Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU / SLOVENSKO / MAĎARSKO : Diplomatická roztržka medzi susednými krajinami eskaluje kvôli diverzifikácii dodávok ropy po ruskej invázii na Ukrajinu. Slovensko a Maďarsko odmietajú návrh Európskej komisie na využitie chorvátskeho ropovodu, čo vyvolalo pobúrenie v Záhrebe, informuje o tom portál Euractiv.sk.
Nedôvera voči Chorvátsku rastie
Slovensko a Maďarsko prekvapivo odmietli návrh Európskej komisie na nahradenie časti dodávok ruskej ropy neruskou ropou cez chorvátsky ropovod Adria. Dôvodom sú obavy z vysokých tranzitných poplatkov.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó nešetril ostrými slovami: “Chorvátsko jednoducho nie je spoľahlivou krajinou pre tranzit. Od vypuknutia vojny na Ukrajine zvýšilo ceny za tranzit päťnásobne.”
Toto vyhlásenie vyvolalo v Chorvátsku pobúrenie. Chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Grlic Radman reagoval: “Je to politicky hlboko urážlivé vyhlásenie, ktoré sme neočakávali od predstaviteľa krajiny, na ktoré sme už dlho reagovali extrémne zdržanlivo a umiernene.”
Slovensko sa obáva vyšších cien
Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyjadril obavy z nejasných podmienok: “Ale za akú cenu? V akej kapacite? To dnes nikto nevie.”
Blanár zdôraznil, že problém je reálny: “Eurokomisár dopredu hovorí, že vraj nie je problém. Problém tu však je a my ho riešime tak, aby bolo dostatok ropy a neboli drahšie pohonné hmoty pre obyvateľov a pre národné hospodárstvo.”
Chorvátsko odmieta obvinenia
Chorvátska strana kategoricky odmieta obvinenia z neprimeraneného zvyšovania cien. Spoločnosť JANAF vo svojom vyhlásení uviedla: “Nie je pravda, že JANAF zvýšil svoje poplatky v posledných troch rokoch.”
JANAF tiež deklaroval pripravenosť na spoluprácu: “JANAF je pripravený technicky aj organizačne zásobovať stredoeurópske rafinérie dostatočným množstvom ropy na plné kapacitné práce. Preto dúfame, že prostredníctvom otvorených rozhovorov a spolupráce nájdeme uspokojivé riešenie pre pokračovanie dlhodobého partnerstva.”
Nejednotné reakcie z Maďarska
Zatiaľ čo minister Szijjártó obviňuje Brusel z koordinácie celej situácie, šéf maďarského ropného koncernu MOL, Zsolt Hernádi, sa snaží situáciu upokojiť: “Verte mi, že kým sa neozveme, netreba sa báť. S plnou vážnosťou, nedostatok ropy by nastal iba vtedy, keby bolo zásobovanie dvoch našich rafinérií aj z juhu, teda od Chorvátska, aj z východu, teda od Ruska, nevyriešené.”
Táto diplomatická roztržka ukazuje, aké komplexné a citlivé sú otázky energetickej bezpečnosti v strednej Európe po ruskej invázii na Ukrajinu. Zostáva otázne, ako sa podarí túto situáciu vyriešiť a zabezpečiť stabilné dodávky ropy pre dotknuté krajiny.
ZDROJ: Euractiv / HD
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi