jejich politického projevu. Zákon by zárověň těmto společnostem znemožnil používat na obranu své cenzury argument tzv. “nenávistného projevu”.

Zákon, který je celý k nahlédnutí zde, by žalujícím zaručil minimální odškodné ve výši 75 tisíc dolarů, pokud zmíněné společnosti “smažou nebo zcenzurují uživatelův politický nebo náboženský projev, nebo použije algoritmus, který tyto projevy znevýhodní nebo zcenzuruje”. Společnost nebude u soudu moci na svou obhajobu použít uživatelův údajně nenávistný projev.

Odškodné může být sníženo, pokud společnost příspěvek obnoví, nebo odstraní cenzuru v rozumné době.

Zákon se má týkat jen politického či náboženského projevu. Nebude se týkat přímých výzev k násilí, obscénních či pornografických příspěvků, chyb, výsledků soudního nařízení, neautentických zdrojů, falešného zosobnění, svádění ke zločinu, nebo šikanování mladistvých.

Pokud zákon na Floridě projde, bude to první vlaštovka. Má šanci, protože Florida je s mírnou převahou republikánská. A stejný úspěch může mít v podobně orientovaných státech. Ve státech s převahou tzv. Demokratů moc šancí nemá, protože progresivisticky orientovaní Demokraté považují cenzuru za dobrý nástroj sociálního inženýrství.

Podobný zákon by byl dobrý i v České republice. O cenzuře na sociálních sítích už slyšel snad každý. I zde má své četné zastánce, kteří dokonce hromadně nahlašují pro ně nepohodlné příspěvky, a snaží se své politické oponenty ze sociálních sítích vyblokovat. Česká republika ovšem na rozdíl na USA nemá svobodu slova, ačkoliv ji Ústava zaručuje, a existují zde různé zákony, které svobodu omezují. Nejnověji naše vláda pracuje s termínem takzvané “předsudečné nenávisti”, kdy by se teoreticky mohlo zákonem vynutit, aby nikdo nemohl vůči určité skupině obyvatel projevit jakoukoliv nevoli. Pokud tedy z určitého důvodu nemáte rádi jehovisty, museli byste si to nechat pro sebe, protože vaše nevole je podle vlády vyvolána předsudkem.

Sociální sítě jdou dnes ale mnohem dál, než po nich zákon chce, a váš příspěvek či profil smažou kvůli tomu, že nebyl v souladu s pravidly komunity. Pravidly, která ovšem nestvořila žádná komunita, ale několik “expertů”, kteří jsou v podstatě bezezbytku orientovaní doleva.

Vzhledem k tomu, že sociální sítě jsou novou formou veřejného prostoru, musí stát v tomto veřejném prostoru chránit vše, co není protizákonné. A je na současných i budoucích legislativcích, aby zcela odvrhli tendence stíhat onu zmíněnou předsudečnou nenávist, ale také nás konečně zbavili otravných a zbytečných paragrafů, jako je Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob; Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod; a především Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Filip Vávra

Odeslat komentář