JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Buzerantský Prague Pride 2020: Úchylný Hřib zaplatil svým excentrickým deviantům lékařskou péči, ochranku a speciální záchody. Samozřejmě to neplatil ze svého ale z vašich peněz

ČESKO: Prague Pride je festival LGBTQ hrdosti, pořádaný v Praze od roku 2011, a to každoročně vždy v polovině srpna, po dobu asi jednoho týdne.

Pražští zastupitelé rozhodli o finanční podpoře LGBT festivalu Prague Pride. Festival obdržel 1.000.000 korun. „Jde o největší částku, kterou kdy festival dostal, a to se letos nebude kvůli koronaviru konat v takovém rozsahu jako ty ročníky předcházející. Zvláštní, že?“ napsal aktivista Matouš Bulíř, a dodal, že nesnáší takové vyhazování peněz na obscénní ideologické záležitosti.

„Živnostníci nám odpadávají jak hrušky, služby závislé na turistickém ruchu kolabují, ale pražští zastupitelé… Je až s podivem, že někdo takovou reprezentaci podporuje,“ zamyslela se Eva Hrindová ze skupiny Naštvané matky.

Desátý ročník LGBT festivalu Prague Pride skončil. Letos to byl tak trochu jiný Prague Pride. Kvůli koronaviru řada akcí proběhla jen on-line a festival gayů a leseb nevyvrcholil tradičním pochodem centrem města. Tentokrát ho zakončila projížďka na duhových lodích na Vltavě. Piráti projížďku využili po svém. Opoziční zastupitelé Patrik Nacher (za ANO) a Jaroslava Janderová z ODS bijí na poplach.

„Když jsem ovšem pohlédla v těchto dnech na fb stránku České pirátské strany, již jsem pochopila, proč taková výše na akci tohoto typu a v půli srpna 2020. Ona totiž Pirátská strana, v rámci hlavním městem dotované akce Prague Pride, ve výši 1 milion CZK, si stanovila stejný termín zahájení své podzimní volební kampaně (sic!) jako Prague Pride 2020, zahájené v sobotu 8. srpna, svolané před sochu Palackého na Palackého náměstí, s názvem Tradiční festival Prague Pride letos s Piráty netradičně!“ uvedla Janderová.

„Ani ve snu by mi nenapadlo, že nějaká politická strana se tam bude, nad rámec osobní účasti, která je v pořádku, že se tam bude propagovat. To mi přijde opravdu neuvěřitelný, protože pak se lehce nabízí, a já je zatím v tuhletu chvíli, s těmi informacemi, které mám, respektive nemám, tak je nechci z toho obviňovat, ale to spojení se přímo nabízí, že Praha z peněz daňových poplatníků podpoří rekordně akci, na jejíž účasti subjekt, který má rovněž primátora, si zároveň rozjede nějakou svojí vlastní akci k zahájení volební kampaně. Jak říkám, ty informace nemám, nebudu v téhleté chvíli, a s těmihle informacemi obviňovat, nebo na to poukazovat, ale osobně si kladu otázku, po těch informacích, které jste mi dal, jak by se asi veřejnost a novináři dívali, kdyby totéž udělalo ANO. Na druhou stranu to vlastně demaskuje ty Piráty,“ poznamenal Nacher.

ParlamentníListy.cz se při té příležitosti podívaly do análů žádostí o granty pořadatelů Prague Pride. Tato akce totiž po Praze požaduje peníze poměrně pravidelně, od roku 2011.

Projekt První Pražská Pride – festival hrdosti a tolerance, jak stojí v žádostí z října 2011, měl záštitu primátora a jeho cílem bylo atraktivní formou poukázat, že lidé z gay lesbické komunity jsou hrdou součástí české společnosti, se kterou sdílejí její hodnoty. Pořadatelé tehdy chtěli 400 tisíc. Nedostali nic. Stejná situace se opakovala i v letech 2012 a 2013. Pražská přehlídka menšin odešla s nepořízenou. V letech 2016, 2017 a 2018 si naopak přišla na 818 tisíc korun. Pravé žně nastaly až se současnou garniturou v čele s pirátem Hřibem. Rok 2019: 800 tisíc, rok 2020: rovný milion.

Co vše se platilo?

(zdroj: Portál finanční podpory Prahy)

Ačkoli je běžné, že se u projektů dodává také důvodová zpráva, u schváleného milionu tomu tak není. Jak jsme zjistili, organizátoři si ovšem nechali díky penězům proplatit (úplně nebo částečně) de facto vše: produkci, pronájem prostor, ostrahu, úklid, poplatky OSA, dekoraci, cestovné a ubytování účinkujících, zdravotnické zajištění, výzdobu, speciální mobilní WC, překlady, tlumočení, korektury, inzerci, propagaci, tisk propagačních materiálů anebo grafické práce.

„Hnutí SPD zastává názor, že základem státu je tradiční přirozená rodina, ve které táta s mámou vychovávají děti. Odmítáme propagaci a podporu názorů a chování, které ohrožují fungování rodin a výchovu dětí v rodině. Tradiční přirozená pracující rodina si od státu zasluhuje všestrannou podporu a ochranu a naše hnutí cílí ve svém programu právě na tyto rodiny,“ uvedl poslanec Radek Rozvoral v souvislosti s výše uvedenou akcí. Nebyl jediným.

„Ano, protože většině z nás, na rozdíl od pana Waleka, je úplně jedno, kdo s kým co dělá v posteli,“ glosoval europoslanec Zdechovský v narážce na ředitele Prague Pride Czeslawa Waleka, který uvedl, že česká společnost je k LGBTIQ+ komunitě spíše lhostejná.

O akci dle Wikipedie

Prague Pride je festival LGBTQ hrdosti, pořádaný v Praze od roku 2011, a to každoročně vždy v polovině srpna, po dobu asi jednoho týdne. Kromě tradičního sobotního průvodu Prahou, který je vrcholem celého festivalu, pravidelně představuje množství veřejných diskusí a debat, workshopů, sportovních a kulturních akcí i duchovních setkání. Vyvrcholením celého festivalu pak je „průvod hrdosti“, jejichž tradice se datuje až do roku 1970, kdy první takový průvod prošel ulicemi New Yorku jako přímá reakce na homofobní a transfobní šikanu ze strany policie, snahu o všeobecnou liberalizaci a vznik hnutí za práva sexuálních menšin. Průvodu se tradičně účastní desítky tisíc lidí, často nesoucí duhové vlajky a transparenty oslavující queer kulturu, a kolem desítky alegorických vozů vypravovaných nejrůznějšími LGBTQ organizacemi, korporacemi, politickými stranami nebo gay kluby.

Od roku 2018 též v čele průvodu stojí takzvaní „maršalové“, tedy osobnosti, které se výrazným způsobem zasloužily o rozvoj LGBTQ práv v Česku i ve světě. Cílovou destinací průvodu je každoročně Letenská pláň, na níž po skončení průvodu následuje rozsáhlý kulturní program. Podporu Prague Pridu veřejně vyjadřují politici a političky napříč politickým spektrem, stejně tak jako i řada velvyslanectví zemí západní Evropy, USA či Kanady, přičemž všichni zmínění se festivalu i mnohdy sami účastní. V průběhu své existence se mu též mnohokrát dostalo záštity i od samotného hlavního města Prahy.

Na městem placené akci byly k vidění propagační materiálů Pirátů, jejichž zástupce je primátorem hlavního města (zdroj: Youtube)

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář