EkonomikaHlavníSvět

Bulharsko na základě zjištěných Euro-faktů začíná mít vážné obavy a couvá z procesu přijetí Eura

BULHARSKO: Bulharský premiér ohlásil, že Bulharsko vstoupí do mechanismu ERM2 až v červenci.

Bulharsko odkládá připojení se k mechanismu ERM2, který je považován za „čekárnu“ na zavedení eura jako národní měny. O zpoždění informoval bulharský premiér Bojko Borisov v pátek 21. února. Místo předpokládaného dubnového termínu se nyní diskutuje o červenci, kdy by se Bulharsko k mechanismu připojilo spolu s Chorvatskem.

Borisov řekl, že proces zpomalí, protože chce v Bulharsku zajistit národní konsensus ohledně prospěšnosti přijetí eura.

Změna zákona o centrální bance vedla už na začátku února v Bulharsku k obavám, že by mohlo dojít k poklesu hodnoty bulharské měny vůči euru o skoro dvě leva. Zákon nově stanovuje, že pokud bude Bulharsko ve schématu ERM2, hodnota kurzu bulharské měny a eura se bude vyjednávat s Evropskou centrální bankou, což umožní kolísání až o 15 % nad či pod stanoveným kurzem.

Premiér Borisov se snažil rozptýlit obavy prohlášením, že Bulharsko do eurozóny vstoupí se současným kurzem a za podmínek absolutního konsensu. Současný kurz leva vůči euru byl již dříve stanoven bulharským parlamentem jako podmínka pro přijetí eura.

Bulharsko je nejchudší zemí Evropské unie. V mechanismu ERM2 musí strávit aspoň dva roky, než bude moci do eurozóny vstoupit.

Zdroj: http://casopisargument.cz/2020/02/26/bulharsko-pribrzdilo-plany-na-prijeti-eura-hleda-se-konsensus/
Tagy

Napsat komentář

Back to top button
Close
Close